Կարեն Նազարյան. ԵՄ-ն կարևորում է հրադադադարի ռեժիմի խստորեն պահպանումը և ուժի կիրառումից հրաժարումը
Եվրամիությունը լիովին աջակցում է միջնորդների ջանքերին, ԱԺ-ում բյուջեի կատարողականի քննարկման ժամանակ ասաց  ՀՀ փոխարտգործնախարար Կարեն Նազարյանը:
«ԵՄ-ն կարևորում է հրադադադարի ռեժիմի խստորեն պահպանումը և ուժի կիրառումից հրաժարումը: Ապրիլի սկզբին՝ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիայի և ռազմական գործողությոունների առաջին իսկ օրը, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահը հանդես եկավ հայտարարությամբ՝ կոչ ուղղելով Ադրբեջնին, անմիջապես դադարեցնել կրակը: Նա նաև դատապարտեց մարդկային կյանքի կորուստները՝ հատկապես քաղաքացիական բնակչության շրջանում»,- ասաց Կ. Նազարյանը:
Կ. Նազարյանը հիշեցրեց, որ համապատասան հայտարարությամբ հանդես են եկել նաև ԵԽ նախագահը, ԵՄ հարևանության քաղաքականության հարցերով հանձնակատարը, ինչպես նաև՝ ԵԺԿ-ն:
Նա վստահեցրեց, որ ապրիլյան դեպքերի լուսաբանմամբ  և հանրային կարծիքի ձևավորմամբ այսօր էլ լուրջ աշխատանքներ են տարվում:
«Այս ընթացքում բազմիաթիվ լրագրողներ ու դիվանագետներ են այցելել Արցախ: Միայն վերջին շաբաթների ընթացքում Ղարաբաղ են այցելել Իսպանիայի, Բուլղարիայի, Ֆրանսիայի և Իտալիայի խորհրդարանականները»,- ասաց նա:

Карен Назарян: ЕС придает важность соблюдению режима прекращения огня и неприменению силы
Евросоюз полностью содействует усилиям сопредседателей Минской группы ОБСЕ, заявил сегодня заместитель министра иностранных дел Армении Карен Назарян в ходе обсуждения отчета об исполнении государственного бюджета в парламенте Армении.
«ЕС придает важность строгому соблюдению режима прекращения огня и отказу от применения силы. В начале апреля, в первый же день развязанной Азербайджаном агрессии, заместитель председателя Европейской комиссии выступил с заявлением, призвав Азербайджан немедленно прекратить огонь. Он  также осудил человеческие жертвы, особенно потери среди мирного населения», - сказал К.Назарян.
К.Назарян напомнил, что с соответствующим заявлением выступили также председатель ЕС, комиссар ЕС по вопросам расширения и европейской политики соседства, а также Европейская народная партия.
Замминистра заверил, что в направлении освещения апрельских событий и формирования общественного мнения и сегодня проводится серьезная работа.
«За это время Нагорный Карабах посетили многочисленные журналисты и дипломаты. Только в течение последней недели Карабах посетили парламентарии Испании, Болгарии, Франции и Италии», - заявил он.