«Ամրացրու՛ արմատներդ»  «Էյ Թի Փի»-ի հետ
Հայաստան Ծառատունկ Ծրագիրն («Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամ) իր գործունեության 21 տարիների ընթացքում տնկել է շուրջ 5 միլիոն ծառ: Այս գարունը եւս բացառություն չէ, և տասնյակ հազարավոր լրացուցիչ ծառեր արդեն իսկ կանաչապատել են մեր երկիրը:
Գուցե, դեռ չեք հասցրել ծանոթանալ, թե ինչպես է իրականում գործում մեր Ծրագիրը: «Արդեն ունենք 3 տնկարան, որտեղ աճեցվում են Հայաստանի և Արցախի ողջ տարածքում մեր կողմից տնկվող բոլոր ծառերն ու թփերը», - բացատրում է «Էյ Թի Փի»-ի գործադիր տնօրեն Ջինմարի Փափելյանը՝ շարունակելով. «Համայնքային ծառատունկերին անհրաժեշտ պտղատու և դեկորատիվ ծառերն աճեցվում են Կարին և Խաչփար գյուղերում գտնվող մեր տնկարաններում, մինչդեռ Մարգահովիտ գյուղի Միրաք ընտանիքի անվան տնկարանում աճեցվում են Անտառային ծրագրի շրջանակում օգտագործվող տնկիները: Այս տնկարանների շնորհիվ շուրջ 35 մարդ ապահովվել է հիմնական աշխատանքով, ինչը էապես նպաստում է համայնքի բարեկեցության ապահովմանը»:
«Տարիներ շարունակ, այցելությունները  տնկարաններ պարզապես «փակ» էին մնում լայն հանրության համար, սակայն Հիմնադրամի նոր ղեկավարությունը որդեգրել է հանրության համար առավել բաց և մատչելի լինելու ռազմավարություն: 2016 թ.-ի ընթացքում նախատեսում ենք բազմաթիվ այցեր Կարին գյուղում գտնվող  մեր տնկարան, որտեղ բոլոր հյուրերը կարող են շրջել մեր տնկարանում,  ուսումնասիրել աճեցվող  բուսատեսակներին, հանդիպել մեր նվիրյալ անձնակազմին և նույնիսկ սովորել ծառերի պատվաստման եղանակները», - նշում է «Էյ Թի Փի»-ի երևանյան գրասենյակի տնօրեն Լուսինե Քասարջյանը և հատուկ ընդգծում.  «Մենք ուրախ են բացել մեր դռները բոլորի առջև. լինի դա Հայաստան այցելող ընտանիք, «Դեպի Հայք» ծրագրի երիտասարդ կամավոր, թե տեղացի, ով իր ողջ կյանքն ապրել է  Հայաստանում»:
«Մենք ցանկանում ենք, որ բոլորը միանան մեզ, հարցեր տան, սովորեն և պարզապես վայելեն մայր բնությունը: Մեր թիմը բավական փորձառու է և ներկայանալի, ինչում համոզվել են մեր նախորդ այցելունները», - հավելում է տիկին Փափելյանը: Այս տարի մենք առաջնորդվում ենք «Ամրացրու արմատներդ» կարգախոսով, որի հիմքում ընկած են շրջայցերն ու ծառատունկերը, որ կազմակերպվում են  թե՛ տեղում՝ Ձեր անմիջական մասնակցությամբ, և թե´ մեր վեբ-կայքի միջոցով»,- նշեց տիկին Փափելյանը:
Մեր առաջիկա այցերը նախատեսված են ապրիլի 29-ին, մայիսի 30-ին, սեպտեմբերի 5-ին, հոկտեմբերի 1-ին և նոյեմբերի 1-ին: Հնարավոր է նաև՝ լրացուցիչ օրեր սահմանվեն: «Էյ Թի Փի»-ն կոչ է անում հետաքրքված բոլոր անձանց կապ հաստատել   Ուոթերթաուն և Երևան քաղաքներում գտնվող մեր գրասենյակների հետ՝ «Ամրացրու արմատներդ» խորագրով շրջայցերին և կանաչ ապագա ստեղծելու շարժմանը միանալու  համար:
1994թ-ից մինչ օրս «Էյ Թի Փի» բարեգործական հիմնադրամը տնկել է ավելին քան 4.9 միլիոն ծառ, հիմնել է 3 տնկարան և 2 բնապահպանական կրթական կենտրոն, կանաչապատել է գյուղեր, քաղաքներ, եկեղեցիներ, ստեղծել է այգիներ և կանաչ գոտիներ՝ Հայաստանի և Արցախի ողջ տարածքում: Այս ընթացքում կազմակերպությունն աշխատանքով է ապահովել հարյուրավոր մարդկանց և կենսական նշանակության միջոցներ տրամադրել հազարավոր գյուղացիների:

Get Rooted Tours of ATP’s Karin Nursery Promise to Inspire
You've probably heard that Armenia Tree Project (ATP) has planted nearly five million trees over the past 21 years. Tens of thousands more trees are being planted this spring.
What you probably don’t know is how this program operates. “We have three nurseries where we grow all of the trees that ATP plants in communities around Armenia and Artsakh,” explains Executive Director Jeanmarie Papelian. “Our fruit and decorative trees are grown in nurseries in the villages of Karin and Khachpar, while our reforestation seedlings are grown in the Mirak Family Nursery in Margahovit Village. These nurseries provide full time employment for 35 people, creating important co-benefits for the community.”
For years, visits to the ATP nurseries have been one of Armenia’s “best-kept secrets,” but the new leadership team has opened up the organization to the public more and more each year. “For 2016, we are planning a series of tours to our flagship nursery in Karin Village, where guests can tour the site, meet our committed staff, and even learn how to graft a fruit tree,” says Country Director Lucineh Kassarjian. “We’re excited to open our doors to the public, whether it’s a family visiting Armenia, a young volunteer in the Birthright program, or a local resident who has lived in Armenia all her life.”
“We want everyone to join us to learn, enjoy and ask questions. Our team is very skilled and personable, and anyone who has visited leaves inspired,” notes Papelian. “Our theme for this year is ‘Get Rooted,’ and it is centered around these visits and planting trees either on the ground or virtually via our website.”
The next ATP tours are scheduled for April 29, May 30, June 5, September 5, October 1 and November 1. Other dates may be available. ATP encourages you to contact its Watertown or Yerevan office to join these Get Rooted tours, and to be a part of this movement to create a green future.
Since its inception in 1994, ATP has planted more than 4.9 million trees, established three nurseries and two environmental education centers, and has greened villages, churches, parks, and open spaces throughout Armenia. In the process, the organization has provided employment for hundreds of people and provided vital resources to thousands of villagers.