«Հայոց ցեղասպանություն. Կոտրելով լռությունը». Ես չգիտեմ, թե ինչ արժեք կարող է ունենալ 1.5 մլն մարդու կյանքը
17/03/2015 21:05
Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ Aysor.am-ը ներկայացնում է հատուկ նախագիծ, որի շրջանակներում կանդրադառնանք այս օրերին իրականացվող մշակութային ծրագրերին:
Այսօր զրուցել ենք կոմպոզիտոր Արա Գևորգյանի հետ , ով տարելիցին ընդառաջ գրել է նոր ստեղծագործություն:
-Պարոն Գևորգյան, ի՞նչ նախագծեր եք պատրսատել Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ: Գիտենք, որ նաև նոր գործ եք գրել:
-Երևի տեղյակ եք՝ ես ունեմ «Ադանա» երգ, որը  տարիներ առաջ  հնչել է 20 լեզվով՝ 20 երգիչների կողմից: Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ՝ որոշել եմ թողարկել այդ երգով ձայնասկավառակ՝ 15 լեզվով, որպեսզի լինի խորհրդանշական՝ 15 ազգ՝ 1915 թ.-ի մասին: Այս նախագծի համար, անկեղծ ասած, հիմա փնտրում եմ հովանավորներ:
Միգուցե  ինքս եմ մեղավոր, որ առաջարկները ժամանակին չեմ ներկայացրել և այն չի ներառվել Կառավարական ծրագրերում: Շատ կցանկանայի, որ այս 15 ազգի երգիչները հրավիրվեին Հայաստան և այդ երգը կատարեին Ծիծեռնակաբերդում: Նաև առաջարկել էի, որ այս երգիչները շրջեին 15 պետություններով և ամեն երկրում տեղի մայրենի լեզվով կատարեին երգը:
Իսկ այդ բոլոր համերգները կարող էին կազմակերպել տեղի հայկական համայնքներն ու մեր դեսպանատները, այնպես որ, կարծում եմ՝ առանձնահատուկ դժվարություն չկա, ու միաժամանակ շատ ազդեցիկ և նպաստող համերգներ կստացվեին: 2005թ.-ին մենք նման համերգի փորձ ունեցել ենք՝ 6 երգչի կատարմամբ: Հիշում եմ, որ այդ ժամանակ աշխարհի առաջատար լրատվամիջոցները՝ CNN-ը, BBC-ն, OPT-ն, Euronews-ը, նաև թուրքական հեռուստաընկերությունները նկարահանում էին այդ ամենը: Բացի այդ, մենք թողարկել էինք այս երգի ձայնասկավառակը՝ 10 լեզվով, ու այն անվճար բաժանել տարբեր կառույցների՝ Մշակույթի, Սփյուռքի նախարարություններին, Ազգային գրադարանին, Ցեղասպանության ինստիտուտ-թանգարանին, Հայ Դատի գրասենյակին և այլն:  Հիմա այս անգամ ձայնասկավառակն իրականություն դարձնելու համար անհրաժեշտ են ֆինանսական ներդրումներ:
Բացի այդ ունեմ նոր նախագիծ: Այն կոչվում է «Սև ապրիլ»: Ես 100-ամյակին ընդառաջ գրեցի նոր ստեղծագործություն: Երգը ձայնագրվեց հայերեն և անգլերեն: Անգլերեն տեքստի հեղինակը Դանիել Դեքերն է ու սա շատ կարևոր է այն առումով, որ մեր փոխարեն մեր ցավի մասին խոսում են օտարները: Կարծում եմ՝ այս խոսքն ավելի ճշմարտացի, օբյեկտիվ է դիտվում աշխարհի կողմից: Երբ այս ստեղծագործության երաժշտությունը ներկայացրեցի իմ շատ սիրելի Հովհաննես Չեքիջյանին, նա շատ հավանեց ու պահանջեց նոտաները: Երբ նոտաները ներկայացրեցի