Փաշինյան. Հովիկ Աբրահամյանի փաստարկները որևէ քննադատության չեն դիմանում
Վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի փաստարկները՝ էլ. էներգիայի թանկացման վերաբերյալ որևէ քննադատության չեն դիմանում: Այս մասին ասված է ԱԺ պատգամավոր Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարության մեջ.
«Այդ նույն փաստարկներով էլեկտրական հոսանքը արդեն իսկ թանկացել է 2013 և 2014 թվականներին, և այդ գործոնների փոխհատուցումը ներառված է 2014-ին սահմանված սակագնի մեջ:
Անցած մեկ տարում հայաստանցի սպառողը արդեն իսկ այդ գործոնների փոխհատուցման համար վճարել է 14 միլիարդ դրամ: 2014-ին սահմանված սակագնի պահպանման դեպքում այդ փոխհատուցումը կշարունակվի:
Ինչ վերաբերվում է ՀՀ անապահով քաղաքացիների սոցիալական նպաստը 2000 դրամով բարձրացնելու կառավարության որոշմանը՝ այն հիմնավորմամբ, թե սոցիալապես անապահով ընտանիքները հենց այդ չափով են էլ. էներգիայի հավելյալ վճարումներ անելու, սա նույնպես քննադատության չդիմացող մոտեցում է:
Իսկ ապրանքների ու ծառայությունների համատարած գնաճը, որ տեղի է ունենալու էլ. էներգիայի թանկացման պատճառով, ո՞վ է փոխհատուցելու սոցիալապես անապահով ընտանիքներին, և որտեղի՞ց են նրանք փոխհատուցելու այդ հավելյալ գնաճը: Կառավարությունն այս հարցի պատասխանը չունի:
Որևէ մեկը չի կարող վիճարկել այն փաստը, որ էլ. էներգիան թանկանում է միայն այն պատճառով, որ միլիարդների շահույթ ստացող ՀԷՑ-ի հաշիվներում փող չկա, որ վերջինս վճարի իր գնած եւ սպառողներին մատակարարած հոսանքի համար՝ 23.6 միլիարդ դրամ: Մինչդեռ սպառողները վճարել են ամբողջությամբ: Ընդ որում վճարել են բուն հոսանքի գինը, գումարած ՀԷՑ-ի շահույթը, գումարած Հովիկ Աբրահամյանի գործոնների փոխհատուցումը:
Իսկ ինչու՞ ՀԷՑ-ը 23.6 միլիարդ դրամ չունի: Որովհետեւ թալանվել է, այդ թվում ՀՀ իշխանության ներկայացուցիչների եւ ՀԷՑ-ի կառավարիչների մասնակցությամբ: Իշխանության ներկայացուցիչները պատեհ-անպատեհ գումարներ են խնդրել իրենց անձնական պռոյեկտների համար, իսկ ՀԷՑ-ի կառավարիչները ճոխություններ ու ատկատներ են իրականացնել:
Լուծումը ուրեմն մեկն է. ՀՀ իշխանությունները և ՀԷՑ-ի կառավարիչները թող վերադարձնեն այն 23.6 միլիարդ դրամը, որ այսօր պիտի լիներ (սպառողները պարտաճանաչորեն վճարել են), բայց չկա:

Никол Пашинян: Доводы Овика Абрамяна не выдерживают никакой критики
Доводы премьер-министра Армении Овика Абрамяна относительно повышения тарифов на электроэнергию не выдерживают никакой критики. Об этом говорится в заявлении депутата парламента Армении Никола Пашиняна.
«С такими же доводами тарифы на электроэнергию были повышены в 2013 и 2014гг. и возмещение этих факторов включено в установленный 2014 году тариф.
В течение предыдущего года армянские потребители уже заплатили за возмещение этих факторов 14 млрд. драмов. В случае сохранения установленного 2014 года тарифа это возмещение будет продолжаться», - отмечается в заявлении.
Что касается решения правительства Армении о повышении социальных пособий для необеспеченных слоев на 2000 драмов, с обоснованием, что социально-необеспеченные семьи будут платить дополнительно за электроэнергию именно в таком размере, то Никол Пашинян считает, что оно также не выдерживает никакой критики.
«А кто будет возмещать рост цен на товары и услуги из-за подорожания электроэнергии  социально-необеспеченным семьям? За счет каких средств будет компенсироваться этот дополнительный рост цен? У правительства нет ответов на эти вопросы.
Кто-либо может оспорить тот факт, что тариф на электроэнергию повышается только по той причине, что на счетах получающей миллиардную прибыль компании «Электрические сети Армении» нет денег, чтобы последняя заплатила за приобретенную у производящих станций и снабженную потребителям электроэнергию 23.6 млрд. драмов. В то время как потребитель заплатил полностью. При этом заплатил стоимость самой электроэнергии, плюс – прибыль «ЭСА», плюс – возмещение факторов Овика Абраамяна.
А почему у ЗАО «Электрические сети» нет 23.6 млрд. драмов? Потому что они разграблены, в том числе и с участием представителей власти РА и управляющих ЭСА», - говорится в заявлении депутата.
Как отмечает Никол Пашинян, решение – одно: властям Армении и управляющим «ЭСА» необходимо вернуть те 23.6 млрд. драмов, которые должны были сегодня быть (поскольку потребители добросовестно платили), однако их нет.