Կառավարությունը կարկտահարությունից և ուժեղ քամիներից տուժած մարզերին գումար կհատկացնի
Կառավարության այսօրվա նիստում որոշում կայացվեց աջակցություն ցուցաբերելու նպատակով գումար հատկացնել Գեղարքունիքի, Արմավիրի, Կոտայքի, Շիրակի և Սյունիքի մարզերում ուժեղ քամիների և կարկտահարության,  հեղեղումների հետևանքով վնասներ կրած բնակիչներին և համայնքներին:
Տարածքային կառավարման և զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանը, ներկայացնելով իրավիճակը, նշեց, որ  Կոտայքի և Արմավիրի մարզերի մի շարք համայնքներում   հունիս և հուլիս ամիսներին հորդառատ անձրևների և կարկտահարության հետևանքով տուժել են բնակիչներ, բնակելի տներ և օժանդակ շինություններ, ինչպես նաև վնասվել են մի շարք գյուղամիջյան ճանապարհներ, կամուրջներ, հենապատեր:
«Անհրաժեշտ է Արմավիրի  մարզի մի շարք համայնքների բնակիչներին աջակցելու նպատակով տրամադրել 21մլն 875 հազար դրամ, Շիրակի մարզի Արթիկ համայնքի բնակիչներին՝ 3 մլն 800 հազար դրամ»,-ասաց նախարարը:
Դավիթ Լոքսյանի խոսքով՝  Գեղարքունիքի մարզում հորդառատ անձրևների պատճառով դժվարանցանելի և որոշ հատվածներում նույնիսկ անանցանելի են դարձել 7 կմ մարզային նշանակության ճանապարհներ:
«Տեղում կատարված ուսումնասիրությունից պարզվել է, որ նշված ճանապարհների անցանելիությունն ապահովելու համար անհրաժեշտ է իրականացնել հողային պաստառի վերականգնման և առանձին հատվածներում ջրահեռացման առուների ակոսահանման աշխատանքներ, որոնց համար, համաձայն հաշվարկների, համապատասխանաբար կպահանջվի 4 և 6 մլն դրամ:
Բացի այդ, 2016թ. հունիսի 24-ին տեղացած անձրևի և կարկուտի պատճառով առաջացած ջրհեղեղից անանցանելի են դարձել Կարճաղբյուր համայնքի ներհամայնքային ճանապարհները՝ շուրջ 5 կմ: Ճանապարհների վերանորոգման համար կպահանջվի 5,0 մլն դրամ»,-ներկայացրեց նախարարը՝  ավելացնելով, որ Սյունիքի մարզի Կապան համայնքի վնասված ճանապարհների վերականգման համար կպահանջվի շուրջ 55 մլն դրամ:

Правительство Армении окажет материальное содействие пострадавшим от града, наводнений и ветров общинам
21/07/2016 14:36
Правительство Армении на сегодняшнем заседании приняло решение о предоставлении материальной компенсации жителям и общинам Гегаркуникской, Армавирской, Ширакской и Сюникской областей республики, пострадавшим от града и ураганных ветров.
По словам министр территориального управления и развития Армении Давида Локяна, в ряде общин Котайкской и Армавирской областей в результате проливных дождей и града в июне и июле пострадали местные жители, жилые дома и подсобные строения, а также были повреждены ряд сельских дорог, мостов, опорных стен.
«С целью оказания помощи необходимо выделить денежные средства в размере 21 млн. 875 тыс. драмов жителям ряда общин Армавирской области и 3 млн. 800 тыс. драмов жителям общины Артик Ширакской области», - сказал Д.Локян.
По его словам, в Гегаркуникской области из-за проливных дождей стали труднопроходимы, а в некоторых местах даже непроходимы 7 км дорог областного значения.
Министр отметил, что в результате проведенных исследований выяснилось, что для обеспечения проходимости указанных дорог, проведения соответствующих технических работ, в общей сложности, потребуется 10 млн драмов.
Кроме того, по его словам, в результате наводнений стали непроходимы около 5 км дорог общины Карчахбюр, для восстановления которых потребуется 5 млн. драмов.
Д.Локян также сообщил, что на восстановление поврежденных дорог общины Капан Сюникской области потребуется порядка 55 млн. драмов.