Քաղաքագետ. Թուրքիան ավելի հաճույքով կգնա Հայաստանի հետ բանակցությունների, քան՝ քրդերի
Հայաստանի արտաքին և ներքին քաղաքականությունը գտնվում է Իսլամական պետության գործողությունների շառավղում. սա շատ վտանգավոր է: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպմանը նման տեսակետ հայտնեց քաղաքագետ Արման Նավասարդյանը:
Նրա կարծիքով՝ Մերձավոր Արևելքում հաջորդ վտանգը սպառնում է Լիբանանին և Հորդանանին: «Մերձավոր Արևելքի բոլոր երկրներն էլ դատապարտված են, իսկ թե այդ իրավիճակում ինչ կլինի Հայաստանի հետ, դժվարանում եմ ասել: Համենայնդեպս և՛ ամերիկացիները, և՛ ռուսները, չնայած իրենց հակամարտություններին, կարծես թե, բարդացնելու և խճճելու միտում չունեն»,- ասաց նա:
Քաղաքագետն իրական չի համարում նաև ԻԼԻՊ-ի դեմ ստեղծված կոալիցիան: Նրա խոսքով՝ ԻԼԻՊ-ը ոչնչացնելու համար ստեղծված կոալիցիայի անդամները ներսում կռվում են միմյանց դեմ: Ա. Նավասարդյանը նկատեց, որ Իսլամական պետությունը ստեղծողներից մեկը Թուրքիան է: «Այն որ իսլամիստներն ուզում են առաջ գնալ ու կգնան, դա փաստ է: Ռուսաստանի և Իրանի հետ Հայաստանի միասնությունը պետք է լինի իսլամական գործոնի դեմ»,- հավելեց նա:
Շարունակելով խոսքը՝ քաղաքագետը հստակեցրեց, որ քրդական ամբողջ խնդրի հետևում կանգնած է ԱՄՆ-ը, որին պետք է քրդական մի պետություն, որը լինի նախ իր դրածոն,  ապա ուժեղ և հնազանդ. «Այդ պետությունը կարող է լինել Քրդստանը, որն իր տակ կճզմի Թուրքիային: Կա Սևրի պայմանագիր, որով ասվում է, որ Քրդստանն իրավունք ունի ստեղծել ավտոնոմիա՝ Հայաստանի սահմաններից  դեպի հարավ ընկած տարածքներում, սա հետաքրքիր է, քանի որ զուգահեռներ է անցկացնում քրդերի և հայերի միջև: Եթե նման բան լինի և հարց դրվի Թուրքիայի հետ ավտոնոմիզացիայի, դա կվերջանա Թուրքիայի քայքայումով, Թուրքիան ավելի հաճույքով կգնա Հայաստանի հետ բանակցությունների, քան՝ քրդերի»:

Арман Навасардян: Турция с большим удовольствием пойдет на переговоры с Арменией, чем курдами
Внешняя и внутренняя политика Армении находятся в радиусе действий «Исламского государства» и это очень опасно. Такую точку зрения высказал сегодня в ходе встречи с журналистами политолог Арман Навасардян.
По мнению политолога, на Ближнем Востоке следующей мишенью могут стать Ливан и Иордания. «Все страны Ближнего Востока обречены, а что может в такой ситуации произойти с Арменией, сложно сказать. Во всех случаях, и американцы, и русские, несмотря на конфликт между ними, кажется, не стремятся осложнить и запутать ситуацию», - сказал он.
Политолог также не считает реальной коалицию, созданную против группировки «Исламское государство». По его словам, члены созданной для уничтожения ИГ коалиции борются внутри друг против друга. А.Навасардян отметил, что Турция является одной из стран, создавших «Исламское государство». «То, что исламисты стремятся продвигаться вперед и делают это, – факт. Союз Армении с Россией и Ираном должен быть направлен против исламского фактора», - сказал политолог.
Он также уточнил, что за всей курдской проблемой стоят Соединенные Штаты, которым нужно какое-то курдское государство, которое является, прежде всего, их ставленником, затем – сильным и покорным. «Таким государством может стать Курдистан, который может подмять под себя Турцию. Есть Севрский договор, в котором говорится, что Курдистан имеет право на создание автономии на территории от границ Армении к югу. Это интересно, поскольку между курдами и армянами проводится параллель. Если подобное произойдет, и будет поставлен вопрос автономизации Турции, это завершится ее распадом. Турция с большим удовольствием пойдет на переговоры с Арменией, чем курдами», - сказал Арман Навасардян.