Վ. Շիրխանյան. Ադրբեջանի քայլերը ուղղորդվում են Թուրքիայի կողմից
ՀԱՊԿ-ն Հայաստանի սահմաններն ապահովագրելու պատասխանատուն է, ոչ թե Ղարաբաղի: Այսօր լրագրողների հետհանդիպման ընթացքում նման տեսակետ հայտնեց   ՊՆ նախկին փոխնախարար Վահան Շիրխանյանը:
Նրա խոսքով՝  Ռուսաստանը ռազմատեխնիկական, ռազմաուսումնական հսկայական օգնություն է ցույց տալիս հայկական բանակին: «Ռուսաստանը քննադատում է Ադրբեջանի գործողությունները և ընդգծում,  որ կոնֆլիկտը պետք է լուծվի բացառապես քաղաքական ճանապարհով»,- ասաց նա՝ ընդգծելով, որ  արտաքին քաղաքականությունն ունի իր կանոնները, և փոքր պետությունները գերտերություններին չեն կարող թելադրել իրենց կանոնները:
«Ռուս սահմանապահներն իրենց վրա դրված պարտականությունը կատարում են և հայ-ռուսական հարաբերությունները զարգանում են` համաձայն  նախօրոք հաստատված պայմանագրերի»,- ասաց նա:
Նախկին փոխնախարարը շեշտեց, որ Ադրբեջանը ՀԱՊԿ անդամ չէ, և Ադրբեջանին սանձելու համար Հայաստանը ոչ թե պետք է դիմի  ՀԱՊԿ-ին, այլ` ԵԱՀԿ-ին, որին Հայաստանն արդեն դիմել է:
«Բոլոր դեպքերը մանրամասն կուսումնասիրվեն: Բացի դա՝ Հայաստանն ունի բավարար ուժ և կարողություն՝ պահելու իր անվտանգությունը, և մենք գիտենք, որ պատերազմն ավարտված չէ: Քանի դեռ վերջնական քաղաքական համաձայնագիր կնքված չէ, ուստի այս լարվածությունը շարունակվելու է»,- ասաց նա՝ նկատելով, որ Ադրբեջանին էլ իր հերթին հրարում է Թուրքիան, որի հետ Հայաստանն ունի դեռևս չլուծված խնդիր:
«Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը մեծ գլխացավանք է Թուրքիայի համար, և նա փորձում է միջազգային հանրության ուշադրությունը  այդ փաստից ամեն կերպ շեղել: Քաղաքական հստակ նպատակ ունի նաև Ադրբեջանը, որի քայլերը ևս թելադրվում են Թուրքիայի կողմից»,- ամփոփեց իր միտքը Վ. Շիրխանյանը:

Ваан Ширханян: Действия Азербайджана направляются Турцией
Россия оказывает Армении огромную военно-техническую помощь и содействие в подготовке военнослужащих армянской армии. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами бывший заместитель министра обороны Армении Ваган Ширханян.
«Россия критикует действия Азербайджана и подчеркивает, что конфликт должен быть урегулирован исключительно мирным путем», - заявил он. По словам В.Ширханяна, во внешней политике действуют определенные правила и маленькие государства не могут диктовать сверхдержавам свои правила.
«Российские пограничники выполняют возложенные на них обязательства и армяно-российские отношения развиваются, согласно заключенным договорам», - сказал он.
В.Ширханян отметил, что Азербайджан не является членом ОДКБ, и чтобы сдержать действия азербайджанской стороны, Армения должна обращаться в ОБСЕ, а не ОДКБ.
«Все инциденты будут детально изучены. Кроме того, у Армении есть достаточно сил и потенциала, чтобы защитить свою безопасность. Мы знаем, что война не окончена. Пока не достигнуто окончательное политическое соглашение, эта напряженность будет продолжаться», - сказал Ширханян.
По мнению В.Ширханяна, Турция, с которой у Армении пока есть нерешенный вопрос, в свою очередь провоцирует Азербайджан.
«100-ая годовщина Геноцида армян – это большая головная боль для Турции и она пытается отвлечь внимание международного сообщества от этой даты любым образом. Азербайджан также преследует четкую политическую цель и его шаги направляются Турцией», - сказал Ширханян.