«Հայոց ցեղասպանություն. Կոտրելով լռությունը». Բագրատ Սրբազան. Ցեղասպանության ճանաչումը սկսում է մեր ներքին կյանքի զորացմամբ
23/04/2015 16:08
Ապրիլի 23-ին Մայր Աթոռում տեղի կունենա Հայոց ցեղասպանության զոհերի հավաքական սրբադասումը, որի վերաբերյալ զրուցել ենք Եկեղեցական հասարակական հարցերի հայեցակարգային հիմնադրույթների գրասենյակի տնօրեն Բագրատ եպիսկոպոս Գալստանյանի հետ:
-Սրբազան Հայր, ինչպե՞ս է տեղի ունենում սրբադասումը: Մեր եկեղեցին ունի՞ սրբադասման հատուկ կարգ:
Հայ Եկեղեցին որդեգրել է Ընդհանրական եկեղեցում ընդունված սրբերի նույն սրբակարգումը։ Իբրև Ընդհանրական Եկեղեցու մեկ, ամբողջական և անբաժան մասը` Հայ Եկեղեցին իր պաշտամունքի մեջ հատուկ տեղ է տվել սուրբերին՝ որպես լույսի սյուների, հավատքի առաջնորդների և օրինակելի աղոթանվեր հավատացյալների, Թեև Սուրբերի Սուրբը և սրբության աղբյուրն Աստված Ինքն է, սակայն Աստծո միջոցով սրբացված անձինք ևս հռչակվել են սուրբեր, մուծվել եկեղեցական Տոնացույցի մեջ՝ որպես տոնելիներ կամ հիշատակելիներ:
Հայ Եկեղեցին սրբադասմամբ ընդունել և ճանաչել է այն անձանց հոգևոր սխրանքը, ա) ովքեր նահատակվել են հավատքի խոստովանության վկայությամբ, բ) որոնց կենդանության օրոք կամ մահվանից հետո տեղի են ունեցել հրաշագործություններ, գ) եղել են հավատքի տարածման, եկեղեցու ուղղափառ դավանանքի պաշտպանության և Աստծու խոսքի բացառիկ քարոզիչներ դ) սրբակյաց են եղել:
Հայ Եկեղեցու սրբադասման կամ սուրբերի կանոնականացման հատուկ գործընթացը կամ եղանակը չի պահպանվել, սակայն ըստ ուսումնասիրությունների այն կիրարկվել է ըստ պայմանների և դեպքերի՝ երեք կարևոր շերտավորումներով. ա) սուրբ են նկատվել այն անձինք, ովքեր ժողովրդի կողմից լայն ճանաչում են ձեռք բերել թե՛ արդեն իսկ իրենց կենդանության ժամանակ և թե՛ իրենց մահվանից հետո, որոնց նշխարները մեծարվել են, գերեզմանները դարձել ուխտատեղիներ, իսկ մահվան կամ նահատակության օրը նշվել որպես ուրախության տարեդարձ, բ) տեղական եպիսկոպոսական վիճակում ժողովրդական բարեպաշտության և հարգանքի միջոցով ճանաչված անձինք, որպես տվյալ շրջանին հատուկ սուրբեր ոչ տոնելի աստիճանով, սակայն հետագայում որպես տոնելի սուրբեր, ճանաչվել են ամբողջ եկեղեցու կողմից, գ) Եկեղեցու բարձրագույն իշխանության՝ կաթողկոսական հրահանգով կամ կոնդակով տարեկան տոնի սահմանումով կամ տոնացույցում ընդգրկվելով:
Խոսելով Սրբադասման ծիսական կարգի մասին պետք է նշեմ, որ այն կազմվել է Սրբադասման հանձնախումբի կողմից, վավերացվել Եպիսկոպոսաց ժողովներում ապա օրհնվել Ամենայն Հայոց Հայրապետի և Մեծի Տանն Կիլիկիո կաթողիկոսի կողմից: Այն պարունակում է այս առիթով հատուկ գրված շարականը, սրբադասելիների վկայաբանությունը, սրբապատկերի օծում, մասունքների քողազերծում և հարգանքի ընծայում և ամենաառանցքայինը սուրբերի հռչակման բանաձևը, որով Եկեղեցին հռչակում է նրանց հոգևոր սխրանքը, դասում իր սուրբերի կարգին և ընդգրկում իր տոնացույցում:
-Ցեղասպանության զոհերի դեպքում տեղի է ունենալու հավաքական սրբադասում: Ո՞րն է դրա առանձնահատկությունն ու եղե՞լ են նման սրբադասման այլ դեպքեր:
