Ա. Կրիլով. Հայաստանի ներքաղաքական  իրավիճակը չի կարող անկայունանալ
«Ակնհայտ է մեկ բան՝ Հայաստանի, ներքաղաքական որոշ հանգամանքներից ելնելով, իրավիճակը չի կարող անկայունանալ: Դրա համար ծայրահեղական կարգախոսներով Բաղրամյան պողոտայում հանդես եկողները ոչ ռեսուրս ունեն, ոչ էլ հանրության աջակցություն»,- Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց ռուս քաղաքագետ, Կովկասագետների գիտական միավորման նախագահ Ալեքսանդր Կրիլովը՝ անդրադառնալով Երևանում շարունակվող բողոքի ակցիաներին:
Միևնույն ժամանակ նա չբացառեց այն հանգամանքը, որ առկա իրավիճակի վրա ազդում են ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին  տարբեր գործոններ: Հիշատակեց նաև գլխավոր պատճառը.
«Առաջիկայում Հայաստանում մտադիր են անցկացվել սահմանադրական բարեփոխումներ, որոնք նոր իրավիճակ կստեղծեն, որի արդյունքում քաղաքական նոր դասավորվածություն կլինի: Այնհայտ է, որ բարեփոխման նախաձեռնողները շահագրգռված են սեփական դիրքերի ամրապնդմամբ, մինչդեռ նրանց մրցակիցները ձգտում են հակառակին: ՀՀ գործող նախագահի քաղաքական հակառակորդների  դերակատարումը  տեսանելի է այս ամենում և նրանք փորձում են իրավիճակի անկայունացման սպառնալիքը օգտագործել Սերժ Սարգսյանի վրա ճնշում գործադրելու համար»,- նշեց նա՝ չբացառելով նաև այն տարբերակը, որ հավանաբար քողարկված քաղաքական առուվաճառք կլինի կամ այն արդեն  տեղի է ունեցել:
Քաղաքագետը նկատեց, որ դժվար թե Սերժ Սարգսյանի հակառակորդները իրենց առջև իսկապես իրավիճակը անկայունացնելու խնդիր են դրել, այլ ավելի հավանական է, որ նրանք ձգտում են առավել շատ զիջումների դրդել իշխանություններին և այդպիսով երաշխավորել սեփական դիրքերը ապագայում՝ սահմանադրական բարեփոխումներից հետո:  Իսկ եթե իսկապես իր կանխատեսումները համապատասխանում են իրականությանը ու նման առուվաճառք ընթանում է, ապա Բաղրամյանում ցույցերը կավարտվեն ինքնաբերաբար դրա ավարտից հետո, իսկ արդյունքը կերևա, օրինակ, կադրային փոփոխություններում, կամ այս կամ այն քաղաքական ուժի մասնակցությամբ խորհրդարանական ընտրություններում և այլն:
«Այս իրադարձություններում մեծ դեր է խաղում ամերիկյան դիվանագիտությունը, որը  ջանասիրաբար առաջ է տանում ԱՄՆ շահերը Հայաստանում, Հարավային Կովկասում և առհասարակ աշխարհում: Չեմ կարծում, թե ամերիկացիների նպատակը Հայաստանում մասշտաբային անկայունացումն է և դեպի Մայդան, սիրիական  սցենարի ուղղորդումը: Շուտով  ԱՄՆ-ում նախագահական ընտրություններ են և մեծ  թվով հայազգի ընտրազանգվածի առկայությունը զսպող ազդեցություն ունի տեղի քաղաքական գործիչների վրա: Առավել ևս ԱՄՆ ներկայիս դեմոկրատական ադմինիստրացիան դժվար թե  գնա արկածախնդրության ճանապարհով, որն անկանխատեսելի  արդյունք կունենա: Այդ իսկ պատճառով  ամերիկյան դիվանագիտության համար  ավելի  ձեռնտու է օգտագործել ու սնել անկայուն վիճակը Սերժ Սարգսյանի վրա ճնշումներ գործադրելու համար, որպեսզի հետո, նույն այդ քողարկված առուվաճառքի շնորհիվ, ապահովի առավելագույնս շահավետ դիրքեր կողմնակիցների  համար՝ առաջիկա սահմանադրական բարեփոխումների  և գալիք խորհրդարանական ընտրությունների արդյունքում»,- կարծիք հայտնեց Ա.Կրիլովը:
Ինչ վերաբերում է հետագա զարգացումներին, ինչպես նաև ՀՀ նախագահի կողմից հնչեցրած առաջարկություններին, ապա ռուս քաղաքագետը նշեց՝ ամենը, ինչ այսօր կատարվում է երևանյան փողոցներում, կապ ունի էլէներգիայի սակագնի թանկացման որոշման հետ, սակայն ամենևին էլ  պատճառ չի: Այդ իմաստով Սերժ Սարգսյանի կողմից առաջարկված ու  իրավիճակի հանգուցալուծման համար թերևս բոլորովին ադեկվատ առաջարկը՝ պետության կողմից ժամանակավորապես  սուբսիդավորել  սակագնի թանկացումը չի կարող ելք դիտվել ստեղծված իրավիճակից, քանի որ դա չի լուծում այլ, ավելի կարևոր խնդիրներ: Ու թեև քաղաքագետը այն կարծիքին է, որ առաջատար խաղացողները արդյունքում իրար մեջ համաձայնության կգան, բայց խնդիրը դրանից իր բարդության աստիճանը չի կորցնում, քանի որ որոշ առաջատար քաղաքական գործիչների միջև հարաբերությունները բարդ ու առավել էմոցիոնալ բնույթ են կրում:
«Չեմ կարծում, թե ամերիկացիներին կհաջողվի արագ ու հեշտությամբ ստանալ ուզածը  գործող նախագահից: Այնպես որ Երևանում ներքաղաքական լարվածության պահպանման հավանականությունը շատ բարձր է: Բայց ես վստահ եմ, որ այն կունենա  սահմանափակ մասշտաբներ ու առաջիկայում Հայաստանի հասարակությանը ավերիչ Մայդան չի սպասվում»,- շեշտեց նա՝ հավելելով, որ այս ճգնաժամի ավարտից հետո  բոլոր ներքին և արտաքին խաղացողները կշարունակեն ձգտել իրենց նպատակներին արդեն մեկնարկային դիրքերից ու  հստակ է մեկ բան՝ դրանից հետո էլ Հայաստանում քաղաքական անդորր չի հաստատվի, մեր երկրին սպասում է բուռն քաղաքական կյանք:

А.Крылов: По внутриполитическим причинам ситуация в Армении не может быть дестабилизирована
