Ն. Փաշինյան. Բերձորի միջադեպը Ղարաբաղի գլխին դառնալու է պատուհաս
ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր  Նիկոլ Փաշինյանն այսօր հայտարարությունների ժամին, անդրադառնալով հունվարի 31-ին Բերձորում տեղի ունեցած միջադեպին, հայտարարեց, որ խայտառակ այդ միջադեպը, որի ժամանակ ԼՂՀ ոստիկանությունը դաժան ծեծի ենթարկեց  խաղաղ երթի մասնակիցներին, ծանրագույն հարված էր Արցախի պետականությանը:
Պատգամավորի խոսքով՝ այդ միջադեպով կասկածի տակ դրվեց ՀՀ ԱԺ տասնյակ պատվիրակությունների միջազգային ատյաններում պնդվող լեգիտիմությունն այն մասին,  թե Ղարաբաղում կա օրինականություն, ժողովրդավարություն:
«Այս միջադեպը արժեզրկման վտանգի տակ դրեց Ղարաբաղյան շարժումից ի վեր ունցած մեր բոլոր ձեռքբերումները: Սույն թվականի ձետրվարի 6-ին ՀՀ ԱԺ պատվիրակությունը մեկնեց Ստեփանակերտ՝ քննարկելու Բերձորի միջադեպի հետևանքները վերացնելու հարցը: Իմ դիրքորոշումը եղել և շարունակում է մնալ նույնը»,- հայտարարեց պատգամավորը՝ ընդգծելով, որ ավտոերթի մասնակիցների դեմ բռնություն կիրառած մարդիկ, ԼՂՀ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, պետք է ենթարկվեն քրեական պատասխանատվության, և բացի դա՝ միջադեպին պետք է հետևեն իրավապահ մարմինների բարձրաստիճան պաշտոնյաների պաշտոնանկությունները:
Ն. Փաշինյանն ընդգծեց, որ այս դիրքորոշումն, կարծես թե, ընկալելի է ԼՂՀ իշխանությունների համար, բայց միևնույն ժամանակ,  այս ֆոնին առավել քան զարմանալի է, երբ միջադեպից 20 օր անց փաստի առթիվ նույնիսկ քրեական գործ չի հարուցվել:
Նա շեշտեց, որ ևս մեկ անգամ ուզում է բոլորին հիշեցնել, որ խաղաղ ավտոերթի մասնակցիների նկատմամբ բռնություն կիրառող անձիք պետք է ենթարկվեն քրեական պատասխանատվության, իսկ միջադեպի նկատմամբ անփութույթուն ցուցաբերած մարդիկ պետք է օր առաջ պաշտոնանկ արվեն:
«Սա ոչ թե ինչ-որ մեկի քմահաճույք է, այլ Ղարաբաղի Սահմանադրության, օրենսդրության և բարոյականության պահանջ: Արցախի իշխանմությունները պետք է խորապես գիտակցեն, որ այդ միջադեպի հետևանքները հաղթահարելու միակ ճիշտ ճանապարհը սա է: Եվ եթե մենք չգնանք այս ճանապարհով, այս միջադպեը դառնալու է Ղարաբաղի գլխին պատուհաս և Արցախի միջազգային հեղինակությունը դնելու է վտանգի տակ»,- հայտարարեց պատգամավորը:
Փաշինյանը ևս մեկ անգամ շեշտեց, որ Ղարաբաղի իշխանությունները կանգնած են այսօր ընտրության առաջ և հերթական անգամ նրանց կոչ արեց պետություն-ախպերություն երկընտրանքից առաջ ընտրություն կատարել հօգուտ սեփական պետության:

Н.Пашинян: Инцидент в Бердзоре ставит под опасность международный авторитет НКР
Произошедший 31 января в Бердзоре инцидент стал тяжелейшим ударом по государственности Арцаха. Об этом заявил сегодня в парламенте Армении депутат от  фракции «Армянский национальный конгресс» Никол Пашинян.
По словам депутата, этот инцидент поставил под сомнение вопрос легитимности заявлений делегаций парламента Армении в международных структурах о том, что в НКР есть демократия и законность.
«Этот инцидент подверг опасности все наши достижения с момента начала карабахского движения. 6 февраля этого года делегация парламента Армении отбыла в Степанакерт для обсуждения вопроса устранения последствий инцидента Бердзора. Моя позиция была и остается неизменной – применившие насилия лица должны быть привлечены к уголовной ответственности в соответствии с законодательством НКР, кроме того, должны последовать отставки высокопоставленных должностных лиц правоохранительных органов», - сказал Н.Пашинян.
Депутат подчеркнул, что эта позиция, кажется, была воспринята властями НКР, однако в то же время, более чем странно, что спустя 24 дня после инцидента, по данному факту не возбуждено даже уголовное дело.
Н.Пашинян отметил, что хочет вновь напомнить всем, что лица, применившие насилие  в отношении участников мирного автомобильного шествия, должны быть привлечены к уголовной ответственности, а те, кто допустил халатность, – отстранены от должности.
«Это не чей-то каприз, а требование нравственности и законодательства Нагорного Карабаха. Власти Арцаха должны понять, что это единственный правильный путь преодоления последствий инцидента. И если мы не пойдем по этому пути, инцидент станет проблемой и поставит под опасность международный авторитет НКР», - заявил Никол Пашинян.
Напомним, 31 января гражданская инициатива «Предпарламент» решила провести очередную акцию против действующих властей: «автомобильное шествие» решено было организовать на территории НКР. Однако вскоре появилась информация о «столкновении участников акции с правоохранителями Арцаха». В распространенном «Предпарламентом» сообщении отмечалось, что 31 января недалеко от Бердзора «неизвестные лица на полицейских машинах» воспрепятствовали участникам акции протеста, применили в их отношении насилие, причинили телесные повреждения, а также сломали видеокамеры и повредили автомобили.