Տուսկ.  ՀՀ-ԵՄ միջև վիզայազերծ ռեժիմը վերջնական նպատակն է
ՀՀ  նախագահ Սերժ Սարգսյանի հետ հանդիպումից հետո Եվրոպական խորհրդի նախագահ Դոնալդ Տուսկն այսօր Երևանում տեղի ունեցած ասուլիսում հայտարարեց, որ ՀՀ-ԵՄ համագործակցության կարևորագույն ոլորտներից  է հեշտացնել ճանապարհորդելը Հայաստանից Եվրոպական միության երկրներ և հակառակ ուղղությամբ:
«Ես ողջունում եմ այն դրական առաջընթացը, որը Հայաստանը ձեռք է բերել վիզաների դյուրացման և ռեադմիսիայի համաձայնագրերի արդյունավետ կատարման ուղղությամբ, որոնք ուժի մեջ մտան 2014 թվականի հունվարից: Արդյունավետ իրագործումը կարևոր  պայման է, որպեսզի սկսվեն վիզաների ազատականացման երկխոսության բանակցությունները, քանի որ վիզայազերծ ռեժիմը վերջնական նպատակն է»,- ասաց նա՝  հույս հայտնելով, որ եթե աշխատանքի առկա տեմպը պահպանվի, ապա հաջորդ քայլը հնարավոր կլինի իրականացնել արդեն իսկ մոտակա ամիսներին:
Դ.Տուսկը, անդրադառնալով ՀՀ-ԵՄ հարաբերություններին,  հայտարարեց նաև, որ այս տարին վճռորոշ է այդ հարաբերությունների համար: Եվ հավաստիացրեց, որ  Հայաստանը կարող է հույս կապել ԵՄ օժանդակության շարունակականության հետ, որպեսզի առաջընթաց ապահովվի սոցիալական, քաղաքական բարեփոխումների ուղղությամբ և այլն:

Donald Tusk: EU aims at reaching free visa regime with Armenia
The European Union intends deepening the relations with Armenia, advancing, opening markets, fostering the development of democracy and improving the business investments, President of the European Council Donald Tusk told a press conference held jointly with Armenian President Serzh Sargsyan, Armenpress reports.
“We have successfully completed the first stage of the discussions on the new comprehensive agreement of the bilateral relations and outlined the sectors of the further cooperation. The states of the European Union are already discussing mandate provision”, - said Tusk, strictly highlighting the progress between the two sides in mobility, adding that the final objective is the free visa regime.
“Quite an important part of our cooperation is the facilitation of travelling. I welcome Armenia’s progress in the issues of mobility facilitation. The efficient implementation of the readmission and visa facilitation agreement is a decisive condition to start the visa liberalization dialogue. The free visa regime is a final objective. I hope that the next step will be made during the further months”, stressed the President of the European Council Donald Tusk.