Очевидно, что по собственным внутриполитическим причинам ситуация в Армении не может быть дестабилизирована. Для этого у тех, кто провозглашает радикальные лозунги на Баграмяна нет ни надлежащих сил, ни поддержки в обществе. Об этом в беседе с корреспондентом  Aysor.am заявил  заявил российский политолог, президент Научного общества кавказоведов Александр Крылов. Однако по его словам, на ситуацию влияют разные внутренние и внешние факторы:
‘’В скором времени в стране намечено провести конституционную реформу, которая создаст новую ситуацию и будет иметь результатом новый политический расклад. Очевидно, что инициаторы реформы заинтересованы в укреплении своих позиций, а их противники в противоположном. Вероятно, что роль политических противников нынешнего президента присутствует во всем происходящем и они попытаются использовать угрозу дестабилизации для оказания давления на президента С. Саргсяна’’,- отметил А.Крылов не исключив вероятности того, что  будет происходить скрытый политический торг или скорее всего  он уже идет.
Политолог выразил мнение, что вряд ли противники Сержа Саргсяна ставят своей целью реальную дестабилизацию, куда более вероятно, что они стремятся получить максимум уступок от власти и таким образом гарантировать свои позиции в будущем - уже после проведения конституционной реформы. А.Крылов также  предположил, что если подобный торг действительно имеет место, то события на Баграмяна могут завершиться после его завершения как бы сами собой, а достигнутый результат проявится, к примеру, в кадровых изменениях, в результатах тех или иных политических сил на очередных парламентских выборах и т.п.:
‘’Большую роль в событиях играет американская дипломатия, которая с большим упорством продвигает интересы США в Армении, на Южном Кавказе, да и в мире в целом. Вряд ли целью американцев является масштабная дестабилизация ситуации в Армении и ее направление по майданному или сирийскому пути. В США скоро президентские выборы, наличие большого числа избирателей армянского просхождения оказывает сдерживающее влияние даже на местных политиков самого авантюрного типа. Тем более нынешняя демократическая администрация США с ее далеко не блестящими внешнеполитическими результатами вряд ли пойдет по пути авантюр в Армении с непредсказуемым результатом. Поэтому и для американской дипломатии куда выгоднее использовать и подпитывать нестабильность для политического давления на С. Саргсяна, чтобы в итоге, путем все того же подковерного торга, обеспечить максимально выгодные позиции для своих приверженцев в условиях предстоящей конституционной реформы и на следующих парламентских выборах’’.
Что касается возможного сценария развития и оценки предложению, озвученному президентом Армении Сержем Саргсяном, А.Крылов  подчеркнул- все происходящее имеет связь с объявленным повышением цены на электроэнергию, она стала лишь поводом для начала событий, а никак не их причиной. Поэтому предложенное Сержем  Саргсяном вполне адекватное ситуации решение проблемы путем временного субсидирования государством повышения цены на электроэнергию не может стать выходом, так как это не решает другие, куда более важные проблемы. И хотя политолог считает, что ведущие игроки вероятно смогут в итоге договориться между собой, но дело это очень сложное, так как отношения между некоторыми ведущими армянскими политиками имеют сложный и весьма эмоциональный характер:
‘’Вряд ли и американцам удастся быстро и без проблем получить все желаемое от нынешнего президента. Поэтому и вероятность дальнейшего сохранения внутриполитической напряженности в Ереване весьма велика. Однако она будет иметь ограниченные масштабы и в ближайшем будущем разрушительного для общества Майдана в Армении не будет’’,- отметил он, резюмировав, что после окончания нынешнего кризиса все основные внешние и внутренние игроки продолжат выполнение поставленных целей уже с новых исходных рубежей. И несомненно одно: и после этого в Армении не наступит политического затишья и страну ожидает интенсивная политическая жизнь.
Напомним, с 19-го июня в Ереване продолжается мирная протестная акция против повышения тарифа на электроэнергию. Президент Армении выступил с предложением провести в  компании ‘’Электрические сети Армении’’ независимый аудит, а до оглашения результатов правительство субсидирует повышение тарифов на электроэнергию. Между тем, часть протестующих продолжают сидячую протестную акцию на проспекте Баграмяна.