ԱՆ բարձրաստիճան պաշտոնյաների ձերբակալության պատճառը 2 միլիարդի հասնող չարաշահումներն են. «Ժողովուրդ»
18/06/2016 09:19
ՀՀ առողջապահության նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների ձերբակալության պատմությունը այդպես էլ հստակ չի պարզաբանվում: Նշվում է միայն, որ ձերբակալվածները մեղադրվում են բժշկական կեղծ ուղեգրեր պատրաստելու և տրամադրելու մեջ:
«Ժողովուրդ»-ին լուրեր են հասել, որ խոսքը մոտ 2 միլիարդ դրամի հասնող չարաշահումների մասին է:
«Այս պատմության մեջ, սակայն, ամենակարևոր և մինչ օրս չպարզաբանված հանգամանքը ՀՀ առողջապահության նախկին նախարար Դերենիկ Դումանյանի դերակատարության հարցն է: Ինչպես հայտնի է՝ քրեական գործի հիմքում ընկած չարաշահումները տեղի են ունեցել 2012-ից 2014 թվականներին, այսինքն՝ Դերենիկ Դումանյանի պաշտոնավորման շրջանում: Արդյոք նախարարը տեղեկացված չի՞ եղել, թե իր ղեկավարմանը հանձնված գերատեսչությունում ինչպիսի գործընթացներ են տեղի ունեցել», - գրել է թերթը:

«Жоховурд»: Причина задержания высокопоставленных чиновников Минздрава – злоупотребления на сумму порядка 2 млрд. драмов
18/06/2016 11:03
Четких комментариев относительно истории с задержанием высокопоставленных должностных лиц министерства здравоохранения Армении не дается, отмечается лишь, что задержанные обвиняются в предоставлении фальсифицированных медицинских путевок, пишет газета «Жоховурд».
По сведениям газеты, речь идет о злоупотреблениях на сумму порядка 2 млрд. драмов.
«Однако в этой истории самым важным и до сих пор неразъясненным обстоятельством остается вопрос о роли бывшего министра здравоохранения Дереника Думаняна. Как известно, лежащие в основе уголовного дела факты злоупотреблений имели место в 2012-20147 гг. – то есть в период, когда министром был Д.Думанян», – пишет газета.