Գործարկվել է հայատառ «.հայ» դոմենը. Առաջին կայքը կլինի «նախագահ.հայ»-ը
Գործարկվել է հայատառ «.հայ» դոմենային գոտին, որի առաջին կայքը կլինի «նախագահ.հայ»-ը: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարեց  Տրանսպորտի և կապի փոխնախարար Գագիկ Թադևոսյանը:
«Հայատառ դոմենային գոտին հայերենի տարածման համար կարող է լուրջ նշանակություն ունենալ: Այն նաև լրջորեն կխթանի հայատառ ստեղնաշարի կիրառումն ու հայկական տառատեսակների ներդրումը ժամանակակից բջջային սարքավորումներում»,- ասաց Գագիկ Թադևոսյանը:
«Ամենադժվար հարցը դոմանեյին անվան ընտրությունն էր»,- նշեց ասուլիս մյուս բանախոս «Ինտերնետ հանրություն» ՀԿ փոխնախագահ Գրիգորի Սաղյանը:
Նրա խոսքով՝ հայատառ դոմենի գործարկման աշխատանքները սկսվել են դեռևս 2012 թվականից:
«Կարող էինք ընտրել այլ անուններ, օրինակ, «.ամ», բայց կես տարվա քննարկումների արդյունքում որոշվեց, որ ամենագեղեցիկ վերջնատիրույթի անունը «.հայ»-ն է»,- ասաց Գրիգորի Սաղյանը:
Մանասգետի խոսքով՝ այս դոմենի դեպքում հայատառ գրելը պարտադիր է, քանի որ հակառակ դեպքում կայքի չի ճանաչի տեքստը:
Նշենք, որ հայատառ դոմենում անվանում ստանալու համար արդեն 150 հայտ է ստացվել, որոնցից 70-ը՝ կառավարական գերատեսչություններ են:
Գնային քաղաքականությունը նույնն է, ինչ «.am»-ի դեպքում է`9-10 հազար դրամ: «.am» դոմենային անունը ՀՀ-ին տրամադրվել է 1994 թվականին:

В Армении запущена доменная зона «.հայ»
В Армении запущена доменная зона «.հայ», в которой первым станет официальный сайт президента Армении «նախագահ.հայ». Об этом заявил сегодня в ходе встречи с журналистами замминистра транспорта и связи Армении Гагик Тадевосян.
«Доменная зона с армянскими буквами может сыграть серьезную роль в распространении армянского языка. Она также стимулирует использование армянской клавиатуры  и внедрение армянских букв в современные мобильные устройства», - сказал Гагик Тадевосян.
«Самым сложным вопросом был выбор доменного имени», - отметил  заместитель председателя общественной организации «Интернет-сообщество» Григорий Сагьян.
По его словам, работы над этим проектом начались еще в 2012-м году.
«Мы могли выбрать также другие имена, к примеру ".ամ", однако в ходе обсуждений в течение полутора лет было решено выбрать самое красивое  – ".հայ"», - сказал Г.Сагьян.
По словам специалиста, писать на территории домена нужно обязательно армянскими буквами, поскольку в противном случае сайт не признает текст.
Отметим, что для получения регистрации в новой доменной зоне уже получено 150 заявок, из них  70 – от правительственных организаций и ведомств.
Ценовая политика та же, что и для домена «.am» –  9-10 тысяч драмов, годовое обслуживание – 1000 драмов.