ԼՂՀ-ից արձագանքում են Սամվել Բաբայանին. «Եթե  թշնամին կորցրել է 30-ից ավելի տանկ, դա պատերազմ չի՞, դիվերսիոն գործողությու՞ն է». «Առավոտ»
01/06/2016 09:36
ԼՂՀ-ից արձագանքում են Սամվել Բաբայանին. «Եթե թշնամին կորցրել է 30-ից ավելի տանկ, դա պատերազմ չի՞, դիվերսիոն գործողությու՞ն է». «Առավոտ»
«Իսկ ի՞նչ է դիվերսիոն գործողությունը, ի՞նչ չափանիշներով է ինքը որակում դա որպես դիվերսիոն գործողություն», - ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը «Առավոտ»-ի հետ զրույցում այսպիսի հարց ուղղեց ԼՂ պաշտպանության բանակի նախկին հրամանատար, գեներալ-լեյտենանտ Սամվել Բաբայանին, որը քառօրյա պատերազմը գնահատել էր որպես հակառակորդի պատժիչ դիվերսիոն գործողություն:
Ըստ Դավիթ Բաբայանի՝ հիմա այնպիսի իրավիճակ է, որ բոլորս պետք է առավելագույնն անենք, որ չշահարկվի այս հարցը. «Վերջապես մենք տվել ենք անդառնալի կորուստներ, և եթե ինչ-որ մեկը, կապ չունի՝ ով է, ես անձնական խնդիր որևէ մեկի հետ չունեմ, կյանքում որևէ մեկին անձնապես չեմ վիրավորել, նման հայտարարություն է անում, պետք է հարցնեք այդ մարդուն՝ ի՞նչ չափորոշիչներով եք այս կամ այն գործողությունը որակում պատերազմ կամ ահաբեկչություն: Եթե այստեղ հանդես են գալիս որպես քաղաքական գործիչ որոշ հայտեր ներկայացնելու՝ սա մեկ բան է, բայց եթե խոսում ենք որպես փորձագետ ու փորձում տալ նկարագիրը, թե ինչ է եղել, ինչ գործողություն է եղել, այստեղ պետք է ավելի հստակ չափանիշները որոշվեն: Եթե  թշնամին կորցրել է 30-ից ավելի տանկ, դա պատերազմ չի՞, դիվերսիոն գործողությու՞ն է: Եթե նա կորցրել է Գրադ կայանք, երբ որ TOC-1 համակարգն է կորցրել, երբ տվել է 400-2.5 հազար զինվորի զոհ, դա դիվերսիոն գործողությու՞ն է»:

В НКР отреагировали на заявление Самвела Бабаяна – «Аравот»
«Что значит диверсия, по каким критериям он характеризует диверсионные действия?», - такой вопрос задал пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян бывшему командиру Армии обороны НКР, генерал-майору Самвелу Бабаяну в беседе с корреспондентом газеты «Аравот», который охарактеризовал четырехдневную войну как карательные диверсионные действия противника.
По словам Давида Бабаяна, в нынешней ситуации все должны сделать предельно возможное, чтобы этот вопрос не стал предметом спекуляций.
«В конце концов, мы понесли потери, и если кто-то, не имеет значения кто – у меня нет личных проблем ни с кем, никогда в жизни никого не оскорблял – выступает с таким заявлением, то следует спросить у этого человека, по каким критериям вы квалифицируете то или иное действие как войну или теракт. Если вы выступаете в качестве политического деятеля – это одно, но, если вы говорите как эксперт и пытаетесь охарактеризовать произошедшее, то здесь должны применяться более четкие критерии. Если противник потерял более 30 танков, война это или диверсия? Если была уничтожена установка «Град», ТОС-1, погибли 400-2,5 тысяч солдат – это диверсия?» - задался вопросом Давид Бабаян.