Մարուքյան. Կառավարությունը խնայողությունից է խոսում, բայց թանկարժեք  կահույք գնում
Կառավարությունը 98 միլիոն դրամի կահույք է գնել, 19 հատ խոլ՝ հատը 720 հազար դրամ, 25 հատ բազմակաթոռ՝ հատը 125 հազար դրամ, 8 հատ կաշվեպատ բազկաթոռ՝ հատը 250 հազար  դրամ: Բացի այս, դահլիճի վերանորոգման և խորհրդակցական սենյակների համար ևս բավական շատ գումարներ են ծախսվել… խնայողությունից եք խոսում: Եթե նախորդ տարի այս ծախսերը բյուջեում արտացոլված լինեին, ապա պատգամավորները կնկատեին, որ վատ տնտեսական տարի է, ուստի կառաջարկեին գումարն ուղղել այլ ուղղությամբ: Այս մասին ԱԺ-ում ընթացող 2016թ-ի պետական բյուջեի նախագծի քննարկման ժամանակ հայտարարեց  ԱԺ պատգամավոր Էդմոն Մարուքյանը` քննադատելով շռայլ ծախսերը դժվարին տարում:
Պատգամավորը նաև հետաքրքրվեց, թե արդյոք կա՞ն նման ծախսեր ներկայումս քննարկվող նախագծում, քանի որ եթե նախորդ տարի այդ ծախսերը անցել են այնպիսի տողով, որը չի երևացել, ապա գուցե հիմա էլ այդպես լինի.
«Անցած տարվանը ո՞ր տողով է գնացել,  օրինակ՝ մեկը ես դա չեմ տեսել»,- ընդգծեց նա:
Արձագանքելով հարցին ՀՀ  Ֆինանսների փոխնախարար Պավել Սաֆարյանը նախ ասաց, որ պատգամավորը պետբյուջեի վերաբերյալ իր կարծիքը պետք է ձևավորի ոչ միայն զեկույցից, այլ նաև այն նախագծից, որը տրամադրվել է: Կապիտալ նորոգումը նախատեսված է եղել բյուջեի նախագծով, շարունակեց նա, իսկ գույքի ձեռքբերումը  Միջազգային ինտեգրման և բարեփոխումների նախարարության համար է եղել, որը նոր է ստեղծվել.
«Այն նոր է ստեղծվել, հատկացումները եղել են պահուստային ֆոնդից: Բնականաբար  բյուջեում այդ ծախսերը չէին  կարող արտացոլվել»,- նշեց Պ. Սաֆարյանը:
Այնուհետ ավելացրեց, որ կառավարության աշխատակազմի ղեկավար-նախարարը իր հերթին կզեկուցի, թե որ բազկաթոռը որ նախարարության համար է եղել:

Э.Марукян: Правительство говорит об экономии, однако приобретает дорогую офисную мебель
Правительство Армении говорит об экономии финансовых средств, при этом не урезает расходы на офисный инвентарь. Об этом заявил сегодня в парламенте независимый депутат Эдмон Марукян в ходе обсуждения проекта государственного бюджета на 2016 год.
«Правительство приобрело мебель на 98 млн. драмов: мягкая мебель для холлов – 19 штук, 720 тысяч драмов каждый комплект, 25 кресел, каждое – 125 тысяч драмов, 8 кожаных кресел – каждое 250 драмов. Кроме того, довольно большая сумма потрачена на ремонт зала и консультационных комнат. При этом говорите об экономии?» - заявил Э.Марукян.
По словам депутата, если бы в прошлом году эти расходы были бы отражены в бюджете, то депутаты заметили бы и направили бы эти средства по другим направлениям. Депутат также поинтересовался, есть ли подобные расходы в обсуждаемом проекте.
«В какой строке эти расходы были учтены в прошлом году? Я, к примеру, не видел их», - спросил депутат.
Отвечая на вопрос, заместитель министра финансов Армении Павел Сафарян отметил, что депутат должен формировать свое мнение о бюджете не только по докладу, но и по тому проекту, который предоставлен. По словам замминистра, капитальный ремонт был предусмотрен в проекте бюджета, а приобретённый инвентарь – для нового министерства интеграции и реформ.
«Это – новое министерство, средства были выделены из резервного фонда. Естественно, в бюджете эти расходы не могли быть отражены», - отметил П.Сафарян.
При этом замминистра финансов добавил, что министр-руководитель аппарата правительства Армении Давид Арутюнян отдельно представит в своем докладе, для какого конкретного ведомства предусмотрен тот или иной инвентарь.