մաեստրոյին, մենք պայմանավորվեցինք, որ պետական երգչախումբը դա կատարելու է: Միաժամանակ ես պայմանավորվեցի նաև Հայաստանի պետական ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և իմ շատ սիրելի Էդուարդ Թոփչյանի հետ: Ուզում եմ շնորհակալությունս հայտնել այդ երկու հզոր մաեստրոներին, երգչախմբի բոլոր անդամներին ու ֆիլհարմոնիկի երաժիշտներին, իրենց տնօրինությանը, քանի որ այս ամբողջ աշխատանքը  կատարեցին  բարձր մակարդակով և սիրահոժար:
Ինչ վերաբերում է այս ստեղծագործության հայերեն տեքստին՝ այն սկսել էինք  Արամայիս Սահակյանի հետ: Դժբախտաբար, մեր սիրելի բանաստեղծն այլևս մեզ հետ չէ և մենք հայերն տեքստը շարունակեցինք գրել ամերիկացի կոմպոզիտոր Հենրիկ Անասյանի հետ, բայց նրա տեքստն այնքան ճակատային ու դիպուկ էր, որ շատերը խորհուրդ տվեցին այն մեղմել: Արդյունքում՝ վերջնական տեքստը գրվեց Լևոն Բլբուլյանի կողմից: Հայերենի դեպքում մենք ստացանք «Կանք ու կլինենք» վերնագիրը, իսկ անգլերենում այն կոչվում է «Remember»:
Նշեմ, որ Սփյուռքի նախարարությունը կազմակերպել էր «Իմ Հայաստան» փառատոնը, որին մասնակցում էին մոտ 15 երկրներից Հայաստան ժամանած երգչախմբեր: Ես առաջարկեցի տիկին Հակոբյանին, որպեսզի այս երգը միացյալ  երգչախումբը կատարի: Նախարարին գաղափարը դուր եկավ, և 15 երգչախմբերն Արամ Խաչատրյանի անվան համերգասրահում միացյալ կատարեցին «Կանք ու կլինենք» հայերեն տարբերակը, դիրիժոր՝  Հովհաննես Չեքիջյան:
Բացի այդ ինձ մոտ միտք առաջացավ, որ այս երգչախմբերը՝ թվով մոտ 500 մարդ, պետք է նկարահանվեն համատեղ տեսահոլովակում: Սփյուռքի նախարարությունից Սամվել Հարոյանի հետ մենք նրանց տեղափոխեցինք Ծիծեռնակաբերդ և նկարահանվեց տեսահոլովակի առաջին փուլը: Տեսահոլովակի երկրորդ փուլի նկարահանումները կշարունակենք մոտ օրերս՝  Ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի և Հայաստանի պետական երգչախմբի հետ:
Այս նախագծի հետ կապված՝ ցանկանում եմ իմ խորին շնորհակալությունը հայտնել Սփյուռքի նախարարությանը, Հանրային հեռուստաընկերությանը, Ազգային կինոկենտրոնին, գլխավոր օպերատոր Արթուր Ղարայանին, Մուշեղ Մխիթարյանին, Լևոն Մկրտչյանին, Յուրա Ղարիբյանին, Արթուր Թադևոսյանին և բոլոր նրաց՝ ովքեր աջակցել  են  ու հույսով եմ  կրկին կաջակցեն երկրորդ փուլի նկարահանումներին: Ավելացնեմ  նաև, որ NewArena ընկերության հետ համատեղ իրականացնում ենք երգչախմբերի  նկարահանումներ տարբեր երկրներում: Վերջում այս բոլոր նկարահանումները կնդգրկվեն նույն տեսահոլովակում:
-Պարոն Գևորգյան, փաստորեն՝ 100-ամյակին ընդառաջ միանգամից մի քանի նախագիծ եք ներկայացնում: Ըստ ձեզ, սա՞ էլ է պայքարի տարբերակ:
