Թուրքիան անելիք չունի և չի կարող գործ ունենալ ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում. Շարմազանով
Դեռևս 2009 թվականին Հայաստանի Հանրապետությունը նախաձեռնեց Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերությունների հաստատման գործընթաց, որն անշուշտ կարող էր նպաստել կայունության ամրապնդմանը մեր տարածաշրջանում: Հայաստանի Հանրապետությունը, ունենալով նախապայմաններ առաջադրելու բարոյական իրավունք, այնուհանդերձ, չգնացինք այդ քայլին՝ քաջ գիտակցելով, որ նախապայմանները ժողովրդավարության և երկխոսության լեզուն չեն: Սակայն Թուրքիայի քաղաքական ղեկավարությունը տարիներ շարունակ սկսեց մի կողմից թոզ փչել միջազգային հանրության աչքերին, իսկ մյուս կողմից նախապայմաններ առաջադրել Հայաստանի Հանրապետությանը:
Այսօր այս մասին ԱԺ հայտարարությունների ժամանակ այս մասին ասաց Աժ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքով՝ Թուրքիայի քաղաքական վերնախավի կողմից հայտարարած «զրո պրոբլեմ» հարևանների հետ կոչվող քաղաքական կեղծ իդեան իրականում զրոյացրեց գրեթե բոլոր հարևանների հետ հարաբերությունների բարելավման հավանականությունը:
«Համոզվեք ինքներդ: Կիպրոս, Սիրիա, Հունաստան և վերջապես Հայաստանի Հանրապետություն:  Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Թուրքիան փոխանակ հետ կանգնի նախապայմաններ թելադրելու իր ժխտողական քաղաքականությունից, հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթացը մի կողմից շաղկապում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հետ, իսկ մյուս կողմից՝ սեփական պատմության հետ առերեսվելու փոխարեն միևնույն նժարին է դնում զոհին և դահճին: Սա իսկապես անթույլատրելի է»,- հայտարարեց պատգամավորը:
Պատգամավորը նկատեց, որ Թուրքիան անելիք չունի և չի կարող գործ ունենալ ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում:  Նրա խոսքով՝ ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանալին Արցախի ժողովրդի ձեռքերում է:
«Մենք պետք է համախմբվենք Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման հարցում, ինչպես նաև քայլեր ձեռնարկենք թուրքական ժխտողականության դեմ պայքարում: Կարծում եմ՝ այստեղ լուրջ անելիք ունի նաև հայոց խորհրդարանը: Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ բոլոր խմբակցությունների կողմից մշակված «Օսմանյան Թուրքիայի կողմից 1914-1923 թվականներին իրականացված հույների և ասորիների ցեղասպանությունը դատապարտելու մասին» հայտարարության նախագիծը ևս մեկ ապացույց է, որ մենք սկսելու ենք միասնական պայքարի նոր փուլ»,- հավելեց նա ընդգծելով, որ այդ պայքարի ընթացքում մենք պետք է ասենք այլևս երբեք ժխտողականությանը, այլևս երբեք ցեղասպանությանը, այլևս երբեք բոլոր հանցագործություններին՝ մարդկության նկատմամբ:

Эдуард Шармазанов: Турции нечего делать в процессе карабахского урегулирования
Армения еще в 2009 году начала процесс установления отношений с Турцией без предусловий, который мог бы поспособствовать укреплению стабильности в регионе. Об этом заявил сегодня в парламенте вице-спикер НС Армении Эдуард Шармазанов.
«Армения, имея моральное право на выдвижение предусловий, тем не менее, не пошла на этот шаг, хорошо осознавая, что предусловия не являются языком демократии и диалога. Однако политическое руководство Турции в течение нескольких лет с одной стороны пускало пыль в глаза международному сообществу, а с другой – выдвигало предусловия Армении», - отметил ЭШармазанов.
По его словам, объявленная политическим руководством Турции ложная идеология, называемая политикой «ноль проблем с соседями», в действительности свела к нулю возможности улучшения отношений почти со всеми соседями.
«Убедитесь сами: Кипр, Греция, Сирия и, наконец, Армения. В преддверии 100-й годовщины Геноцида армян Турция вместо того, чтобы отказаться своей политики отрицания и предусловий, увязывает с одной стороны вопрос нормализации армяно-турецких отношений с урегулированием карабахского конфликта, а с другой – вместо того, чтобы принять собственную историю, ставит на одну и ту же чашу весов жертву и палача. Это действительно неприемлемо», - заявил вице-спикер.
Он подчеркнул, что в процессе урегулирования карабахского конфликта Турции делать нечего. По его словам, ключ к разрешению карабахского конфликта находится в руках народа Арцаха. «Народ Нагорного Карабаха сам должен решить свою судьбу», - отметил он.
«Мы должны сплотиться в вопросе международного признания и осуждения Геноцида армян, а также предпринять шаги в борьбе против турецкой политики отрицания», - заявил Э.Шармазанов.
По мнению вице-спикера, парламент Армении должен предпринять в этом направлении серьезные шаги. «С удовлетворением должен отметить, что разработанный всеми фракциями проект заявления «Об осуждении геноцида греков и ассирийцев в 1914-1923 гг. в Османской Турции» еще раз доказывает, что мы начнем новый этап единой борьбы», - заявил он.