Բակո Սահակյան.  Ամեն մի ղողանջի հետ նորոգվում են մեր 100-ամյա ցավն ու մորմոքը
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն ուղերձ է հղել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ:
Այսօր ողջ հայ ժողովուրդը, բոլոր հայերն աշխարհի տարբեր ծայրերում ոգեկոչում են Հայոց ցեղասպանության 1,5 միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը:
Այսօր աշխարհի բոլոր հայկական եկեղեցիներում հնչող զանգերն ազդարարում են Մեծ եղեռնի 100-րդ տարելիցը, և ամեն մի ղողանջի հետ նորոգվում են մեր 100-ամյա ցավն ու մորմոքը:
Մեր ազգի հիշողության մեջ 1915-ի վերքերը չեն սպիացել և չեն էլ կարող սպիանալ, քանի դեռ 20-րդ դարասկզբին աշխարհի աչքի առև Օսմանյան կայսրության կողմից հայ ժողովրդի դեմ իրականացված այդ հրեշավոր ոճրագործությունը չի ստացել արժանի գնահատական, քանի դեռ այդ հանցավոր քաղաքականությունը շարունակվում է նաև մեր օրերում` ամեն անգամ ստանալով նոր կերպարանք ու նոր անուն:
Մենք խորապես շնորհակալ ենք ու երախտապարտ բոլոր այն ժողովուրդներին ու պետություններին, ովքեր օգնության ձեռք մեկնեցին թուրքական յաթաղանից հրաշքով փրկված մեր հայրենակիցներին՝ ապաստան եւ ապրելու հնարավորություն տալով տասնյակ հազարավոր հայ ընտանիքների ու որբերի: Նրանք հետագայում դարձան այդ երկրների արժանի քաղաքացիներ` նշանակալի ներդրում ունենալով իրենց երկրորդ հայրենիքի զարգացման գործում: Շնորհակալ ենք բոլոր նրանց, ովքեր իրենց ձայնը բարձրացրին բարբարոսների դեմ` մարդասիրական, բարոյական ու քաղաքական զորակցություն հայտնելով մեր ժողովրդին, ճանաչեցին ու դատապարտեցին Հայոց ցեղասպանությունը:
Հայ ժողովուրդը, որ աշխարհի ամենահին քաղաքակրթության կրողներից է, իր բազմադարյա պատմության ընթացքում տեսել է շատ արհավիրքներ, տարել անասելի զրկանքներ ու դիմակայել անհամար փորձությունների, սակայն երբեք չի կորցրել իր հույսն ու հավատը եւ ամեն անգամ դարձել է ավելի ամուր, ուժեղ ու իմաստուն: Ցեղասպանության ենթարկվելով և կորցնելով գրեթե ամեն ինչ` հայն աչքի լույսի պես պահել ու փայփայել է իր հավատքն ու լեզուն, մշակույթն ու ազգային ինքնությունը: Եվ դա օգնել է մեզ տարիներ հետո կերտել փառավոր հաղթանակներ եւ վերականգնել հայոց անկախ պետականությունը:
Այսօր Մայր Հայաստանը, ազատ ու անսասան Արցախը և հայրենանվեր Սփյուռքը միասին ու ձեռք ձեռքի կառուցում են իրենց կյանքի ճանապարհը. դա հայ ժողովրդի հավերժության ճանապարհն է, արդարության ու լույսի հաղթանակի ճանապարհը»:

Armenian people never lost hope and faith and became stronger and wiser
President of the Artsakh Republic Bako Sahakyan today sent an address on the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
Address of Artsakh Republic President Bako Sahakyan in connection with the Armenian Genocide Remembrance Day.
Today the entire Armenian nation, all the Armenians in different parts of the world commemorate the 1.5 million innocent victims of the Armenian Genocide.
Today bells are ringing in all Armenian churches throughout the world notifying the 100th anniversary of the Armenian Genocide, each ringing reviving our 100-year-old pain and sorrow.
The wounds of 1915 are still fresh in our national memory and cannot be cicatrized as long as this villainous atrocity, committed against the Armenian nation by the Ottoman Empire at the turn of the 20th century in plain view of the world does not receive proper acclaim, as long as this criminal policy continues nowadays, each time acquiring new forms and names.
We appreciate very much and are grateful to all the peoples and states, who lent their helping hand to our compatriots having miraculously escaped from the Turkish scimitar, granting to tens of thousands Armenian families and orphans shelter and opportunity to live. They eventually became deserving citizens of those countries, substantially contributing to the development of their second homelands. We are grateful to all those who raised their voice against barbarians, offering their humanitarian support, countenance and political aid to our people, recognized and condemned the Armenian Genocide.
The Armenian people, being one of the oldest bearers of civilization, have underwent many calamities throughout its millennia-old history, suffered indescribable privations and faced countless challenges, but never lost hope and faith, each time becoming even more steadfast, stronger and wiser. Being subjected to Genocide and losing almost everything the Armenians have preserved and protected their faith and language, culture and national identity. This has helped us forge glorious victories years later and restore the independent Armenian statehood.
Today Mother Armenia, free and resolute Artsakh, patriotic Diaspora together, hand in hand carve their life path. This is the path of the Armenian nation towards eternity, justice and victory.