«Կոտրելով լռությունը». Ալան Ուայթհորն. Ուզում եմ, որ երեխաներս ու թոռներս ապրեն ավելի լավ՝ առանց ցեղասպանությունների աշխարհում
29/07/2015 09:53
Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի հետ կապված՝ Aysor.am-ը ներկայացնում է հատուկ նախագիծ, որի շրջանակներում անդրադառնում ենք  մշակութային, գիտական, հասարակական նախագծերին: Այսօր զրուցել ենք կանադահայ բանաստեղծ և գիտնական, Կանադայի Թագավորական ռազմական քոլեջի (Քենսինգթըն) պրոֆեսոր Ալան Ուայթհորնի հետ: Նա մի շարք գրքերի հեղինակ է` «Արդար բանաստեղծություններ. անդրադարձ Հայոց եղեռնին», «Նախնիների ձայները. ինքնություն, ազգային արմատներ և վերհիշելով եղեռնը», «Հայոց եղեռնը. դիմակայություն անտարբերության իներցիային» և այլն:
Նշենք, որ նրա բանաստեղծությունները մեջբերվել են Կանադայի կառավարության կողմից՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանը նվիրված խորհրդարանական քննարկումների ժամանակ: Ալան Ուայթհորնը Երևանում էր «Գրական տապան 2015»-ի շրջանակներում:
-Պարոն Ուայթհորն, հիշու՞մ եք՝ ինչպես առաջին անգամ իմացաք, լսեցիք  Հայոց ցեղասպանության մասին:
-Իմ մայրը հայ է (ժպտում է- հեղ.): Մեծ մայրս՝ տատիկս, Ցեղասպանությունից է փրկվել: Նա մոտ 10  տարի ապրել է փախստականների ճամբարում ու ամբողջ կյանքում այդպես էլ երբեք չի իմացել իր իրական անունն ու տարիքը: Փրկվելուց հետո նա հայտնվել է Հունաստանում ու որդեգրվել հայկական ընտանիքի կողմից: Հետագայում ծնվել է մայրս:
Եթե անկեղծ լինեմ՝ մայրս գրեթե երբեք չէր պատմում Հայոց ցեղասպանության մասին իր լսած պատմությունները:  Ավելի շատ բան իմացել եմ, օրինակ, մորաքրոջիցս:
Հիշում եմ՝ 1980-ականներին, երբ ես սկսեցի Ցեղասպանության հետ կապված ուսումնասիրությունները՝ դա անում էի անձամբ ինձ համար: Հասկանալու համար, թե ինչպես է եղել այդ ամենը: Հիշում եմ՝ հիմանակնում գտնում ու կարդում էի համաշխարհային ու կանադական մամուլ, որը տպագրվել էր 1915 թ.-ին:
-Ուսումնասիրությունները սկսելուց հետո ո՞րն էր առաջին բացահայտումը Ձեզ համար:
-Կար նման բացահայտում: Հստակ հիշում եմ, որ շատ զարմացած էի այն փաստով, թե որքան շատ էին գրում տեղի ունեցող Ցեղասպանության մասին հենց 1915թ.-ին: Օրինակ՝ The New York Times-ում, Տորոնտոյի թերթերում: Ես զարմացած էի, թե նույնիսկ այն ժամանակ ինչ տեղեկացված էր աշխարը՝ թերթերից, հեռագրերից, միսիոներներից, դեսպաններից: Տեղեկացված էր ու լռում էր:
Այսպիսով ես հավաքեցի իմ բոլոր ուսումնասիրությունները մեկ փաթեթի մեջ և ուղարկեցի այն լրատվամիջոցներին: Այդպես էլ սկսվեց իմ կարիերան: Ինձ սկսեցին հրավիրել մամուլի ասուլիսների, քնանրկումների: Դրանից հետո ես հրատարակեցի 5 գիրք՝ Հայոց ցեղասպանության թեմայով: Դրանցից երեքը բանաստեղծությունների ժողովածուներ են, իսկ մյուս երկուսում տեղ են գտել էսսեներ:
Ամենավերջին գիրքս Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ առաջին հանրագիտարանն է, որն ավելի քան 400 էջ ունի: Դրանում տեղ են գտել Հայոց ցեղասպանության մասին ականատեսների պատմությունները, 1915 թ.-ի փաստաթղթերը, ժամանակագությունը՝ ամեն բան Ցեղասպանության մասին: Նախատեսվում է նաև, որ բացի տպագրվածից կլինի նաև այս հանրագիտարանի էլեկտրոնային տարբերակը:
Այնպես որ՝ աշխատում եմ, չնայած նրան, որ մոտ 7 տարի առաջ թուրքական կառավարությունը փորձեց լռեցնել ինձ:
-Ինչպե՞ս:
-Մի քիչ դժվար է հիմա խոսել այդ մասին: Կա ինֆորմացիա, որը հրապարակային չէ: Ընդհանուր առմամբ ավելի կարևոր է այն, որ ինձ լռեցնելու փորձին ի պատասխան՝ ես հրատարակեցի մի նոր գիրք (ժպտում է-հեղ.):
Այն Ցեղասպանության թեմայով բանաստեղծությունների ժողովածու էր ու իմ խոսքն այն մասին, որ՝ ո′չ, ես չեմ լռելու:
-Խոսեցիք Ձեզ լռեցնելու փորձի մասին: Իսկ հանդիպե՞լ եք ազգությամբ թուրք Ձեր գործընկերների հետ: Գիտական շրջանակների մարդկա՞նց, ովքեր չեն ժխտում տեղի ունեցածը:
