Արամ Մանուկյանին ծեծելու դեպքն ԱԺ նախագահի ուշադրության կենտրոնում է. Հայտարարություն
ԱԺ ընդմիջումից հետո  խորհրդարանի խոսնակ Գալուստ Սահակյանը հանդես եկավ հայտարարությամբ: Մինչ հայտարարությունը հրապարակելը ԱԺ նախագահն իր խոսքում ասաց, որ բոյկոտն ու ձախողումը դրանք տարբեր բաներ են:
«Բոյկոտում են որևէ օրինագիծ: Ընդդիմադիր խմբակցությունների հայտարարությունը փորձ էր ԱԺ աշխատանքները ձախողելու, որը չստացվեց»,- նկատեց նա՝ հավելելով, որ խմբակցությունների ղեկավարների հետ եղել է խորհրդակցություն, որն առնչվել է արտահերթ նիստ հրավիրելուն, ուստի առաջարկում է ներկայացնել հայտարարության նախագիծ:
Գ. Սահակյանն ընդգծեց նաև, որ ԱԺ-ը դա անում է, ոչ թե այն պատճառով, որ գտնում է` միտինգային ճանապարհով կարելի է հարց լուծել, այլ որովհետև` իշխանությունները ևս խիստ դատապարտում են տեղի ունեցածը:
«ԱԺ-ը, խորապես մտահոգված լինելով վերջին շրջանում հայտնի գործիչների նկատմամբ կիրառվող բռնություններո, ` ակնկալելով իրավապահ մարմինների անաչառ և օպերատիվ  գործունեությունը, գտնում է, որ պետք է մեղավորներին օրենքի ողջ խստությամբ դատապարտել:
Ընդգծելով մեր գործընկեր Արամ Մանուկյանի միջադեպը՝ հայտարարում ենք, որ ինչպես նրա, այնպես էլ մյուս գործիչներին ծեծի ենթարկելու դեպքերը, ԱԺ նախագահի ուշադրության կենտրոնում են: Հայտարարում և խստորեն դատապարտում ենք ցանկացած ոտնձգություն: Կոչ ենք անում նաև ՀԿ-ներին ու անհատ անձանց իրենց արտահայտություններում զերծ մնալ այնպիսի հայտարարություններից, որոնք կխոչընդոտեն հետաքննությանը և կարող են առաջացնել անհարկի լարվածություն հասարակության մեջ:
Առաջարկում եմ խորհրդարանական ուժերին միանալ այս հայտարարությանը»,- ասաց ԱԺ նախագահը` ընդգծելով, որ այս նախագիծը քննարկման ենթակա է, որի ժամանակ հնարավոր կլինի ձևակերպումների փոփոխություններ մտցնել:

Спикер парламента Армении осудил нападение на оппозиционного депутата
Спикер парламента Армении Галуст Саакян на внеочередном заседании выступил с заявлением, осуждающим нападение на оппозиционного депутата Арама Манукяна.
«Парламент Армении, выражая обеспокоенность в связи с применяемым в последнее время насилием в отношении известных лиц, ожидая беспристрастных и оперативных действий правоохранительных органов, считает, что виновные должны быть наказаны по всей строгости закона», - заявил Г.Саакян.
По его словам, факты с нападением на А.Манукяна и другими деятелями находятся в центре внимания спикера парламента.
«Строго осуждаем любое проявление насилия. Призываем также общественные организации и личностей в своих заявлениях избегать высказываний, которые помешают расследованию и приведут к излишней напряженности», - отметил Г.Саакян.
Напомним, что оппозиционные фракции парламента Армении бойкотировали внеочередное заседание законодательного органа, требуя обсуждения инцидента с нападением на оппозиционного депутата Арама Манукяна.
Спикер парламента Галуст Саакян заявил, что вопрос может быть обсужден лишь после проведения внеочередного заседания вечером в понедельник, после чего представители оппозиционных фракций покинули зал заседаний.