Թուրքիան անելիք չունի և չի կարող գործ ունենալ ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում. Շարմազանով
Դեռևս 2009 թվականին Հայաստանի Հանրապետությունը նախաձեռնեց Թուրքիայի հետ առանց նախապայմանների հարաբերությունների հաստատման գործընթաց, որն անշուշտ կարող էր նպաստել կայունության ամրապնդմանը մեր տարածաշրջանում: Հայաստանի Հանրապետությունը, ունենալով նախապայմաններ առաջադրելու բարոյական իրավունք, այնուհանդերձ, չգնացինք այդ քայլին՝ քաջ գիտակցելով, որ նախապայմանները ժողովրդավարության և երկխոսության լեզուն չեն: Սակայն Թուրքիայի քաղաքական ղեկավարությունը տարիներ շարունակ սկսեց մի կողմից թոզ փչել միջազգային հանրության աչքերին, իսկ մյուս կողմից նախապայմաններ առաջադրել Հայաստանի Հանրապետությանը:
Այսօր այս մասին ԱԺ հայտարարությունների ժամանակ այս մասին ասաց Աժ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքով՝ Թուրքիայի քաղաքական վերնախավի կողմից հայտարարած «զրո պրոբլեմ» հարևանների հետ կոչվող քաղաքական կեղծ իդեան իրականում զրոյացրեց գրեթե բոլոր հարևանների հետ հարաբերությունների բարելավման հավանականությունը:
«Համոզվեք ինքներդ: Կիպրոս, Սիրիա, Հունաստան և վերջապես Հայաստանի Հանրապետություն:  Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Թուրքիան փոխանակ հետ կանգնի նախապայմաններ թելադրելու իր ժխտողական քաղաքականությունից, հայ-թուրքական հաշտեցման գործընթացը մի կողմից շաղկապում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հետ, իսկ մյուս կողմից՝ սեփական պատմության հետ առերեսվելու փոխարեն միևնույն նժարին է դնում զոհին և դահճին: Սա իսկապես անթույլատրելի է»,- հայտարարեց պատգամավորը:
Պատգամավորը նկատեց, որ Թուրքիան անելիք չունի և չի կարող գործ ունենալ ղարաբաղյան կարգավորման գործընթացում:  Նրա խոսքով՝ ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանալին Արցախի ժողովրդի ձեռքերում է:
«Մենք պետք է համախմբվենք Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման և դատապարտման հարցում, ինչպես նաև քայլեր ձեռնարկենք թուրքական ժխտողականության դեմ պայքարում: Կարծում եմ՝ այստեղ լուրջ անելիք ունի նաև հայոց խորհրդարանը: Գոհունակությամբ պետք է նշեմ, որ բոլոր խմբակցությունների կողմից մշակված «Օսմանյան Թուրքիայի կողմից 1914-1923 թվականներին իրականացված հույների և ասորիների ցեղասպանությունը դատապարտելու մասին» հայտարարության նախագիծը ևս մեկ ապացույց է, որ մենք սկսելու ենք միասնական պայքարի նոր փուլ»,- հավելեց նա ընդգծելով, որ այդ պայքարի ընթացքում մենք պետք է ասենք այլևս երբեք ժխտողականությանը, այլևս երբեք ցեղասպանությանը, այլևս երբեք բոլոր հանցագործություններին՝ մարդկության նկատմամբ:

Sharmazanov: Turkey has nothing to do in Karabakh peace process
As long ago as 2008 Armenia started the process of establishing relations with Turkey, which would have strengthened regional stability, the vice speaker of National Assembly Edward Sharmazanov said in the Armenian parliament today.
“While having a moral right to set preconditions, Armenia did not take that step, realizing that such preconditions do not constitute a language of democracy and dialog. Yet Turkey’s political leadership was throwing dust in the eyes of  international community on the one hand and was setting preconditions for Armenia on the other hand,” Sharmazanpov said.
According to him, the Turkish political authorities’ false ideology called a policy of “zero problems with neighbors” actually ruined the opportunities of improving relations with almost all the neighbors.
“See for yourself:  Cyprus, Greece, Syria, and finally Armenia. Ahead of the 100th anniversary of the Armenian Genocide, Turkey, instead of abandoning its policy of denial and preconditions, links the Armenian-Turkish normalization to a settlement of the Karabakh conflict on the one hand, while on the other hand it puts the victim and the executioner on the same plane - instead of reconciling with its own past,” the vice speaker noted.
He stressed that Turkey has nothing to do in the Karabakh conflict settlement process. In his words, the key to a resolution of the Karabakh conflict is in the hands of the people of Artsakh. “The people of Nagorno Karabakh should decide their own fate,” Sharmazanov stated.
“We should rally round the issue of international recognition and condemnation of the Armenian Genocide and also take steps in the struggle against the Turkish policy of denial,” he said.
According to Sharmazanov, the Armenian parliament should take serious measures in that direction. “I should note with satisfaction that the draft statement (developed by all the factions) on condemnation of the Genocide of Greeks and Assyrians in the Ottoman Empire in 1914-1923  proves again that we are starting a new stage of the joint struggle,” he said.