Համայն մարդկությունն  այսօր հայ ժողովրդի կողքին է. Գալուստ Սահակյան
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանն ապրիլի 20-ին Արմավիրի մարզի Փարաքար համայնքում մասնակցել է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված հուշակոթողի բացմանը: Արարողությանը ներկա են եղել նաև ՏԿԱԻ նախարար Արմեն Երիցյանը և Արմավիրի մարզպետ Աշոտ Ղահրամանյանը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԺ  հասարակայության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:
Օրը փարաքարցիների համար խորհրդանշական էր, քանի որ հենց այդ համայնքում են տասնամյակներ առաջ թուրքական յաթաղանից փրկվածները բնակություն հաստատել: Հոկտեմբերյանի կարմիր տուֆից կերտված խաչքարը խորհրդանշում է հայ ազգի վերածնունդը և հերթական կոչն է առաջադեմ մարդկությանը՝ ճանաչելու և դատապարտելու Օսմանյան կայսրության կողմից իրագործված Ցեղասպանությունը:
Արմավիրի հոգևոր թեմի առաջնորդ Տ. Սիոն եպիսկոպոս Ադամյանն օծել է հուշակոթողն ու խնկաբույր աղոթք հնչեցրել առ Աստված: ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը ծաղիկներ ու ծաղկեպսակ է խոնարհել մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակին:
Խորհրդարանի ղեկավարն իր խոսքում նշել է, որ այս օրերին նման միջոցառումներ կատարվում են ողջ աշխարհում. համայն մարդկությունն է այսօր հայ ժողովրդի կողքին: Մշակութային մեծ արժեքներ կերտող ժողովրդին հնարավոր չէ ընկճել: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ 1915-ին մարդկությունը լուռ էր, իսկ 2015-ը ցույց տվեց, որ պետք չէր լռել: Այսօր համայն առաջադեմ մարդկությունն է համախմբվում Ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման գաղափարի շուրջ: Հայ ժողովուրդն այժմ հպարտ, վերընձյուղված ժողովուրդ է եւ ունի դեպի հավերժություն տանող իր ճանապարհը:

Galust Sahakyan Takes Part in the Opening of the Monument Dedicated to the Armenian Genocide Centennial
20/04/2015 17:30
On April 20 in Parakar community of Armavir the RA NA Speaker Marz Galust Sahakyan took part in the opening of the monument dedicated to the Armenian Genocide Centennial. The Minister of the Territorial Management and Emergency Situations Armen Yeritsyan and the Governor of Armavir Ashot Ghahramanyan also attended the ceremony.
The day was symbolic for Parakar residents, as in that community came to reside the survivors from the Turkish yataghan /dagger/ decades ago.
The cross-stone carved in Hoktemberyan’s red tufa symbolizes the Armenians’ revival, and is the next appeal to the progressive humanity to recognize and condemn the Genocide perpetrated by the Ottoman Empire.
His Grace Bishop Sion Adamyan, Primate of the Diocese of Armavir in Armenia anointed the monument and prayed with frankincense to God. The RA NA Speaker Galust Sahakyan laid flowers and a wreath at the monument to the memory of one and a half million innocent victims.
The Head of the Parliament in his remarks has noted that during these days such events are in place in the whole world: today the entire mankind is next to the Armenian people. It is not possible to dispirit people creating great cultural values. In the NA Speaker’s word, in 1915 the humanity was silent, and the year 2015 has shown that we should not keep silence. Today, the whole progressive mankind consolidates around the idea of recognition and condemnation of the Genocide. Now, the Armenian nation is a proud, regenerated nation and is on the way to eternity.