-Բազմիցս ասել եմ՝ շատ կարևոր է, որ Ցեղասպանության մասին խոսվում է պառլամենտական շրջանակներում, պատմաբանների շրջանակներում, գիտական կոնֆերանսներում: Միաժամանակ կարծում եմ, որ շատ կարևոր է նաև մշակույթի լեզուն: Ինչո՞ւ, որովհետև ամենապարզ հասարակությունը՝ մարդկանց մեծամասնությունն աշխարհում տեղյակ չէ Հայոց ցեղասպանության մասին, պատմական իրողության մասին և նրանց տեղեկացնելու լավագույն միջոցը նաև մշակույթի լեզուն է՝ այն մատչելի և հասանելի է բոլորի համար: Հետագայում արդեն մարդիկ, ովքեր մշակույթի միջոցով կտեղեկանան տեղի ունեցածի մասին, կարող են գրքերից ավելի մանրամասն իմանալ իրողությունը: Դրա համար ես միշտ կոչ եմ անում, որ մշակույթի մարդիկ ակտիվ լինեն: Նույնիսկ այն երգերը, որոնք շատ հայտնի են Հայաստանում ու պատմում են Ցեղասպանության մասին՝ պիտի թարգմանվեն անգլերեն: Նույն «Կիլիկիան», «Տեսնեմ Անին ու նոր մեռնեմ» և այլն:
-Մշակութային նախագծերից դուրս՝ ի՞նչ դիրքորոշում ունեք որպես քաղաքացի: Այսինքն՝ 100-ամյա տարելիցին ընդառաջ ի՞նչ քայլեր եք սպասում մեր կողմից և ի՞նչ քայլեր՝ Թուրքիայի:
-Ես՝ որպես քաղաքացի  ու  երկու զավակի հայր, միշտ խաղաղության կողմնակիցն եմ: Լավ կլինի, որ խաղաղության լեզվով լուծվեն բոլոր հարցերը: Մարդկային կյանքն ամենաթանկն է: Ես պահանջատեր եմ, բայց ինձ բավարարում է մեղայականը, ներողությունը, ճանաչումը, դատապարտումը, իսկ որ Թուրքիայից փող էլ պահանջենք...Չգիտեմ: Երևի դա էլ է անհրաժեշտ: Ես չգիտեմ, թե ինչ արժեք կարող է ունենալ մարդու կյանքը, 1.5 մլն մարդու կյանքը...
Այնպես որ, ինձ համար նյութը այդքան էլ կարևոր չէ: Ինձ համար կարևոր է մեր ոտնահարված արժանապատվության վերականգնումը: Ներողությունն ու դատապարտումը անհրաժեշտ է, որ բացառվի նման ոճրագործությունների կրկնությունը:
Ինչ վերաբերում է Թուրքիայի քայլերին՝ կարծում եմ՝ ժամանակի ընթացքում ամեն ինչ կլինի: Այսօր թուրք հասարակության մեջ էլ են հարցեր առաջանում: Կարծում եմ՝ այն «թուք ու մուրը», որ Թուրքիան անընդհատ ստանում է, ինչ-որ տեղ պետք է ազդի, որ իրենք էլ ցանկանան լուծել այս հարցը, փակել այս թեման: Ու կարծում եմ՝ իրենց համար էլ  ճիշտ կլինի ճանաչել, ընդունել և հատուցել, քան շարունակել կրել այդ, այսպես ասած, բեռը:

«Геноцид армян. Нарушая молчание»: Я не знаю, какой может быть цена жизни 1,5 млн. людей
В преддверии 100-летней годовщины Геноцида армян Aysor.am запускает спецпроект, в рамках которого будут представлены запланированные в рамках мероприятий культурные программы. Наш сегодняшний собеседник композитор Ара Геворкян, который в канун 100-летия написал новое произведение.
- Г-н Геворкян, какие проекты Вы подготовили к 100-летию Геноцида армян? Знаем, что Вы написали также новое произведение.
