ՄԻՊ-ը Լևոն Բարսեղյանի գործով սկսել է հարցի քննարկման ընթացակարգ
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ հաղորդում է ստացվել այն մասին, որ Գյումրիի «Ասպարեզ» լրագրողների ակումբի նախագահ Լևոն Բարսեղյանը բերման է ենթարկվել, և նրա դեմ հարուցվել է քրեական հետապնդում առանց օրինական հիմքերի, ինչպես նաև այն մասին, որ խոչընդոտվում է նրա տեսակցությունը փաստաբանի հետ, հայտնում են ՄԻՊ գրասենյակից:
«Հաղորդման հիման վրա պաշտպանի ներկայացուցիչներն այցելել են Ոստիկանության Շենգավիթի բաժին և տեսակցել Լեւոն Բարսեղյանին: Պաշտպանի ներկայացուցիչներն առանձնազրույց են ունեցել Լևոն Բարսեղյանի հետ, ապա օժանդակել, որպեսզի կայանա նրա ու փաստաբանի տեսակցությունը:
Հաղորդման և այցի արդյունքում ձեռք բերված տեղեկությունների հիման վրա Մարդու իրավունքների պաշտպանի կողմից որոշում է կայացվել բողոքը սեփական նախաձեռնությամբ հարցի քննարկման ընթացակարգ սկսելու մասին և արդեն գրավոր ընթացակարգով քրեական հետապնդման մարմնից, օրենքի պահանջներին համապատասխան, պահանջվել են անհրաժեշտ պարզաբանումներ», - ասված է ՄԻՊ հաղորդագրությունում:

Омбудсмен Армении начал процедуру обсуждения по делу Левона Барсегяна
Аппарат защитника прав человека Армении получил сообщение о том, что председатель клуба журналистов Гюмри «Аспарез» Левон Барсегян подвергнут приводу, и против него возбуждено уголовное преследование без законных оснований, а также о том, что создаются препятствия для его встречи с адвокатом, сообщает офис омбудсмена Армении.
Как отмечается в сообщении, представители омбудсмена посетили отделение полиции административного района Шенгавит и встретились с Левоном Барсегяном. Представители омбудсмена побеседовали с Левоном Барсегяном, затем оказали содействие в организации его встречи с адвокатом.
«На основании полученных в результате встречи сведений омбудсмен принял решение по личной инициативе начать процедуру обсуждения вопроса и уже в письменной форме потребовал у органа уголовного преследования необходимые разъяснения в соответствии с требованиями закона», - говорится в заявлении офиса омбудсмена Армении.