Թբիլիսիում ԵԱՀԿ ԽՎ տարեկան նստաշրջանին ԼՂ հարցով զեկույց է ներկայացվելու
Հայաստանի Հանրապետությունը և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը ղարաբաղյան խնդրի կարգավորումը, ի տարբերություն Ադրբեջանի, տեսնում են բացառապես խաղաղ և բանակցային ճանապարհով՝ հիմնված միջազգային երեք հիմնարար սկզբունքների վրա, ասել է Ազգային Ժողովի փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովը ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի Հարավային Կովկասի հարցերով հատուկ ներկայացուցիչ Քրիստիան Վիգենինի հետ հանդիպման ժամանակ:
Նա մտահոգիչ է համարել միջազգային հանրության կողմից հնչող անհասցե կոչերը, այդ հարցում կարևորելով առանցքային  դերակատարություն ունեցող ԵԱՀԿ-ի հասցեական գնահատականները:
«Լեռնային Ղարաբաղը երբեք չի եղել Ադրբեջանի կազմում. նա դուրս է եկել ԽՍՀՄ կազմից, իսկ ղարաբաղցիներն ընդամենն իրացրել են ինքնորոշման իրենց իրավունքն այնպես, ինչպես  աշխարհի շատ այլ ժողովուրդներ», - ասել է ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը:
Նա հավելել է, որ բանակցությունների ընթացքում առանց Լեռնային Ղարաբաղի մասնակցության հնարավոր չէ հասնել հակամարտության կարգավորմանը:
Իր հերթին Քրիստիան Վիգենինն անհրաժեշտ է համարել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանն ուղղված առավել մեծ ջանքերի գործադրումը՝ առանց վիճարկելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մանդատը:
Նա տեղեկացրել է, որ Հայաստան և Ադրբեջան կատարած այցերի արդյունքում պատրաստելու է զեկույց, որը ներկայացնելու է առաջիկայում Թբիլիսիում կայանալիք ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովի տարեկան նստաշրջանին:

В Тбилиси на ежегодной сессии ПА ОБСЕ будет представлен доклад по вопросу Карабаха
Армения и НКР, в отличие от Азербайджана, видят урегулирование карабахской проблемы исключительно мирным путем, посредством переговоров – на основе трех основных международных принципов, два из которых Азербайджан постоянно отвергает, заявил вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов на встрече со спецпредставителем ПА ОБСЕ по вопросам Южного Кавказа Кристианом Вигениным.
Он выразил обеспокоенность в связи безадресными призывами международного сообщества, указав на важность адресных оценок ОБСЕ.
«Нагорный Карабах никогда не был в составе Азербайджана: он вышел из состава СССР, а карабахцы всего лишь реализовали свое право на самоопределение так, как и многие другие народы мира», – заявил вице-спикер парламента Армении.
Э.Шармазанов также отметил, что без участия Нагорного Карабаха в переговорах невозможно достичь урегулирования конфликта.
В свою очередь К.Вигенин заявил, что по итогам визитов в Армению и Азербайджан он подготовит доклад, который будет вскоре представлен им на намеченной в Тбилиси ежегодной сессии ПА ОБСЕ.