-Ես աշխատել եմ ցեղասպանագետների հետ ամբողջ աշխարհից, այդ թվում՝ թուրքերի հետ: Շատ լավ գիտեմ Թաներ Աքչամին: Շփվել եմ նաև թուրք քաղաքացիական ակտիվիստների հետ: Շատ թուրք գիտնականների հետ միասին դասավանդել եմ հայկական ամառային դպրոցում: Նաև աշխատել եմ շատ երիտասարդ ուսանողների, այդ թվում՝ թուրքերի հետ, ովքեր ունեին մագիստրական կամ ասպիրանտական աստիճան և մենք շարունակեցինք զրուցել Հայոց ցեղասպանության մասին նույնիսկ մեր դասերից հետո:
Գիտեք, ցեղասպանության մասին նրանց գիտելիքները դժվար է ընդհանրացնել: Անհատական էր այդ հարցը՝ ոմանք շատ տեղեկացված էին, ոմանք՝ ոչ այդքան: Եթե ամբողջացնեմ՝ այդ երկու շաբաթանոց դասընթացի հիմնական նպատակը հենց տեղեկացնելն էր՝ Հայոց ցեղասպանության մասին՝ ընդհանուր ցեղասպանությունների կոնտեքստում:
- Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր ու, ցավոք, ոչ վերջինը:  Հաճախ ասում են՝ ինչպես հայերից սկսվել է, այնպես էլ՝ հայերը պետք է վերջակետ դնեն:  Այն առումով, որ  հայերը շատ անելիք ունեն ոչ միայն սեփական ցեղասպանության ճանաչման, այլև՝ առհասարակ ցեղասպանությունների կանխարգելման տեսանկյունից: Ի՞նչ եք Դուք կարծում, ու արդյոք հայերն իսկապես պե՞տք է ստանձնեն այդ, այսպես ասած, միջազգային դատավարի դերը:
-Երկու բան կցանկանայի ասել: Նախ այն, որ Հայոց ցեղասպանությունը պետք է համարել 20-րդ դարի ոչ թե առաջինը այլ՝ առաջիններից մեկը, քանի որ դրանից առաջ եղել է ևս մեկ ցեղասպանություն Գերմանիայի կողմից:
Բացի այդ, Հայոց ցեղասպանությունը՝ այո, չեղավ նաև վերջինը, որովհետև մինչև հիմա էլ թուրքերը չեն շարունակում սպանել, բայց շարունակում են ժխտել իրենց սպանությունները: Ու սա էլ Ցեղասպանություն է:
Ցեղասպանություն վերապրած ցանկացած ազգ՝ լինի դա հայ, լեհ, հրեա, պետք է կարողանա ներկայացնել իր ազգի պատմությունը և դրանով իսկ կանխարգելել հետագա ցեղասպանությունները:
Հայաստանն ու Երևանը պետք է կարևոր դեր խաղան ցեղասպանությունների կանխարգելման, մարդու իրավունքների իրազեկման գործում: Օրինակ՝ պետք է որոշակի դասընթացներ լինեն, որոնց ժամանակ ուսանողները կտեղեկացվեն այս ամենի մասին: Ինձ խնդրել էին անցկացնել նման դասընթաց, սակայն ես այնքան էի զբաղված այս հանրագիտարանի ստեղծմամբ, որ ուղղակի ժամանակի պատճառով չկարողացա: Միգուցե 101-րդ տարելիցին հնարավոր կլինի ավելի բարձրացնել իրազեկվածությունն այս հարցի շուրջ:
-Հաճախ ասում են՝ 100-րդ տարելիցը ջրբաժան է, սահման, որով ցավից պետք է անցում կատարել իրական պայքարի:
-Գիտեք, ես կարծում եմ՝ այդ ցավը, սուգը միշտ էլ կլինեն: Բայց այս տարվանից հետո էլ մենք պիտի շարունակենք սովորել, փնտրել, հասկանալ ու սովորեցնել նաև մյուսներին:
-Որպես ամփոփում՝ Ձեր նոր աշխատանքների մասին:
-2015 թ.-ից հետո ես խոստացել եմ կնոջս, որ մի փոքր կհանգստանամ (ծիծաղում է-հեղ.): Բայց նա գիտի նաև իրականությունը, որ ես, միևնույն է, գրելու եմ ու սովորեցնելու եմ Հայոց ցեղասպանության մասին: Ես այս պահին խոսում եմ նաև որպես հայրիկ ու պապիկ: Ես ուզում եմ, որ երեխաներս ու թոռներս ապրեն ավելի լավ աշխարհում, աշխարհում՝ առանց ցեղասպանությունների: Այնպես որ, ես չեմ կարող լռել ու չեմ կարող ուղղակի հանգստանալ: Շարունակելու եմ աշխատել:

“Breaking the Silence”: “I want my children and grandchildren to live in a better world without genocide”
29/07/2015 16:32
In the 100th anniversary of the Armenian Genocide Aysor.am presents a special project within which we shall consider cultural, scientific and social projects implementing these days. Today we talked to Canadian poet and scholar, professor of the Royal Military College of Canada (Kensingten) Alan Whitehorn.