- Вам, наверняка, известно, что я написал песню «Адана», которую годы назад 20 исполнителей спели на 20 языках. В канун 100-летия я решил выпустить компакт-диск с этой песней на 15 языках. Это символичная цифра – 15 национальностей о 1915 годе. Честно говоря, для этого проекта сейчас ищу спонсоров. Может, сам виноват, что вовремя не представил предложение, и проект не включен в программу правительства. Очень бы хотел, чтобы эти 15 исполнителей были приглашены в Армению и исполнили бы эту песню в Цицернакаберде. Также я предложил, чтобы они выступили бы в 15 государствах, исполнив песню на местном языке в каждой из стран. Концерты могли бы организовать местные армянские общины и наши посольства. Так что, думаю, особых трудностей нет. Получатся очень проникновенные концертные программы. Такой опыт у нас был в 2005 году с участием 6 исполнителей. Помню, что такие средства информации, как CNN, BBC, OPT, Euronews, а также турецкое телевидение записывали эти концерты. Кроме того, мы выпустили компакт-диск этой песни на 10 языках и бесплатно роздали различным структурам – министерствам культуры, диаспоры, Национальной библиотеке, Музею-институту Геноцида армян, офису Ай Дата. Сейчас для реализации такой программы требуются финансовые инвестиции. Кроме того, есть и новый проект, который называется «Черный апрель». К 100-летию я написал новое произведение. Песня была записана на армянском и английском. Автором английского текста является Даниел Декер, что очень важно – вместо нас о нашей боли говорят иностранцы. Думаю, такое слово более объективно рассматривается в мире. Когда я представил музыку к этому произведению Ованнесу Чекиджяну, он тотчас же потребовал ноты, настолько она ему понравилась. Когда я представил ноты маэстро, мы договорились, что произведение исполнит государственный хор. Одновременно, я договорился с Государственным филармоническим оркестром Армении и Эдуардом Топчяном. Хочу поблагодарить этих величайших маэстро, всех членов хора и оркестра, дирекцию, поскольку работа была выполнены на высоком уровне и с любовью. Что касается армянского текста этого произведения, то начали мы его с Арамаисом Саакяном. К сожалению, нашего любимого поэта больше нет с нами. Работа над текстом была продолжена с американским композитором Генриком Анасяном, но его текст был настолько строгим и целевым, что многие посоветовали немного смягчить его. В результате, финальная версия текста была написана Левоном Блбуляном. В армянской версии текст озаглавлен «Мы есть и будем», а в английской «Remember». Отмечу, что министерство диаспоры организовало фестиваль «Моя Армения», в котором участвовали прибывшие в Армению 15 коллективов из 15 стран. Я предложил госпоже Акопян, чтобы эту песню исполнил объединенный хор. Министру идея понравилась, и песня была исполнена в концертном зале имени Арама Хачатряна 15 хорами. Кроме того, у меня возникла идея, что члены этих коллективов – около 500 человек, должны сняться в совместном видеоролике. Первый этап был заснят в Цицернакаберде. Съемки второго этапа начнутся в ближайшие дни совместно с филармоническим оркестром и государственным хором. Хочу искренне поблагодарить министерство диаспоры, Общественное телевидение, Национальный киноцентр, главного оператора Артура Караяна, Мушега Мхитаряна, Левона Мкртчяна, Юру Гарибяна, Артура Тадевосяна и всех, кто содействовал и, уверен, будут содействовать в съемках второго этапа. Добавлю также, что совместно с компанией New Arena осуществляем съемки хора в различных странах. В конце все видеоматериалы будут включены в один клип.
- Фактически в канун 100-летия Вы представите сразу несколько проектов. Это тоже метод борьбы?
- Я неоднократно говорил, очень важно, когда о Геноциде говорят в парламентских, исторических, научных кругах. Но, думаю, не менее важен и язык культуры. Большинство людей в мире не знают о Геноциде армян, и лучшим способом их информирования является язык культуры. Ведь он доступен каждому. В дальнейшем, когда люди узнают о Геноциде армян посредством культурных произведений, они смогут детально изучить проблему в книгах и других источниках. Поэтому я всегда призываю к активности людей культуры. Даже те песни о Геноциде, которые очень популярны в Армении, должны быть переведены на английский.
- Какова Ваша позиция, как гражданина? Каких шагов Вы ожидаете от Армении и Турции?
- Я, как гражданин, как отец двух детей, являюсь сторонником мира. Было бы хорошо, если б проблемы решались языком мира. Человеческая жизнь – самое дорогое. Я требую, но меня удовлетворяет и извинение, признание, осуждение. А чтобы требовать у Турции денег… Не знаю. Может, и это необходимо. Я не знаю, какой может быть цена человеческой жизни, жизни 1,5 млн. людей… Так что, материя для меня не самое важное. Важно восстановление нашего попранного достоинства. Извинение и осуждение необходимо, чтобы исключить в дальнейшем повторение подобных трагедий.
Что касается шагов Турции, то, думаю, что со временем все будет. Сегодня вопросы возникают и в турецком обществе. Думаю, что слова осуждения, с которыми Турция постоянно сталкивается, должны повлиять, чтобы и они пожелали решить этот вопрос, закрыть тему. И, думаю, что и для них будет правильно признать, принять и компенсировать, чем продолжать нести этот груз.