Հայ Եկեղեցում սրբադասման սկզբունքը կազմել է Ե դարում ձևավորված «Վասն Յիսուսի և վասն Հայրենեաց» բանաձևային արտահայտությունը, որն էլ որպես հավատքի և քրիստոնյա հայրենիքի գաղափարների անքակտելի միություն, դարերի հոլովույթում մինչև այսօր առանցքային դերակատարություն ունի հոգևոր մտածողության ձևավորման և Եկեղեցու փրկչական առաքելության իրականաացման մեջ։
Ցեղասպանության նահատակների սրբադասմամբ վերականգնվում է Հայ Եկեղեցու սրբադասման կարգը և շարունակական է դառնում Եկեղեցու սրբադասման գործընթացը, որպես Սուրբ Հոգու շնորհաբաշխ ներկայության առհավատչյա Եկեղեցու կյանքում, հոգևոր սխրանքի և Քրիստոսին հավատարմության մեծագույն օրինակ: Բնականաբար, այս գործընթացի շարունակության արդյունքում, որոշակի ուսումնասիրությունից և փաստերի համադրությունից հետո կսրբադասվեն նաև կոնկրետ անուններով անձինք ոչ միայն Ցեղասպանության նահատակների շարքից, այլև դրանից առաջ և հետո սրբության օրինակներով հայտնված անհատներ: Իսկ ընդհանրական կամ հավաքական սրբադասումը հոգևոր կյանքում մշտապես եղել է եկեղեցբանական խորհրդական մտածողության առանցքն ու հիմնասյունը ըստ որի սրբդասմամբ տոնելի են դարձել և բարեխոսությունն է հայցվել հավաքական նահատակության այնպիսի դեպքերի ինչպիսիք են՝ Վարդանանց 1036 վկաները, Ղևոնդյանց քահանայից դասը, Բեթղեհեմի Սուրբ Մանուկները, Սեբաստիայի Քառասուն մանուկները, Հնից և Նորոց, հայտից և անհայտից սուրբերը և այլն:
-Գաղափարական իմաստով, ի՞նչ կտա մեզ զոհերի սրբադասումը ու կարո՞ղ է այն ինչ-որ կերպ ազդել ճանաչման ու դատապարտպան գործընթացի վրա:
Նախ ցանկանում եմ շեշտել, որ սրբադասումն ինքնին քաղաքական ուղղվածություն կամ տարր չի պարունակում, այն իր էությամբ և բովանդակությամբ հոգևոր իմաստ և ընկալում ունի և պետք է ունենա: Այս միջոցով նաև  Եկեղեցին հռչակում է անձի կամ անձանց գիտակցաբար նահատակության, ինքնանվիրումի, ինքնազոհաբերության փաստը, ով կամ ովքեր չեն ուրացել իրենց հավատքը և մարտիրոսացել են, որն էլ եկեղեցին կոչում է հոգևոր հերոսություն:
Թե ինչ կտա արտաքին աշխարհում չեմ կարող ոչինչ ասել, սակայն ինձ համար Ցեղասպանության ճանաչումը սկսում է մեր ներքին կյանքի զորացմամբ: Սա վկայությունն է «Աստծո սեփական ժողովուրդ» (Ա Պետ. Բ 9) լինելու, որը մեզ հրավիրում է հավաքական սխրանքի, քննելու մեր անցյալի դասերն ու պատահարները, գնահատելու ներկան ու մեր ժամանակի նշանները:
Այն կոչում է մեզ հոգևոր խորը գիտակցությամբ այս հրավերի շուրջ ձևավորել մեր հավաքական, հանրային մտածողությունը, պետական, ազգային ռազմավարությունն ու քաղաքականությունը, Հայաստան աշխարհի, Արցախի և աշխարահսփյուռ մեր ժողովրդի հոգևոր և ֆիզիկական ապահովությունն ու պաշտպանվածությունը, մեր արդար դատի պահանջատիրությունը՝ համազգային ընդհանուր անվտանգության հարթակ ստեղծելու անհրաժեշտությունը և վերջապես սերունդների դաստիարակությունն ու կրթությունը՝ համապատասխան մեր առանձնաշնորհյալ լինելու բարձրագույն պատվին, որովհետև  Տերն Ինքն ընտրեց մեզ:

“The Armenian Genocide: Breaking the Silence”. Bishop Bagrat: Genocide recognition is starting with strengthening our inner life
23/04/2015 16:38
On April 23, Canonization Service of the victims of the Armenian genocide will be held in the Mother See of Holy Etchmiadzin. Today we talked to Bishop Bagrat Galstanyan who is the head of Armenian Church Social Doctrine Department at Mother See.
