Նախագահ. Փերինչեքի գործը ցեղասպանության իրավական ճանաչման կամ ժխտման մասին  չէ
Ժխտողականությունը ոչ միայն քաղաքական թուլության և անլիարժեքության բարդույթների դրսևորում է, այլև իրավական կատեգորիա: Այն կապում է Թուրքիայի գործող իշխանությունները ցեղասպանության հանցագործությունը կատարած իրենց նախորդների հետ, դարձնում նրանց մեղսակից մարդկության դեմ այդ ծանրագույն հանցատեսակում: Եվ հենց դրանով էր Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում երեկ զբաղված Թուրքիայի Հանրապետությունը: Այս մասին այսօր Կառավարության ընդունելությունների տանը մեկնարկած Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի 5-րդ նիստում հայտարարել է ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Նախագահի խոսքով` ազգայնական հանցագործ, հենց Թուրքիայի արդարադատության կողմից ամենատարբեր մեղադրանքներով բազմիցս դատապարտված, բայց դրան զուգահեռ նաև ազգայնական կուսակցություն և կազմակերպություններ ներկայացնող Դողու Փերինչեքի գործը փորձում են դարձնել Հայոց ցեղասպանության հարցին դատարանի իրավական դիրքորոշման հարց.
«Հայաստանի Հանրապետությունը ներգրավվել է գործի քննության մեջ որպես երրորդ կողմ, քանի որ ՄԻԵԴ Մեծ պալատը որոշում է կայացնելու ցեղասպանության ժխտողականությունը քրեականացրած շվեյցարական օրենսդրության և Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի համադրելիության մասին: Մեզ համար դա կարևոր որոշում է, քանի որ վստահ ենք, որ ժխտողականությունը այդ հանցատեսակի կրկնության ամենահավանական նախաազդակն է»,- հայտարարել է նախագահը` հավելելով, որ այդուհանդերձ  չենք համարում, որ դա գործ է ցեղասպանության իրավական ճանաչման կամ ժխտման մասին.
«Մենք, լինելով ցեղասպանություն վերապրած ժողովուրդ ներկայացնող պետություն, նման խնդրանքով չենք դիմել դատարան: Չենք էլ համարում, որ այդ հարցին տրվելիք ակնհայտ պատասխանը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի ընդդատության ոլորտի ներքո գտնվող խնդիր է: Մեզ հայտնի է, որ թուրքական քարոզչամեքենան պատրաստ է թյուր մեկնաբանություններով որպես մեծ հաղթանակ ներկայացնել այդ գործով ցանկացած վճիռ: Նրանք նույնիսկ չեն խորշել նիստին մասնակցելու համար բանտից ազատել կամ թույլատրել երկրից դուրս գալ իրենց իսկ դատարանների կողմից ազատազրկված Փերինչեքին»:

Президент Армении: Не считаем, что дело Перинчека о правовом признании или отрицании Геноцида
Отрицание факта Геноцида армян есть не только проявление политической слабости и комплекса неполноценности, но и правовая категория. Об этом заявил сегодня президент Армении Серж Саргсян на стартовавшем в Доме приемов правительства Армении 5-м заседании Государственной комиссии по координации мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи 1915г.
«Отрицание связывает действующие власти Турции с осуществившими Геноцид предшественниками, делая их соучастниками этого тяжелейшего преступления против человечности. И именно этим занималась накануне Республика Турция в Европейском суде по правам человека», - сказал президент.
По словам главы государства, дело Догу Перинчека – преступника-националиста, неоднократно осужденного правосудием Турции по различным обвинениям, однако вместе с этим также представляющего националистическую партию и организации – пытаются превратить в вопрос правовой позиции суда относительно Геноцида армян.
«Республика Армения привлечена к этому делу в качестве третьей стороны, поскольку  Большая палата ЕСПЧ должна принять решение о соответствии швейцарского законодательства, криминализирующего отрицание геноцида, с Европейской конвенцией по правам человека. Для нас это важное решение, поскольку уверены, что отрицание – это самый вероятный предупреждающий сигнал о повторе этого вида преступления», - заявил президент. Он отметил, что, тем не менее, армянская сторона не считает это дело случаем правового признания или отрицания Геноцида.
«Мы, будучи государством, представляющим переживший Геноцид народ, не обращались с такой просьбой в суд. И не считаем, что очевидный ответ, который будет дан на этот вопрос, является проблемой, находящейся в юрисдикции Европейского суда по правам человека. Нам известно, что турецкая пропагандистская машина готова представить любой вердикт с лживой интерпретацией в качестве большой победы. Они даже не гнушаются освобождения из тюрьмы и выдачи разрешения на выезд из страны осужденному их же судами Перинчеку, чтобы он принял участие в заседании Евросуда», - сказал президент Армении.