ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները սպասում են հակամարտող կողմերի պաշտոնյաների հետ հետագա աշխատանքին
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները անհամբեր սպասում են հակամարտող կողմերի պաշտոնյաների հետ հետագա աշխատանքներին, որպեսզի հստակեցվեն մայիսի 16-ին Վիեննայում արված առաջարկների բոլոր մանրամասները, Aysor.am-ի թղթակցին ասել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
«Մենք անհամբեր սպասում ենք կողմերի պաշտոնյաների հետ հետագա աշխատանքներին, որպեսզի հստակեցվեն այս առաջարկների բոլոր մանրամասները և բանակցությունների բովանդակային կողմը, ինչը կարող է հանգեցնել համակողմանի լուծման», - ասաց Ջ.Ուորլիքը:
Ամերիկացի համանախագահը նշեց, որ Սերժ Սարգսյանն ու Իլհամ Ալիևը համաձայնել են, որ կարևոր է արագ հետամուտ լինել ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի առաքելությունն ընդլայնելուն ու ԵԱՀԿ հետաքննության մեխանիզմի մանրամասները հստակեցնելու պայմանավորվածությանը:
Ադրբեջանական կողմը Վիեննայի հանդիպումից հետո հայտարարել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համնախագահների տարածած հայտարարության մեջ ասվածը՝ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի լիազրությունները ընդլայնելու վերաբերյալ, ընդամենը Մինսկի խմբի դիրքորոշումն է և այս հարցում ադրբեջանական կողմը որևէ պատասխանատվություն չի վերցրել իր վրա:
«Կասպրշիկի լիազորություններում առարակայական փոփոխություններ չեն կարող լինել», - ANS-ին տված հարցազրույցում ասել է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ, արտաքին կապերի բաժնի ղեկավար Նովրուզ Մամեդովը:

Джеймс Уорлик: Сопредседатели МГ ОБСЕ ждут дальнейших работ с представителями конфликтующих сторон
Сопредседатели Минской группы ОБСЕ с нетерпением ждут дальнейших работ с представителями конфликтующих сторон, чтобы уточнить детали всех представленных 16 мая в Вене предложений, заявил в беседе с корреспондентом Aysor.am сопредседатель Минской группы ОБСЕ от США Джеймс Уорлик.
«Мы с нетерпением ждем дальнейших работ с представителями сторон, чтобы уточнить все детали этих предложений и содержательную сторону переговоров, что может привести к всеобъемлющему урегулированию», - сказал Джеймс Уорлик.
Американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ отметил, что Серж Саргсян и Ильхам Алиев договорились завершить в кратчайшие сроки уточнение механизмов ОБСЕ по проведению расследований и расширить возможности офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
Азербайджанская сторона после встречи, касаясь заявлений сопредседателей Минской группы ОБСЕ о расширении полномочий офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ Анджея Каспршика, заявила, что Баку не брал на себя обязательств по вопросу расширения полномочий офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ.
«Никаких существенных изменений в полномочиях Каспршика не может быть», - сказал в интервью телеканалу ANS заместитель главы администрации президента Азербайджана, заведующий отделом по внешним связям Новруз Мамедов.
Позднее Мамедов заявил, что Азербайджан не против расширения мандата офиса личного представителя действующего председателя ОБСЕ.