ԱԳՆ. Որպես վստահելի գործընկեր՝ ՀՀ նախագահը կտեղեկացնի իր գործընկերներին ԼՂՀ ճանաչման մասին
Կառավարության եզրակացությունը դեռ չի նշանակում հավանության արժանացնել Արցախի ճանաչման նախաձեռնությանը: Այս մասին ասված է ՀՀ Արտգործնախարարության տարածած հայտարարության մեջ:
«ՀՀ Ազգային ժողովի երկու պատգամավորների` Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ճանաչման մասին նախաձեռնության վերաբերյալ կառավարության եզրակացության շուրջ ասեկոսեներն անտեղի են: Հայաստանը բազմիցս հստակ հայտարարել է, թե որ դեպքում կճանաչի Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը»,- հայտարարել է ԱԳՆ-ն՝ ընդգծելով.
«Որպես կանխատեսելի և վստահելի գործընկեր՝ նման կարևոր որոշման կայացման պարագայում Հայաստանի Հանրապետության Նախագահը նախապես կտեղեկացնի իր գործընկերներին, առաջին հերթին` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարներին: Մենք հուսով ենք, որ Ադրբեջանն իր մեջ բանականություն կգտնի և զերծ կմնա ապրիլի սկզբին սանձազերծած արկածախնդրության կրկնությունից:
Ղարաբաղյան խնդրի խաղաղ կարգավորման այլընտրանքի բացակայության գիտակցմամբ է միայն հնարավոր վերադարձնել գործընթացը բանակցային դաշտ և գտնել Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի լիարժեք իրագործման արդար և արդյունավետ ուղին»,- ասված է ԱԳՆ հայտարարության մեջ:

МИД: Президент заблаговременно проинформирует своих партнеров о признании независимости Карабаха
Президент Армении заблаговременно проинформирует своих партнеров о признании независимости Нагорно-Карабахской Республики (НКР), заявляет МИД Армении.
«Сплетни вокруг заключения правительства Армении по представленному двумя депутатами парламента Армении законопроекту о признании НКР не к месту. Заключение правительства не означает одобрение этой инициативы», - говорится в распространенном в четверг заявлении МИД Армении.
«В качестве предсказуемого и надежного партнера президент Армении в случае принятия подобного важного решения заблаговременно проинформирует своих коллег, в первую очередь, руководителей стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ», - отметили в МИД республики.
Внешнеполитическое ведомство Армении выразило также надежду, что Азербайджан «проявит разумность и избежит повторения развязанной в начале апреля авантюры».
«Лишь при осознании отсутствия альтернативы мирному урегулированию карабахского конфликта возможно вернуть процесс в переговорное поле и найти справедливый и эффективный путь полноценной реализации права народа Нагорного Карабаха на самоопределение», - отметили в МИД Армении.