Հայաստանը պատրաստվում է մտնել ԵԱՏՄ դեղի շուկա
Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում Իզմիրլյան բժշկական կենտրոնում երեկ տեղի ունեցած հանդիպումը նվիրված էր  դեղերի և բժշկական նշանակության պարագաների միասնական (ընդհանուր) շուկային անցնելու գործընթացի օրենսդրական կարգավորմանը։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱՆ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Մասնակիցներին ողջունեցին ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ  Գագիկ Միրիջանյանը, ՀՀ միջազգային տնտեսական ինտեգրման և բարեփոխումների նախարարի առաջին տեղակալ Սուրեն Կարայանը  և  Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կոլեգիայի անդամ (նախարար) Կարինե Մինասյանը։
ԵՏՀ տեխնիկական կարգավորման վարչության աշխատակից Ա. Կրավչուկը  ներկայացրեց ոլորտում սպասվելիք օրենսդրական փոփոխությունները և ինտեգրման գործընթացները, որոնք վերաբերում էին դեղերի գրանցման, պատշաշ գործունեության, փոխադարձ ճանաչման, վերահսկողության, ռեեստրի վարման կարգերին:
Կարինե Մինասյանը տնտեսվարողներին ներկայացրեց նոր հնարավորությունների և մարտահրավերների մասին, որոնք սպասվում են ԵԱՏՄ տարածքում 2016 թվականի հունվարի 1-ից դեղերի և բժշկական արտադրանքի շրջանառության նոր կանոնների և սկզբունքների ուժի մեջ մտնելուց հետո:
Հանդիպան ժամանակ ընդգծվեց, որ ընդհանուր շուկան բոլոր կողմերի համար բիզնես գործունեության նույն պայմաններն է ենթադրում, ինչը հայ ձեռներեցների համար ոչ միայն նոր հնարավորություններ կապահովի, այլև նոր մարտահրավերներ:
«Հայաստանի առողջապահական ոլորտը դինամիկ կերպով զարգանում է: Վերջին հինգ տարվա ընթացքում այն աճել է գրեթե կիսով չափ, հիմնականում արտադրողականության և արդյունավետության հաշվին: Տարեկան միջին աճը կազմում է 10 տոկոս, դա բավական լավ ցուցանիշ է Հայաստանի արդյունաբերության այլ ճյուղերի զարգացաման համեմատ: Դա նշանակում է, որ հայկական բիզնեսը մեծ ներուժ ունի ԵԱՏՄ դեղերի և բժշկական ապրանքների  ընդհանուր շուկաներում ներգրավվելու և ԵԱՏՄ տարածքում իր դիրքը զբաղեցնելու համար»,- ասաց Կարինե Մինասյանը։
Հանդիպմանը մասնակցում էին ՀՀ առողջապահության  նախարարության, ՀՀ ԱՆ ակադեմիկոս Է. Գաբրիելյանի անվան դեղերի և բժշկական տեխնոլոգիաների փորձագիտական կենտրոնի, դեղարտադրողների և ներմուծողների  միության, ինչպես նաև  դեղագործական ընկերությունների ներկայացուցիչները:
Քննարկման ընթացքում առաջացած առանձին հարցեր արձանագրվեցին՝ հետագայում  առավել հանգամանալից ուսումնասիրելու և լուծումներ գտնելու նպատակով:

Армения готовится присоединиться к рынкам лекарственных средств и медицинских изделий ЕАЭС
Бизнесмены в Армении готовятся к присоединению страны к общим рынкам лекарственных средств и медицинских изделий Евразийского экономического союза (ЕАЭС). Об этом сообщает РИА Новости со ссылкой на пресс-службу Евразийской экономической комиссии (ЕЭК).
Согласно информации, министр ЕЭК Карине Минасян в ходе прошедшей в четверг в Ереване встречи с предпринимателями рассказала о новых перспективах и вызовах, которые ждут армянский бизнес после вступления в силу с 1 января 2016 года новых правил и принципов регулирования обращения лекарственных средств и медицинских изделий в рамках ЕАЭС.
Министр отметила, что переход к общим рынкам лекарственных средств и медицинских изделий означает единые для всех сторон условия ведения бизнеса, что не только обеспечит новые возможности, но и предполагает серьезные вызовы для армянских предпринимателей.
«Медицинская отрасль Армении динамично развивается. За пять последних лет она выросла почти в полтора раза, в основном за счет производительности и эффективности. Средний рост составляет не менее 10% в год, это достаточно хороший показатель по сравнению с другими отраслями промышленности Армении. Это говорит о том, что у армянского бизнеса существует большой потенциал для участия в общих рынках лекарственных средств и медицинских изделий в рамках ЕАЭС», - сказала Минасян.
Общий объем рынков медицинских изделий и лекарственных средств в ЕАЭС составляет 1,5 миллиарда долларов. При этом пока большая часть продукции импортируется из третьих стран. Всего 20% приходится на взаимную торговлю стран ЕАЭС.
«Существует потенциал роста, позволяющий Армении занять свою нишу на пространстве ЕАЭС», - сказала Минасян. Сейчас формируется позиция Армении по вопросу введения новшеств в сфере обращения лекарственных средств и медицинских изделий, и от этой позиции зависят условия ведения бизнеса уже в будущем году. В связи с этим министр призвала предпринимателей активнее включаться в обсуждение вопроса.