Հինգ օրում ՄԻՊ-ն ընդհանուր թվով ստացել է բանավոր և գրավոր 114 հաղորդում
2016 թվականի հուլիսի 17-ից 22-ն ընկած ժամանակահատվածում ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ ընդհանուր թվով ստացվել է բանավոր և գրավոր 114 հաղորդում, փոխանցում է ՄԻՊ մամուլի ծառայությունը:
Ներկայացված հաղորդումները հիմնականում վերաբերել են ոստիկանության ծառայողների կողմից քաղաքացիներին բերման ենթարկելուն, նրանց նկատմամբ բռնության գործադրմանը, քաղաքացիների անձնական իրերը սահմանված ընթացակարգերի խախտմամբ վերցնելուն և չվերադարձնելուն, ոստիկանության բաժիններ փաստաբանների մուտքը խոչընդոտելուն եւ բերման ենթարկվածների՝ զանգի իրավունքը չապահովելուն:
Նշված հաղորդումների, ինչպես նաեւ զանգվածային լրատվության միջոցներում տեղ գտած տվյալների հիման վրա ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից սահմանված կարգով սկսվել են բողոքների քննարկման ընթացակարգեր:
Համապատասխան իրավասու պետական մարմիններին ներկայացվել են ինչպես բանավոր, այնպես էլ գրավոր պարզաբանումներ ստանալու պահանջներ:
Ստեղծված իրավիճակին եւ քաղաքացիների՝ բերման ենթարկելու իրավական հիմքերին, նրանց իրավունքների ապահովման վիճակին տեղում ծանոթանալու նպատակով ինչպես ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն անձամբ, այնպես էլ աշխատակազմի ներկայացուցիչները կատարել են 40-ից ավելի այցելություններ ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումներ, բժշկական հաստատություններ և այլն:

Офис омбудсмена получил 114 устных и письменных сообщений по нарушениям прав человека
Омбудсмен Армении Арман Татоян представил обобщенные данные относительно сообщений, поступивших в офис защитника прав человека после 17 июля, когда вооруженной группой «Сасна Црер» был захвачен полк патрульно-постовой службы полиции Армении в Ереване.
«В период с 17 по 22 июля 2016 года в офис омбудсмена Армении поступило в общей сложности 114 устных и письменных сообщений. Данные сообщения в основном касались задержаний сотрудниками полиции граждан, применения насилия в их отношении, изъятия у граждан личных вещей с нарушением установленного порядка и их невозвращения, препятствования доступа адвокатов в отделения полиции и необеспечения права на звонок подвергнутых приводу граждан», – говорится в сообщении.
Согласно информации, на основании данных обращений, а также публикаций в средствах массовой информации офис омбудсмена Армении в установленном законом порядке начал рассмотрение поступивших жалоб, в соответствующие компетентные органы представлены устные и письменные запросы о предоставлении информации и получении разъяснений.
Кроме того, для непосредственного ознакомления со сложившейся ситуацией сотрудники офиса омбудсмена и лично Арман Татоян совершили свыше 40 визитов в различные отделения полиции, больницы и др.
«По зафиксированным нами фактам, предпринятым мерам мы позже представим предложения по осуществлению соответствующих действий», – говорится в заявлении.