-Father Bishop, how does the Canonization take place? Does our church have a special procedure for this service?
- The Church has adopted the same Canonization of the Saints which is accepted in Universal Church. The Armenian Church being a general, complete and integral part of Universal Church gave a special place to saints in its worship, as light poles, faith leaders and sample prayer-gifts for believers.
Even though the source of holiness is God Himself, but the people who have declared to be holy, are included into the church calendar as celebrative and commemorative saints.
The Armenian Church has accepted and recognized spiritual heroism of those who has died for the confession of faith testimony, who has had magic in his lifetime or after death, who has been outstanding preachers of God's word, widespread faith and orthodox religious protection.
The specific process or method of the Canonization or Saints’ canonicity of Armenian Church is not preserved. According to studies it is classified into three important classes, first: holy ones were those who have been well known people while living or dead, whose relics have been honored, graves have  become places of pilgrimage, and their death or martyrdom have been celebrated as the anniversary of Joy. Second: holy persons were those who as bishops have been recognized saints by the Church through people’s piety and respect. And third: who have been involved into the church calendar by Church Higher power order.
Speaking about Canonization Service I must say, that it is drawn by the Canonization Commission, validated in Episcopal congregations and then blessed by His Holiness Catholicos of Cilicia.
It contains psalm written, evidence of saints, icon anoints, exposition of relics, consecration of respect and most pivotal is the declaration of saints, by which Church proclaims their spiritual courage, classifies them among the saints and includes in its calendar.
- Collective canonization of Genocide victims will be held. What is the feature of it and are there other cases similar to canonization?
-   The principle of Canonization in Armenian Church has made “For the sake of Jesus and for the Motherland” formula expression established in the 5th century. Being an indivisible union of faith and ideas of Christian homeland up to these days plays a key role in shaping spiritual thinking and savoir mission of the Church.
The Church's canonization procedure is recovered and becomes a continuous process with Armenian genocide victims’ canonization Service as the supreme example of spiritual heroism and loyalty to Christ.
Naturally, in case of the continuation of this process, the names of specific individuals will be also classified as saints after several studies and facts synthesis. And the common or collective canonization has always been a pillar of spiritual life with the help of which events such as Vardanants 1036 witnesses, Sts. Leontius (Ghevondiants) priest class, Holy Children of Bethlehem, Forty children of Sebastian are celebrated.
- What will give us Armenian genocide victims’ canonization and whether it can somehow influence on the recognition and condemnation process?
- First of all I would like to mention that the canonization itself does not contain political orientation or elements and it has and should have spiritual meaning and understanding.
Thereby the church proclaims the knowingly martyrdom, self-devotion and self-sacrifice of a person or persons who do not renounce their faith and are martyred. The church calls it spiritual heroism.
I can’t say what it will give in outside world, but for me Genocide recognition begins with the strengthening of our inner life.
This is the evidenced of being "God's own people", which invites us to collective heroism, to analyze the lessons of past and accidents, to assess the present and the signs of our time.
It calls us to shape our collective, public thinking, state, national strategies and policies, our people's spiritual and physical security and protection, our reclamation of a fair trial, the need to create a common platform for national security and finally the upbringing and education of future generations appropriate to our spiritual awareness for the Lord himself chose us.