Նախագահ. Փերինչեքի գործը ցեղասպանության իրավական ճանաչման կամ ժխտման մասին  չէ
Ժխտողականությունը ոչ միայն քաղաքական թուլության և անլիարժեքության բարդույթների դրսևորում է, այլև իրավական կատեգորիա: Այն կապում է Թուրքիայի գործող իշխանությունները ցեղասպանության հանցագործությունը կատարած իրենց նախորդների հետ, դարձնում նրանց մեղսակից մարդկության դեմ այդ ծանրագույն հանցատեսակում: Եվ հենց դրանով էր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում երեկ զբաղված Թուրքիայի Հանրապետությունը: Այս մասին այսօր Կառավարության ընդունելությունների տանը մեկնարկած Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի 5-րդ նիստում հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահի խոսքով` ազգայնական հանցագործ, հենց Թուրքիայի արդարադատության կողմից ամենատարբեր մեղադրանքներով բազմիցս դատապարտված, բայց դրան զուգահեռ նաև ազգայնական կուսակցություն և կազմակերպություններ ներկայացնող Դողու Փերինչեքի գործը փորձում են դարձնել Հայոց ցեղասպանության հարցին դատարանի իրավական դիրքորոշման հարց.
«Հայաստանի Հանրապետությունը ներգրավվել է գործի քննության մեջ որպես երրորդ կողմ, քանի որ ՄԻԵԴ Մեծ պալատը որոշում է կայացնելու ցեղասպանության ժխտողականությունը քրեականացրած շվեյցարական օրենսդրության և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի համադրելիության մասին: Մեզ համար դա կարևոր որոշում է, քանի որ վստահ ենք, որ ժխտողականությունը այդ հանցատեսակի կրկնության ամենահավանական նախաազդակն է»,- հայտարարել է նախագահը` հավելելով, որ այդուհանդերձ  չենք համարում, որ դա գործ է ցեղասպանության իրավական ճանաչման կամ ժխտման մասին.
«Մենք, լինելով ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդ ներկայացնող պետություն, նման խնդրանքով չենք դիմել դատարան: Չենք էլ համարում, որ այդ հարցին տրվելիք ակնհայտ պատասխանը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի ընդդատության ոլորտի ներքո գտնվող խնդիր է: Մեզ հայտնի է, որ թուրքական քարոզչամեքենան պատրաստ է թյուր մեկնաբանություններով որպես մեծ հաղթանակ ներկայացնել այդ գործով ցանկացած վճիռ: Նրանք նույնիսկ չեն խորշել նիստին մասնակցելու համար բանտից ազատել կամ թույլատրել երկրից դուրս գալ իրենց իսկ դատարանների կողմից ազատազրկված Փերինչեքին»:

President: Perinçek case not case of legal recognition or denial of Genocide
They are trying to turn the case of Doğu Perinçek, who is a nationalist criminal, sentenced several times by Turkish courts under different charges, but also representative of a nationalist party and organizations, into an issue related to the legal position of the court on the Armenian Genocide, Armenian President Serzh Sargsyan said at the 5th session of the State Commission in charge of Coordinating the Events Dedicated to the 100thAnniversary of the Armenian Genocide.
“The Republic of Armenia has been engaged in the case examination as a third party since the Grand Chamber of the ECHR will be reaching a verdict on the compatibility between the Swiss law having criminalized denial of the genocide and the European Convention on Human Rights. For us Armenians, it will be an important decision since we are certain that denial is the most likely signal for repetition of that type of crime. Nevertheless, we don’t view it as a case related to legal recognition or denial of genocide,” the president was quoted as saying by Armenpress news agency.
“We, being a state that represents a nation that survived genocide, have not appealed to the court with such a request. We also don’t believe the clear response to be given to that question is an issue in the area of jurisdiction of the European Court of Human Rights,” Serzh Sargsyan said.
He said that Turkish propaganda is ready to present any verdict on that case as a big victory with wrong interpretations and stressed the fact that Turkey didn’t even abstain from releasing Perinçek from prison or allowing him to leave the country to participate in the court session.