Հայոց Ցեղասպանության ու Հայրենական մեծ պատերազմի կապն՝ ըստ Շարմազանովի
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն այսօր Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիկյան պալատում մասնակցել է ԱՊՀ մասնակից պետությունների ՄԽՎ հանդիսավոր լիագումար նիստին, որը նվիրված է եղել Հայրենական Մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակին: Նիստը վարել է ԱՊՀ ՄԽՎ խորհրդի նախագահ, ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն:
ԱԺ պաշտոնական կայքից տեղեկանում ենք, որ Է.Շարմազանովը հանդես է եկել ելույթով, որտեղ մասնավորապես նշել է.
«Հայրենական Մեծ պատերազմում տարած հաղթանակի 70-ամյակին ընդառաջ լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը: Այս երկուսի կապն առաջին հայացքից անտեսանելի է և անուղղակի է թվում, բայց պետք է նշեմ, որ 1915 թվականին հայ ժողովրդի միլիոնուկես զավակներ զոհ դարձան հենց այդպիսի նացիզմի և ֆաշիզմի: Թուրքիայի անպատժելիությունն էր, որ ծնեց Մուսոլինիի ֆաշիզմը և Հիտլերի նացիզմը: Սրա վառ օրինակը գերմանական ռազմական հրամանատարության առջև Հիտլերի հայտարարությունն էր. «Ո՞վ է այժմ հիշում Օսմանյան Թուրքիայում հայերի բնաջնջման մասին»: Սա ևս մեկ անգամ գալիս է ապացուցելու, որ Գերմանիայի քաղաքականությունը երիտթուրքերի նացիզմի քաղաքականության շարունակությունն էր:
Հայրենական Մեծ պատերազմը, իրականում, մեր ժողովրդի համար ևս մեկ փորձություն հանդիսացավ, հաղթանակի փորձություն, երբ հայերը, այլ ժողովուրդների հետ մեկտեղ պայքարելով ֆաշիզմի և նացիզմի դեմ, դիմակայեցին հենց այնպիսի չարիքի, որի զոհը դարձան Օսմանյան կայսրությունում»:

Э.Шармазанов: Именно безнаказанность Турции породила фашизм Муссолини и нацизм Гитлера
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов принял сегодня участие в посвященном 70-летию Победы в Великой Отечественной войне торжественном заседании Межпарламентской Ассамблеи (МПА) СНГ, которое состоялось в Таврическом дворце Санкт-Петербурга.
Как передает пресс-служба парламента Армении, заседание вела председатель Совета МПА СНГ, глава Совета Федерации ФС РФ Валентина Матвиенко.
Вице-спикер парламента Армении выступил с речью, в которой, в частности, отметил: «Накануне 70-летия Победы в Великой Отечественной войне исполняется 100-я годовщина Геноцида армян. Связь между ними, на первый взгляд, незрима и косвенна, но должен отметить, что в 1915 году полтора миллиона сынов и дочерей армянского народа стали жертвами именно подобного нацизма и фашизма. Именно безнаказанность Турции породила фашизм Муссолини и нацизм Гитлера. Яркое свидетельство тому – заявление Гитлера перед военным командованием: “Кто сейчас помнит об истреблении армян?”. Это еще раз призвано доказать, что политика Германии – продолжение младотурецкой политики нацизма».
«Великая Отечественная война на самом деле оказалась еще одним испытанием для нашего народа, испытанием победы, когда армяне, сражаясь вместе с другими народами против фашизма и нацизма, противостояли именно такому злу, жертвой которого стали в Османской империи», - сказал вице-спикер парламента Армении.