Օմբուդսմենը կդիմի միջազգային ատյաններ Մովսեսի դպրոցը գնդակոծելու փաստի առնչությամբ
ՀՀ օմբուդսմենի գրասենյակը պատրաստվում է դիմել Եվրոպայի խորհրդի և ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հանձնակատարներին, ՄԱԿ-ի Երեխայի իրավունքների կոմիտեին, ինչպես նաև Երեխաների օմբուդսմենների եվրոպական ցանցին՝ Տավուշի մարզի Մովսես գյուղի դպրոցն ադրբեջանական զինուժի կողմից գնդակոծելու վերաբերյալ,  հայտնում են ՄԻՊ աշխատակազմից:
«Ադրբեջանի զինված ուժերի հանցավոր բնույթի նպատակային ոտնձգությունը կոպտորեն խախտում է միջազգային, այդ թվում՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը: Դրանք հենց Ադրբեջանի ստանձնած միջազգային պարտավորությունների խախտում են:
Յուրաքանչյուր երեխա կրակոցից կամ ցանկացած այլ ոտնձգությունից ենթակա է հատուկ պաշտպանության: Այդ պահանջը ենթակա է խիստ պահպանության առանձնապես խաղաղ բնակավայրերի, առավել ևս դպրոցների պաշտպանության առումով:
Ադրբեջանական զինված ուժերի այս ագրեսիվ արարքի վերաբերյալ տվյալները, նմանատիպ դեպքերը բացառելու ուղղությամբ համապատասխան միջոցներ ձեռնարկելու կոնկրետ առաջարկով, կփոխանցվեն Եվրոպայի խորհրդի և ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների հանձնակատարներին, ՄԱԿ-ի Երեխայի իրավունքների կոմիտեին, ինչպես նաև Երեխաների օմբուդսմենների եվրոպական ցանցին»,- ասված է հաղորդագրությունում:
2016 թվականի հուլիսի 20-ին՝ ժամը 17:10-ի սահմաններում ադրբեջանական զինված ուժերը խոշոր տրամաչափի զինատեսակներից կրակ են բացել ՀՀ Տավուշի մարզի Մովսես գյուղի ուղղությամբ: Կրակը բացվել է գյուղի դպրոցին մոտ գտնվող մարզադաշտում խաղացող 15-20 երեխաների ուղղությամբ: Այս մասին մեզ տեղեկացրել է Մովսես համայնքի ղեկավարը, ինչպես նաև այդ տեղեկությունները տարածվել են լրատվության միջոցներով:

Омбудсмен Армении обратится в международные инстанции по факту обстрела села Мовсес
Аппарат омбудсмена Армении обратится к комиссарам ООН и Совета Европы по правам человека, в Комитет ООН по правам ребенка, а также Европейскую сеть омбудсменов по делам детей в связи с фактом обстрела со стороны ВС Азербайджана села Мовсес Тавушской области Армении, сообщает аппарата Защитника прав человека.
«Преступное целенаправленное посягательство азербайджанских ВС грубейшим образом нарушает нормы международного, в том числе международного гуманитарного права. Это именно нарушение взятых Азербайджаном на себя международных обязательств. Каждый ребенок должен быть защищен от обстрела или других посягательств. Это требование подлежит строгому соблюдению, особенно в плане защиты мирных населенных пунктов, тем более школ», - отмечается в сообщении аппарата омбудсмена Армении.
20 июля, в 17:10, ВС Азербайджана из крупнокалиберного оружия произвели обстрел приграничного села Мовсес Тавушской области. Азербайджанская сторона открыла огонь по 15-20 детям, находящимся на спортивной площадке. Об этом сообщил руководитель общины Мовсес, кроме того, информация была распространена СМИ.