Գագիկ Մինասյան. Սահմանադրության նոր նախագծով արգելվում են միասեռ ամուսնությունները
Սահմանադրական փոփոխությունների նոր նախագծով արգելվում են միասեռ ամուսնությունները: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ, ԱԺ ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
Նրա խոսքով՝ անհասկանալի են միասեռ ամուսնությունները թույլատրելու վերաբերյալ խոսակցությունները:
«Ինչպես կարելի է պնդել դա այն դեպքում, երբ որ նախագծում ճիշտ հակառակն է»,- ասաց նա՝ ավելացնելով, որ գործող սահմանադրության մեջ ևս կա նման ձևակերպում, որը չարամիտ ձևով կիրառելու դեպքում իսկապես կարող է, օրինակ, միասեռ ամուսնությունների հնարավորություն տալ:
Գագիկ Մինասյանը բացատրեց՝ եթե գործող սահմանադրության մեջ նշված է, որ ամուսնության տարիքի հասած տղամարդն ու կինը ազատ կամքի դրսևորմամբ կարող են ամուսնանալ, ապա նոր նախագծում հստակ նշված է՝ կարող են ամուսնանալ միմյանց հետ:

Гагик Минасян: Проект новой Конституции запрещает однополые браки
Проект новой Конституции Армении запрещает заключение однополых браков. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции депутат парламента от Республиканской партии Армении (РПА), глава постоянной комиссии НС РА по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Гагик Минасян.
По его словам, разговоры о разрешении однополых браков просто непонятны и вызывают недоумение.
«Как можно утверждать это, если в проекте прописано буквально противоположное», - сказал депутат.
Он отметил, что в действующей Конституции также есть подобная формулировка, которая при злонамеренном толковании может допустить возможность однополого брака, а новый проект Основного закона страны прямым текстом запрещает однополые браки.
«На самом деле, по действующей Конституции мужчина и женщина могут вступить в брак, но не указано, с кем именно. А в новом проекте четко зафиксировано: мужчина и женщина могут заключить брак только друг с другом», - резюмировал депутат.