He is the author of several books: “Fair poems. Remembering the Armenian Genocide”, “Ancestral Voices: Identity, national origin and remembering Genocide”, “Armenian Genocide: Collision to an inertia of indifference” and so on.
Note that his verses have been cited by the Canadian government, during the parliamentary debates dedicated to the Armenian Genocide. Alan Whitehorn was in Yerevan within the "Literary Ark 2015" annual international festival.
-Mr. Whitehorn, do you remember how you first listened about the Armenian Genocide?
- My mother is Armenian (smiling). My grandmother is genocide survivor. She has lived in a refugee camp for about 10 years and so she has never known her real name and age. After escaping she has appeared in Greece and has been adopted by the Armenian family. Later, my mother was born.
Frankly speaking, my mother almost has never told the stories she had heard about the Armenian Genocide. I have learned more from my aunt.
I remember 1980, when I began to study the Genocide I was doing it for me to understand how all this has happened. I remember mostly I found and read global and Canadian media, which were published in 1915.
- After starting the researches, which were the first discovery for you?
- There was such a revelation. I clearly remember that I was very surprised by the fact that the more they write about the Genocide was in 1915. For example, The New York Times, Toronto newspapers. I was surprised that the World was informed and was silent.
So I summoned all my studies in one package and sent it to the media. Thus began my career. They began invite me to press conferences, discussions. After that I published 5 books on the Armenian Genocide.
Three books are collections of poems and essays are included in the other two. My latest book on the Armenian Genocide is the first encyclopedia, which has more than 400 pages. It includes the Armenian Genocide eyewitness accounts, the 1915 documents, chronology, everything about the Genocide. It is also expected that in addition to printed version there will also be an electronic version of this encyclopedia.
So, I work, despite the fact that about 7 years ago, the Turkish government tried to silence me.
- How?
- A little hard to talk about it now. There is information that must not be public. Overall, it is more important, that in response to the attempt to silence me, I published a new book (smiling). It is a collection of poems on the Genocide and my point is that: no, I will not keep silent.
-You spoke about the effort they wanted to silence you. Have you ever met your Turkish colleagues: academic circles of people who do not deny what happened?
- I have worked with genocide experts from around the world, including the Turks. I know Taner Akcam very well. I have also communicated with Turkish civil society activists. I have thought at the summer school with many Turkish scholars. I’ve also worked with many young students, including Turks, who had a master or postgraduate degrees.
You know, it's hard to generalize their knowledge about the genocide. This issue was individual, some were very aware, some not so much. The main purpose of the two-week course was to inform about the Armenian Genocide, in global Genocides context.
- The Armenian genocide was the first genocide of 20th century and, unfortunately, not the last. It is often said if it has begun with the Armenians, they need to put a full stop. In the sense that the Armenians have a lot to do concerning not only to their own genocide, but in general terms to prevent genocide. What do you think about the Armenians should really take these so-called international judge role?
-Two things I would like to say. Firstly, the Armenian genocide should be considered not the first genocide of 20th century, but one of the firsts, because there has been other Genocide by Germany.
The Turks continue deny what they have done. And it is also genocide. Any nation that has survived the genocide, whether Armenia, Polish, Jewish, should be able to present the history of the country, and thereby prevent future genocides.
Armenia and Yerevan should play an important role in the prevention of genocide, human rights awareness. For example, there must be some courses where students will be informed about this. I have been asked to undertake such a course, but I was so busy with the creation of this encyclopedia that could not do it because of timeless. Maybe the 101 anniversary will further raise awareness about this issue.
-It is often said that the 100-year-old is a watershed. By this edge the pain must be turn to a real fight.
-You know, I think the pain, mourning will always be. But after this year we must continue to learn, to look for, to understand and also to teach others.
-In conclusion, speak about your new work.
-After 2015 I have promised my wife that I will relax a bit (laughing). But she also knows the fact that I'm still writing and teaching about the Armenian genocide. I say this as a father and grandfather. I want my children and grandchildren to live in a better world, a world without genocide. Therefore, I cannot remain silent and cannot relax. I will continue to work.