Լեռնային Ղարաբաղի միջազգային ճանաչման գործընթացում մոտակա մեկ-երկու տարվա ընթացքում դրական նոր զարգացումներ են լինելու. Դավիթ Բաբայան
15/06/2016 15:50
Լեռնային Ղարաբաղի միջազգային ճանաչման գործընթացը միտում ունի ակտիվանալ և մոտակա մեկ-երկու տարվա ընթացքում հետաքրքիր նոր զարգացումներ են լինելու, Aysor.am-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարեց ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակ Դավիթ Բաբայանը:
«Մենք տեսնում ենք, որ Արցախը ճանաչելի է դառնում աշխարհին: Ընթացքի մեջ է նաև ճանաչման գործընթացը: Մոտակա մեկ-երկու տարվա ընթացքում շատ հետաքրքիր նոր զարգացումներ են լինելու», - հայտնեց Դ.Բաբայանը՝ չցանկանալով մանրամասնել:
Նա ընգծեց, որ միջազգային հարթակներում ԼՂՀ ճանաչման հարցով «լավ զարգացումներ են լինելու»:
«Նախանշված ծրագրեր կան, տարբեր միջոցառումներ ենք նախատեսում, կան ծրագրեր, որոնք ճշտման փուլում եմ», - ասաց ԼՂՀ նախագահի մամուլի խոսնակը:
Դ.Բաբայանը հիշեցրեց, որ Արցախի արտաքին քաղաքական օրակարգում երեք հիմնական հարց կա՝ Արցախի միջազգաին ճանաչում, երկկողմ հարաբերոթյունների զարգացում, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորում:

Давид Бабаян: На международных площадках ожидаются «положительные развития» в процессе признания НКР
15/06/2016 17:53
В предстоящие год-два в процессе международного признания Нагорно-Карабахской Республики ожидаются интересные развития, заявил корреспонденту Aysor.am пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян.
«Мы видим, что Арцах становится узнаваемым миру. Процесс признания также находится в процессе. В ближайшие 1-2 года будут новые очень интересные развития», - отметил Давид Бабаян.
По его словам, «положительные развития» в процессе признания НКР ожидаются на международных площадках.
«Есть запланированные программы, планируется ряд разных мероприятий, есть также проекты, находящиеся на стадии обсуждения», - сказал пресс-секретарь президента НКР.
Давид Бабаян напомнил, что во внешнеполитической повестке Арцаха есть три основные задачи: международное признание Арцаха, развитие двусторонних отношений, мирное урегулирование азербайджано-карабахского конфликта.