Բակո Սահակյանն այցելել է Ֆրանսիայի Սենատ, հանդիպել սենատորներին
Արցախի Հանրապետության նախագահ Բակո Սահակյանն այսօր այցելել է Ֆրանսիայի Հանրապետության Սենատ և այնտեղ հանդիպում ունեցել մի խումբ սենատորների հետ: Այս մասին տեղեկանում ենք Արցախի նախագահի մամուլի գրասենյակից:
Հանդիպման ընթացքում ԼՂՀ նախագահը ներկայացրել է Արցախի պետականաշինությանը, ներքին և արտաքին քաղաքականությանը, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը, տարածաշրջանային գործընթացներին վերաբերող տեղեկություններ և պատասխանել ներկաների հարցերին:
Բակո Սահակյանն ընդգծել է, որ պաշտոնական Ստեփանակերտը կարևորում է Ֆրանսիայի հետ հարաբերությունների զարգացումը՝ այն դիտարկելով որպես բարեկամ երկիր և ժողովրդավարության բնօրրաններից մեկը, երկիր, որը Հայոց ցեղասպանությունից հետո դարձել է հարյուր հազարավոր հայերի երկրորդ հայրենիքը:
Արցախի նախագահը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի դերակատարությունը նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման, մեր տարածաշրջանում խաղաղության և կայունության պահպանման գործում:
Հանդիպմանը ներկա էր նաև Ֆրանսիայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիգեն Չիթեչյանը:

Президент НКР Бако Саакян встретился с группой сенаторов Франции
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян сегодня посетил Сенат Французской Республики и встретился там с группой сенаторов. Об этом сообщает пресс-служба президента НКР.
На встрече президент представил информацию о государственном строительстве Арцаха, его внешней и внутренней политике, урегулировании азербайджано-карабахского конфликта, региональных процессах и ответил на вопросы присутствующих.
Глава государства подчеркнул, что официальный Степанакерт придает важность развитию отношений с Францией, рассматривая ее как дружественную страну и одну из колыбелей демократии, которая после Геноцида армян стала второй родиной для сотен тысяч армян.
Президент высоко оценил роль Франции также в деле урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, сохранения мира и стабильности в регионе.
На встрече присутствовал также Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Армения во Франции Виген Читечян.