Սեյրան Օհանյան. Միասնական ՀՕՊ համակարգով Հայաստանը կկարողանա օգտագործել ՌԴ կործանիչներն ու Ս-300 համակարգերը
29/06/2016 11:54
ՀՀ և ՌԴ միասնական ՀՕՊ համարագի ստեղծումով Հայաստանը իր ՀՕՊ ուժերի հետ մեկտեղ տարածաշրջանային հակաօդային խնդիրներն իրականացնելու համար կօգտագործի նաև ՌԴ ՀՕՊ ներուժը, Հանրային հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ ՊՆ Սեյրան Օհանյանը:
«Այդ համաձայնագրով մենք կարողանալու ենք տարածաշրջանային հակաօդային խնդիրներն իրականացնելու համար օգտագործել, օրինակ, Ռուսաստանի Դաշնության 4-րդ սերնդի բազմաֆունկցիոնալ կործանիչները, Ս-300 համակարգերը, ոչ միայն ՀՕՊ, այլև՝ հակահռթիռային հնարավորություններ: Օգտագործել լայն հնարավորությունները ռադիոլոկացիոն, օդային հետախուզության շրջանակներում», - ասաց Սեյրան Օհանյանը:
Պաշտպանության նախարարն անդրադարձավ  հասարակության մոտ եղած գլխավոր մտահոգությանը՝ կապված միասնական ՀՕՊ-ի ղեկավարման հետ.
«Վերահաստատում եմ՝ և′ խաղաղ պայմաններոմ, և′ մարտական գործողությունների ժամանակ հայաստանյան հատվածի ՀՕՊ կիրառումը իրականցնելու է ՀՀ ՀՕՊ և ավիացիայի հրամանատարությունը: Հրամանի անհրաժեշտության դեպքում այն արձակելու ՀՀ ԶՈւ Գլխավոր շտաբն ու ՀՕՊ և Ավիացիայի վարչությունն՝ առանց վերապահումների», - ասաց Սեյրան Օհանյանը:

Армения сможет использовать многофункциональные истребители РФ четвертого поколения и системы С-300 – Оганян
29/06/2016 12:19
Армяно-российская объединенная система ПВО позволит армянской стороне использовать потенциал ПВО России, заявил министр обороны Армении Сейран Оганян.
«В рамках данного соглашения мы сможем при реализации региональных противовоздушных задач использовать, к примеру, российские многофункциональные истребители четвертого поколения, системы С-300, противоракетные возможности. Сможем использовать широкие радиолокационные возможности в рамках воздушной разведки», - сказал С.Оганян в интервью Общественному телевидению Армении.
«В мирных и боевых условиях управление армянской частью ПВО будет осуществлять командование ПВО Армении и сил авиации. Приказы будут отдавать Генштаб ВС Армении и управление авиации и ПВО Армении», - пояснил С.Оганян.