Նախագահին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Իռլանդիայի նորանշանակ դեսպանը
Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Իռլանդիայի նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Բիգարը, այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը։
Հանրապետության Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին պաշտոնն ստանձնելու կապակցությամբ և հույս հայտնել, որ որպես փորձառու դիվանագետ՝ Ջոն Բիգարն իր դիվանագիտական առաքելության իրականացման ընթացքում որակական նոր փուլ կտեղափոխի հայ-իռլանդական հարաբերությունները:
Նշելով, որ Հայաստանի և Իռլանդիայի միջև դիվանագիտական հարաբերություններն ունեն գրեթե 20-ամյա պատմություն, Սերժ Սարգսյանն ընդգծել է, որ չնայած աշխարհագրական հեռավորությանը, երկու երկրները քաղաքակրթական, մշակութային շատ ընդհանրություններ ունեն` նույնակունք քրիստոնեական արժեհամակարգ, պատմության դժվարին էջեր, աշխարհասփյուռ համայնքների գոյություն, ինչն ավելի է նպաստում համագործակցության խորացմանը:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ քաղաքական ակտիվ երկխոսությունը կխթանի նաև Հայաստանի և Իռլանդիայի միջև առևտրատնտեսական ոլորտում փոխգործակցության զարգացումը:
ՀՀ Նախագահը և Իռլանդիայի դեսպանը կարևորել են հեռանկարային մի շարք ոլորտներում՝ հումանիտար, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, գյուղատնտեսության, դեղագործության և այլն, սերտ համագործակցությունն ու փորձի փոխանակումը: Կարևորվել է նաև երկու երկրների միջև տարբեր միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում միմյանց աջակցությունն ու արդյունավետ համագործակցության զարգացումը:
Հանդիպմանը Հանրապետության Նախագահը դեսպան Ջոն Բիգարին ներկայացրել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ 2015 թվականի հիշատակի միջոցառումներն ու դրանց խորհուրդը:
Դեսպան Բիգարը շնորհակալություն է հայտնել շնորհավորանքի համար և վստահեցրել, որ դիվանագիտական առաքելության իրականացման ընթացքում կանի ամեն հնարավորը ամրապնդելու Հայաստանի և Իռլանդիայի միջև կապերը, որի համար, ըստ նրա, կան անհրաժեշտ բոլոր նախադրյալները:

Новый посол Ирландии вручил верительные грамоты президенту Армении
Президенту Армении Сержу Саргсяну сегодня, 14 апреля, вручил свои верительные грамоты новоназначенный Чрезвычайный и Полномочный посол Ирландии в Республике Армения Джон Биггар. Об этом сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Президент поздравил посла с началом дипломатической миссии в нашей стране, выразив надежду, что Джон Биггар, как опытный дипломат, придаст новое качество армяно-ирландским отношениям.
Отметив, что дипломатические отношения между Арменией и Ирландией имеют почти 20-летнюю историю, Серж Саргсян подчеркнул, что, несмотря на географическое расстояние, у стран много цивилизационных, культурных общностей, что еще больше способствует углублению отношений.
Собеседники сошлись во мнении, что активный политический диалог будет стимулировать также развитие взаимодействия между Арменией и Ирландией в торгово-экономической сфере.
Президент Армении и посол Ирландии обозначили важность тесного сотрудничества и обмена опытом в ряде перспективных сфер. Была также отмечена важность развития эффективного сотрудничества и оказания взаимного содействия в рамках различных международных структур.
На встрече президент Саргсян представил послу мероприятия, приуроченные к 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи.
Посол Биггар поблагодарил за поздравления и заверил, что в ходе своей дипломатической миссии сделает все возможное для укрепления связей между Арменией и Ирландией, для чего существуют все необходимые предпосылки.