Ֆինլանդիան դատապարտում է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում մարդասիրական իրավունքի խախտումները
Ֆինլանդիայի խորհրդարանի ղեկավար Մարիա Լոհելայը Հայաստանի արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ հանդիպման ժամանակ դատապարտել է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ուժի կիրառումը և մարդասիրական իրավունքի խախտումները, հաղորդում է ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը:
Մարիա Լոհելայն ընդգծել է, որ իր երկիրը միանշանակ աջակցում է հիմնախնդրի խաղաղ բանակցային կարգավորմանը։
Հելսինկիում կայացած հանդիպմանը Հայաստանի արտգործնախարարը ներկայացրել է Արցախի դեմ ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի ագրեսիվ ռազմական գործողությունների սանձազերծումն ու դրա հետևանքների հաղթահարմանն ուղղված՝ Հայաստանի և ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կողմից գործադրվող ջանքերը։
Զրուցակիցներն անդրադարձել են նաև միջազգային կազմակերպությունների խորհրդարանական վեհաժողովներում Հայաստանի և Ֆինլանդիայի օրենսդիր մարմինների պատվիրակությունների փոխգործակցության սերտացմանն առնչվող հարցերին, մտքեր են փոխանակել առևտրատնտեսական համագործակցության խթանման ուղիների, Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների շուրջ։

Финляндия осуждает применение силы в зоне карабахского конфликта – спикер парламента
Финляндия однозначно поддерживает урегулирование карабахской проблемы мирным, переговорным путем. Об этом заявила председатель парламента Финляндии Мария Лохела 3 мая в Хельсинки на встрече с министром иностранных дел Армении Эдвардом Налбандяном.
Как сообщили в пресс-службе МИД Армении, во время беседы Налбандян представил спикеру парламента Финляндии развязанные Азербайджаном против Нагорного Карабаха в начале апреля агрессивные военные действия и усилия Армении и сопредседателей Минской группы ОБСЕ по преодолению их последствий.
Спикер парламента Финляндии осудила применение силы в зоне карабахского конфликта и нарушения гуманитарного права, подчеркнув, что его страна однозначно поддерживает урегулирование проблемы мирным, переговорным путем.
В ходе встречи собеседники также коснулись вопросов поощрения контактов между Национальным собранием Армении и Эдускутой (парламентом) Финляндии, подчеркнув значение парламентской дипломатии как важного формата в укреплении и углублении дружбы между народами.
Стороны обменялись мнениями вокруг путей поощрения торгово-экономического сотрудничества, отношений Армения - Европейский союз.