Մեկնարկել է «Ոսկե ծիրանը». ՎիվաՍել ՄՏՍ-ը հատկացրել է 150 միլիոն դրամ
Փառատոնային առաջին օրը եղել է բավականին հագեցած և միջոցառումներով լի: Իրադարձության մեկշաբաթյա ընթացքն  սկսվել է իրազեկման ասուլիսներով, որի ժամանակ  իրենց ֆիլմերն են ներկայացրել  Հայկական համայնապատկեր ազգային մրցույթի մասնակիցներ Մարինե և Սոնա Քոչարյանները («Ինչպես անցնել (Ջիլիզից Ջիլիզ»), Վահրամ Մխիթարյանը («Հովվի երգը») և Ալեքս Իգիթբաշյանն ու Էմիլի Մկրտչյանը («Հատանցում»): Օրվա երկրորդ կեսին կայացել է «Ոսկե ծիրանի» ոչ պաշտոնական  մեկնարկը խորհրդանշող`  ծիրանօրհնեքի ավանդական արարողությունը, որն այս տարի կազմակերպվել է Սուրբ Աննա եկեղեցում:
Փառատոնի առաջին օրը կազմակերպվել է իտալուհի ճանաչված կինոդերասանուհի  Օռնելլա Մուտիի հանդիպումը լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների և երկրպագուների հետ:
Որպես «Ոսկե ծիրան»-ից հայ կինոգործիչներին մատուցվող հարգանքի տուրք՝ Շառլ Ազնավուրի հրապարակում, հայ անվանի այլ կինոգործիչների անունը կրող աստղերի կողքին, 90-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ՝ բացվել է  նաև կինոռեժիսոր Հենրիկ Մալյանի հիշատակը հավերժացնող աստղը: Այն, ի դեպ, հուշաստղերի շարքում վեցերորդն է:
Արարողությանը հաջորդել է 12-րդ «Ոսկե ծիրան»-ի բացման ֆիլմի՝ Ֆրանսահայ կինոռեժիսոր Ռոբեր Գեդիգյանի (Կետիկյան) «Խենթ պատմություն» դրամայի ցուցադրությունը: Ֆիլմը, որի համաշխարհային շնորհանդեսը եղել է 2015-ին Կաննի կինոփառատոնի արտամրցույթային ծրագրում, մասնակիորեն անդրադառնում է ցեղասպանության թեմային և պատմում 1970-80-ական թվականների ցեղասպանությունը վերապրածների սերնդի մասին:
Կինոփառատոնի պաշտոնական բացումը եղել է երեկոյան,  Ալ. Սպենդիարյանի անվան Օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում. անվանի հյուրերը, մրցութային և ոչ մրցությանին ծրագրերի մասնակիցներն անցել են  կարմիր գորգով:: Ողջույնի խոսքով հանդես են եկել «Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնի հիմնադիր տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը, արդեն տասը տարի փառատոնի գլխավոր գործընկեր կազմակերպության՝ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը: «Մեծ կինոյով, և ընդհանրապես՝ արվեստով, հայերս հավասարը հավասարի կանգնում ենք մշակութային ազգերի կողքին: Այսօր անչափ կարևոր է ցուցադրել մեր կինոմշակույթը և վերջինիս միջոցով` մեր ձգտումները, աշխարընկալումն ու ինքնությունը: ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի համար «Ոսկե ծիրան»-ի առաքելությունը չի սահմանափակվում կինոմատոգրաֆիկ նշանակությամբ. կինոփառատոնը կարևոր քայլ է աշխարհի մշակութային քարտեզի վրա Հայաստանի ուրույն տեղն ամրապնդելու ուղղությամբ: Տասնամյա մեր ընկերությունն արդեն տասներորդ անգամն  է աջակցում «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնին»:
Այնուհետև ներկայացվել են մրցութային ծրագրում ընդգրկված ֆիլմերը, ինչպես նաև ժյուրիի կազմը: Բացման արարողությունը նշանավորվել է հայտնի կինոաստղեր Օռնելլա Մուտիին և Նաստասյա Կինսկիին  «Փարաջանովյան թալեր» մրցանակի հանձնման արարողությամբ:
Փառատոնային առաջին օրով սկսված մեկշաբաթյա հուլիսյան տոնը խոստումնալից մթնոլորտ է ստեղծել: Իրադարձությանը յուրահատուկ երանգ և տրամադրություն է հաղորդել կինոփառատոնի մեկնարկի հետ զուգադիպած Վարդավառը տոնը:
Որպես փառատոնի գլխավոր գործընկեր՝ 10 տարիների ընթացքում ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը փառատոնի իրականացմանն նպատակով հատկացրել է ավելի քան 1.2 միլիարդ դրամ: Մասնավորապես՝ «Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային 12-րդ կինոփառատոնի կազմակերպման համար ընկերությունը հատկացրել է 150 միլիոն դրամ:

July 12th marked the "Golden Apricot" Yerevan 12th International Film Festival. The first day was full of events. The week of the festival started with the traditional morning press conferences. During the press conference the Armenian Panorama national competition participants Marine and Sona Kocharyans (How to cross (from Jiliz to Jiliz)), Vahram Mkhitaryan (The Shepherd’s song) and Alex Igitbashyan and Emili Mkrtchyan (Traversed).
The second half of the day was the “Golden Apricot’s” non-official starting point with the traditional apricot blessing ceremony, which was held in St. Anna church this year.
During the first day of the festival the famous Italian actress Ornella Muti had a meeting with the press and the fans.
Golden Apricot paid a tribute to Henrik Malyan’s 90th anniversary with a star next to other Armenian prolific filmmakers on the Charles Anznavour square.
Out of the “Golden Apricot’s” tribute stars, Henrik Malyan’s star is the 6th.
After the ceremony was the screening of the Golden Apricot’s opening film by French- Armenian film director Robert Guediguian ‘Don't Tell Me the Boy Was Mad’. The film, that had its international premiere during the 2015 Cannes Film festival’s out of competition program, partially talks about the Genocide and tells the story of the relived generation of the Genocide during 1970-1980.
In the evening the official opening was held at National Academic Theater of Opera and Ballet after A. Spendaryan. Honorary guests, the participants of the competition and non-competition programs walked through the red carpet to be present at the opening ceremony.
The welcoming speeches were made by the “Golden apricot” Yerevan International Film festival’s general director, Harutyun Khachatryan and the general sponsor for ten years VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian, who told in particular: “With cinema and art in general, we Armenians stand equal among other cultural nations. It is important to present our cinema art and through the latter to present our aspirations, our vision, our identity. “Golden Apricot” is more than just a cinematographic event, it is a cultural mark for our Nation, an important step to strengthen the unique position of Armenia on the cultural map of the world. 10 years of our Company coincide with 10 years of our support to this unique festival,” the press service of VivaCell-MTS reported.
Afterwards the participating films of the competitions and the members of the jury were presented. During the opening ceremony famous film stars Ornella Muti and Nastassja Kinski were given the ''Parajanov Thaler''Awards.
With the first day of the festival opened the one-week long July event makes a promising atmosphere. The joyful energy of the city stirred from the Vardavar tradition, coincided with the first day of the festival.
As the partner of the festival, in the course of 10 years VivaCell-MTS has allocated more than AMD 1.2 billion for the implementation of the festival. In particular, for the implementation of the "Golden Apricot" Yerevan 12th International Film Festival, the Company provided AMD 150 million.