ՏՏ ոլորտում հնարավոր է ապահովել 40 տոկոս աճ
ՏՏ ոլորտում շուրջ 40% աճ կարելի է ապահովել, եթե փոխվի մարդկանց աշխարհընկալումը: Այսօր այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասել է Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության գործադիր տնօրեն Կարեն Վարդանյանը՝ հավելելով, որ հայ ծնողները նախընտրում են երեխաներին ուղարկել տնտեսագիտության, իրավաբանության ֆակուլտետներ, իսկ նրանք, ավարտելով ուսումը, հաճախ աշախատանք չեն գտնում:
Ինչ վերաբերում է ծրագրավորողներին, ապա, ըստ նրա, թե աշխարհում, թե Հայաստանում  մեծ պահանջարկ  կա և այդ պահանջարկն աշխարհում 2018թ-ին հասնելու է 3 մլն-ի:
«Հայաստանում, որքան էլ ծրագրավորող-մասնագետ լինի, այդքանն էլ աշխատանք կունենա»,- համոզված է  Կարեն Վարդնայանը:
Բանախոսը գտնում է, որ մեծ  թվով, նաև որակյալ ծրագրավորղներ վաղն ունենալու համար այսօր պետք է քայլեր անել և Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը կատարում է` դպրոցներում բացել են ռոբոտաշինության խմբակներ. 2013 թվականին արդեն 54 դպրոցներում ռոբոտաշինության խմբակներում սովորում էր մոտ 700 երեխա:
Բացի այդ, ԻՏՁՄ գործադիր տնօրենը նշեց, որ երկու միջազգային ծրագիր են իրականացնելու դպրոցներում`atelie lab և liveCode ծրագրերը:

Карен Варданян: В сфере IT можно обеспечить 40-процентный рост
В сфере можно обеспечить IT 40% рост, если в Армении восприятие людей изменится. Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами исполнительный директор Союза предприятий информационных технологий (UITE) Карен Варданян.
Он отметил, что армянские родители предпочитают направлять детей на экономический или юридический факультеты, после окончания которых найти работу сложно.
Что касается программистов, то, по словам К.Варданяна, как в Армении, так и во всем  мире это – самая востребованная профессия и к 2018 году спрос на IT-специалистов достигнет 3 млн.
«Сколько бы в Армении не было программистов, все они будут иметь работу», - выразил уверенность Карен Варданян.
По мнению Варданяна, чтобы иметь завтра квалифицированные кадры в сфере IT, действовать нужно уже сегодня и Союз предприятий информационных технологий предпринимает шаги в этом направлении: UITE открыл в школах группы роботостроительства. В 2013 году в группах роботостроительства 54 школ занимались 700 детей.
Кроме того, исполнительный директор отметил, что в школах будут осуществлены две международные программы – atelie lab и liveCode.