ՀԷՑ-ը մտադիր է 1 կվտ/ժամ էլէներգիայի մատակարարման մարժան բարձրացնել 65 տոկոսով
«Հայկական ժամանակ» թերթը գրել է. ««Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությունը, Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովին ներկայացրած հայտի համաձայն, մտադիր է 1 կվտ/ժամ էլէներգիայի մատակարարման մարժան բարձրացնել ավելի քան 65 տոկոսով:
Այսինքն, եթե ներկայումս մեկ կվտ/ժամ էլէներգիան ՀԷՑ-ը արտադրողից սպառողին հասցնելու համար ստանում է 12.46 դրամ եկամուտ, ապա մտադիր է այդ գումարը հասցնել 20.66 դրամի: Սա հենց մարժան է, որը ոչ մի կապ չունի էլէներգիայի արտադրության գների հետ:
Անկախ նրանից, թե ՀԷՑ-ը արտադրողներից ինչ գնով կգնի մեկ կվտ/ժամը, սպառողին վաճառելու է դրանից 20.66 դրամ վերադիրով: Սա խոսում է այս ընկերության ունեցած չափազանց մեծ ախորժակի մասին: Սրա շնորհիվ ՀԷՑ-ը նախատեսում է սակագնի բարձրացումից հետո ստանալ տարեկան մոտ 15 միլիարդ դրամի շահույթ: Եվ դա այն դեպքում, երբ հենց իր ներկայացրած փաստաթղթերով մտադիր է մեծացնել կորուստները՝ նախատեսված 11.2 տոկոսից հասցնելով 12.4 տոկոսի:
Նկատենք, որ 2014թ. նոյեմբերին էներգետիկայի նախարարությունում տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ նախարար Երվանդ Զախարյանը հայտարարել է, որ կորուստների 1 տոկոսի իջեցումը հանգեցնում է 5.1 միլիարդ դրամի հավելյալ եկամուտի»։

ENA to increase electricity supply margin by 65 percent
The Electric Networks of Armenia is planning to increase the electricity supply margin by 65 percent, according to the bid submitted to the Public Services Regulatory Commission, Haykakan Zhamanak reports.
“Currently the company gets an income of 12.46 drams per one kWh of electricity, and it intends to increase that sum to 20.66 drams. This is the margin which has absolutely nothing to do with the electricity production prices. Regardless of the price of electricity purchase, ENA will sell it to consumers for an additional price of 20.66 drams. The company intends to receive an annual profit of about 15 billion drams. At the same time, the company plans to increase the losses - from the planned 11.2 percent to 12.4 percent,” the newspaper says.
According to the newspaper, at a consultation at the Ministry of Energy and Natural Resources in November 2014 Minister Yervand Zakharyan said that a one percent reduction of losses ensures an additional income of 5.1 billion drams.