Ա. Փերենջիև. Մայդան Հայաստանում չի ստացվի
Մայդան Հայաստանում չի ստացվի: Վստահ եմ, որ բողոքի ակցիաները կմնան սոցիալականի շրջանակում , քաղաքական պահանջներ առաջ չեն քաշվի և իրավիճակը կհարթվի: Այս մասին Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ռուս հայտնի  վերլուծաբան Ալեքսանդր Փերենջիևը՝ մեկնաբանելով երևանյան վերջին իրադարձությունները, որոնց ստվերում ոմանք «գունավոր հեղափոխության» հիմքեր են փնտրում:
Նրա խոսքով՝ պաշտոնական Երևանի գործողությունները բավականին օպտիմալ են, քանի որ միահյուսում են բողոքավորների դեմ «նուրբ ուժի» գործադրումն ու երկխոսությունը: Միևնույն  ժամանակ Ա.Փերենջիևը նկատեց, որ անգամ Հայաստանի արևմտամետ կազմակերպությունների մոտ չկա նման ցանկություն ՝ վերածել բողոքի ակցիաները էքստրեմիստական  գործողությունների: Էլ ավելի անհավանական է մեր զրուցակցի համար թվում զարգացումների այն սցենարը, թե կգտնվեն ուժեր, որոնք այս ամենի արդյունքում Հայաստանը  Ռուսաստանի դեմ կհանեն.
«Այո, նման կազմակերպություններ կան, բայց չեմ կարծում, թե նրանց ուժերը կհերիքեն  պետական հեղաշրջում անելու համար: Գլխավորն այն է, որ Հայաստանի քաղաքական որևէ գործիչ չի ցանկանա իշխանության գալ ոչ ժողովրդավար ճանաօարհով, ինչպես դա եղավ Ուկրաինայում. Չէ որ այդ դեպքում նրա կառավարման հենց առաջին օրվանից իրեն հետևելու է ոչ լեգիտիմության ուրվականը»,- նշեց ռուս վերլուծաբանը:
Բացի այս, ընդդեմ Ռուսաստանի հանդես գալ կնշանակի ընդդեմ լինել հենց ինքդ քեզ, քանի որ, շարունակեց նա, ՌԴ պետական և մունիցիպալ իշխանություններում, հասարակական կազմակերպություններում քիչ չեն էթնիկ հայերը, որոնք սերտ կապեր ունեն ոչ միայն պատմական հայրենիքի, այլև Հայաստանի իշխանության ներկայացուցիչների հետ:
Ինչ վերաբերում է իրադարձությունների այնպիսի զարգացմանը, երբ Ռուսաստանը կկարողանա միջամտել, ապա Ա.Փերենջիևի խոսքով՝  Հայաստանի տարածքում տեղակայված ռուսական ռազմաբազայի զինվորականները որևէ դեպքում չեն խառնվի Հայաստանի ներքաղաքական զարգացումներին , քանի որ չունեն նման լիազորություններ ըստ Մոսկվայի և Երևանի միջև կնքված համաձայնագրի: Ավելին՝ ռուսական ռազմաբազայի ղեկավարությունը հստակ հրահանգված է զերծ պահել ռուս զինվորականներին երկրի ներքաղաքական իրավիճակին խառնվելու և ազգաբնակչության հետ կոնֆլիկտային իրավիճակներում հայտնվելու առումով:

А. Перенджиев: Майдан  в Армении не пройдет
‘’Майдан  в Армении не пройдет. Уверен, что протест останется в рамках социальных, а не политических требований и будет исчерпан’’,- в беседе с Aysor.am об этом заявил российский аналитик Александр Перенджиев, комментируя события, разворачивающиеся на центральных улицах Еревана.
По мнению политолога, действия официального Еревана на фоне этих событий довольно оптимальны, так как  сочетаются методы мягкой силы по противодействию митингующим и переговорный процесс. При этом, отметил он,  даже среди западноориентированных организаций Армении нет настроя превращать протестные выступления в экстремистские действия. Что касается  вероятности  того, что найдутся силы, которые могут переориентировать  все это на Запад и тем самым восстать против России, о чем в последние дни не раз говорилось, то А.Перенджиев такой перспективы развития ситуации не видит:
‘’Да, такие организации есть, однако не думаю, что им хватит сил для осуществления государственного переворота . Самое главное - никто из политиков в Армении не пожелает прийти к власти недемократическим путем, как это произошло в Украине. Ведь в этом случае с первых же дней правления их будет преследовать дамоклов меч нелегитимности нахождения на высших государственных постах’’,- отметил он.
Да и потом, продолжил он, восстать против России означает  восстать  против самого себя, ведь в органах государственной и муниципальной власти России, в общественных структурах есть немалое количество этнических армян, которые поддерживают тесные связи как со своей исторической родиной, так и представителями властных структур Армении.
Более нереалистичным  для А.Перенджиева является сценарий развития ситуации, когда точка кипения дойдет до серьезных столкновений и Россия вмешается. По мнению политолога- находящиеся на территории Армении российские военнослужащие не  станут вмешиваться во внутриполитические события Армении, так как не имеют на подобные действия каких-либо полномочий в соответствии с подписанными договоренностями между Москвой и Ереваном. Да и потом, напомнил он, командование 102-й военной базы в Гюмри имеет четкие инструкции от руководства по недопущению участия российских военнослужащих в политической жизни страны пребывания и профилактике конфликтных ситуаций с местным населением.
Напомним, на проспекте Баграмяна в центре Еревана продолжается сидячий пикет сторонников гражданской инициативы ''Нет грабежу'' против повышения тарифов на электроэнергию. Митингующие подчеркивают, что их акции, начавшиеся 19 июня, носят исключительно социальный характер. Протестующие требуют от главы государства признать недействительным решение Комиссии по регулированию общественных услуг (КРОУ) РА от 17 июня о повышении тарифов на электроэнергию на 6.93 драма.