ԱՄՆ դեսպանատուն. Հայաստանում տևական քաղաքական փոփոխությունների հասնելու համար սպառնալիքներն ու բռնությունն ընդունելի միջոցներ չեն
29/07/2016 20:33
ԱՄՆ դեսպանատունը շարունակում է հետևել Էրեբունու ոստիկանական տարածքի իրադարձություններին ու ընթացող բողոքներին, տեղեկացնում են դեսպանատան լրատվական ծառայությունից:
«Մենք վերահաստատում ենք առավելագույն զսպվածություն հանդես բերելու, օրենքի սահմաններում գործելու ու իրավիճակին խաղաղ հանգուցալուծում տալու մեր կոչն ուղղված բոլոր կողմերին:
Մենք խորապես մտահոգ ենք պատանդների հետ կապված շարունակվող իրավիճակով և կոչ ենք անում անհապաղ, անվնաս ու առանց պայմաններ առաջ քաշելու ազատ արձակել չորեքշաբթի օրվանից գերված բուժաշխատողներին, ու բոլոր նրանց, ովքեր ցանկանում են հեռանալ Էրեբունու ոստիկանական տարածքից:
Վերահաստատում ենք, որ Հայաստանում տևական քաղաքական փոփոխությունների հասնելու համար սպառնալիքներն ու բռնությունն ընդունելի միջոցներ չեն:
ՀՀ կառավարությանը և ուժային կառույցներին հորդորում ենք կարգը պահպանել այնպես, որ ապահովված լինեն Հայաստանի բոլոր քաղաքացիների ազատ արտահայտվելու ու խաղաղ հավաքներ անցկացնելու իրավունքները և երաշխավորված լինի, որ ոստիկանության կողմից բերման ենթարկված բոլոր անձանց հանդեպ լինի արդարացի վերաբերմունք ու ապահովվեն օրենքով նախատեսված պատշաճ իրավական գործընթացներ», - ասված է ԱՄՆ դեսպանատան հայտարարության մեջ:

Посольство США: Угрозы и насилие не являются приемлемыми средствами для достижения долгосрочных политических изменений в Армении
29/07/2016 20:37
Посольство США продолжает следить за развитиями событий в полку патрульно-постовой службы полиции в Ереване, говорится в распространенном заявлении дипломатического представительства.
«Мы подтверждаем свой призыв всем сторонам проявить максимальную сдержанность, действовать в рамках закона и прийти к мирной развязке ситуации.
Мы обеспокоены ситуацией в связи с заложниками и призываем незамедлительно и без предусловий освободить медработников, находящихся там со среды, а также всех тех, кто желает покинуть территорию полка. Для достижения долгосрочных политических изменений в Армении угрозы и насилие не являются приемлемыми средствами», - отмечается в заявлении.
«Призываем правительство и силовые структуры Армении сохранять порядок так, чтобы были обеспечены права всех граждан республики на свободное выражение мнения и проведение мирных собраний, было гарантировано справедливое отношение ко всем задержанным и были обеспечены правовые процедуры в соответствии с законом», - говорится в заявлении посольства США.