Ապրիլի 22-24-ին ոգեկոչման միջոցառումներին մասնակցելու համար հավատարմագրվել է ավելի քան 500 լրագրող
«Մենք ոչ մեկին չենք պարտադրել գալ Հայաստան. ինձ հուշում են, որ ֆորումին մասնակցում է չորս լրագրող Թուրքիայից»,-  «Արարատի ստորոտին» միջազգային մեդիա ֆորումի ժամանակ, ի պատասխան հարցի, թե հրավիրվել են արդյոք թուրք լրագրողներ ֆորումին,  ասաց ՀՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը:
Նա նշեց, որ ավելի քան վստահ է, որ Թուրքիայի իշխանությունները բավարար քանակությամբ արխիվային փաստաթղթեր ունեն, որոնք վկայում են Օսմանյան Թուրքիայի կողմից իրականացված հայերի ցեղասպանության մասին:
«Այնպես որ պատմական ճշմարտությունը փաստաթղթերով ապացուցված է և իրականում շատ մեծ քանակությամբ արխիվային փաստաթղթեր գոյություն ունեն Հայոց Ցեղասպանության վերաբերյալ»,- ասաց նա:
Վ. Սարգսյանը տեղեկացրեց, որ 100-ամյա ոգեկոչման միջոցառումները մեծ հետաքրքրություն են առաջացրել աշխարհում և որ այս պահի դրությամբ հայտնի է, որ ապրիլի 22-24-ին ոգեկոչման միջոցառումներին մասնակցելու համար հավատարմագրվել է ավելի քան 500 լրագրող:
Ռուս լրագրողի խնդրանքով էլ Վ. Սարգսյանը թվարկեց բոլոր այն միջոցառումները, որոնք տեղի կունենան ապրիլին, ընդ որում ոչ միայն Հայաստանում, այլև ամբողջ աշխարհով մեկ:
Նշենք, որ  «Արարատի ստորոտին» խորագրով միջազգային մեդիա ֆորումը կանցկացվի Երևանում մարտի 18-20-ը, դրա նպատակն է նախապատրաստել Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջազգային արձագանքը:

В.Саркисян: Более 500 журналистов подали заявку на аккредитацию для участия в мероприятиях 22-24 апреля
18/03/2015 14:19
Мероприятия 22-24 апреля, приуроченные к 100-ой годовщине Геноцида армян, вызывают большой интерес в мире и уже более 500 журналистов подали заявку на аккредитацию для участия в их освещении. Об этом заявил сегодня координатор мероприятий, посвященных 100-ой годовщине Геноцида армян, руководитель аппарата президента Армении Виген Саркисян на международном медиафоруме «У подножия Арарата».
«Мы никого не принуждали приезжать в Армению. Мне подсказали, что в форуме участвуют четыре журналиста из Турции», - заявил Виген Саркисян.
Он отметил, что более чем уверен – власти Турции имеют в достаточном количестве архивных материалов, свидетельствующих о Геноциде армян в Османской империи.
«Тем самым историческая правда доказана архивными документами и в действительности о Геноциде армян есть достаточное количество архивных материалов», - заявил он.
По просьбе российских журналистов, глава Аппарата президента представил план апрельских мероприятий, предусмотренных не только в Армении, но и во всем мире.
Отметим, что в международном медиафоруме «У подножия Арарата» принимают участие порядка 150 представителей СМИ из около 30 стран мира.
Участники трехдневного медиафорума встретятся также с президентом Армении и посетят мемориальный комплекс «Цицернакаберд», посвященный памяти жертв Геноцида армян.