Վ. Շիրխանյան. Ադրբեջանի քայլերը ուղղորդվում են Թուրքիայի կողմից
ՀԱՊԿ-ն Հայաստանի սահմաններն ապահովագրելու պատասխանատուն է, ոչ թե Ղարաբաղի: Այսօր լրագրողների հետհանդիպման ընթացքում նման տեսակետ հայտնեց   ՊՆ նախկին փոխնախարար Վահան Շիրխանյանը:
Նրա խոսքով՝  Ռուսաստանը ռազմատեխնիկական, ռազմաուսումնական հսկայական օգնություն է ցույց տալիս հայկական բանակին: «Ռուսաստանը քննադատում է Ադրբեջանի գործողությունները և ընդգծում,  որ կոնֆլիկտը պետք է լուծվի բացառապես քաղաքական ճանապարհով»,- ասաց նա՝ ընդգծելով, որ  արտաքին քաղաքականությունն ունի իր կանոնները, և փոքր պետությունները գերտերություններին չեն կարող թելադրել իրենց կանոնները:
«Ռուս սահմանապահներն իրենց վրա դրված պարտականությունը կատարում են և հայ-ռուսական հարաբերությունները զարգանում են` համաձայն  նախօրոք հաստատված պայմանագրերի»,- ասաց նա:
Նախկին փոխնախարարը շեշտեց, որ Ադրբեջանը ՀԱՊԿ անդամ չէ, և Ադրբեջանին սանձելու համար Հայաստանը ոչ թե պետք է դիմի  ՀԱՊԿ-ին, այլ` ԵԱՀԿ-ին, որին Հայաստանն արդեն դիմել է:
«Բոլոր դեպքերը մանրամասն կուսումնասիրվեն: Բացի դա՝ Հայաստանն ունի բավարար ուժ և կարողություն՝ պահելու իր անվտանգությունը, և մենք գիտենք, որ պատերազմն ավարտված չէ: Քանի դեռ վերջնական քաղաքական համաձայնագիր կնքված չէ, ուստի այս լարվածությունը շարունակվելու է»,- ասաց նա՝ նկատելով, որ Ադրբեջանին էլ իր հերթին հրարում է Թուրքիան, որի հետ Հայաստանն ունի դեռևս չլուծված խնդիր:
«Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը մեծ գլխացավանք է Թուրքիայի համար, և նա փորձում է միջազգային հանրության ուշադրությունը  այդ փաստից ամեն կերպ շեղել: Քաղաքական հստակ նպատակ ունի նաև Ադրբեջանը, որի քայլերը ևս թելադրվում են Թուրքիայի կողմից»,- ամփոփեց իր միտքը Վ. Շիրխանյանը:

Vahan Shirkhanyan: Azerbaijan’s actions are guided by Turkey
Russia provides huge military-technical assistance to Armenia and helps it train Armenian servicemen, ex-Deputy Defense Minister of Armenia Vahan Shirkhanyan told reporters today.
“Russia criticizes Azerbaijan’s actions and says that the conflict should be resolved in an exclusively peaceful way,” Shirkhanyan stated. In his words, there are certain rules in foreign politics, and small countries cannot dictate their rules to superpowers.
“The Russian frontier guards perform their obligations and Armenian-Russian relations are developing in accordance with the agreements signed,” Shirkhanyan said.
According to him, Azerbaijan is not a member of the Collective Security Treaty Organization (CSTO), and in order to deter the Azerbaijani side’s actions, Armenia should appeal to the OSCE, rather than the CSTO.
“All the incidents will be examined closely. Besides, Armenia has enough potential and force to protect its security. We know the war is not over. The tension will remain until a final political agreement is reached,” Shirkhanyan said.
In his opinion, Turkey, which still has an unresolved problem with Armenia, is provoking Azerbaijan.
“The upcoming 100th anniversary of the Armenian Genocide is a serious headache for Turkey and it tries to distract the international community’s attention from that date by any means. Azerbaijan too pursues a definite political goal and its steps are being guided by Turkey,” V. Shirkhanyan said.