Տրանսֆերտների անկումը շարունակվում է
Այս տարվա հունիսին արտերկրից ֆիզիկական անձանց անունով Հայաստան ուղարկված գումարների զուտ ներհոսքը կազմել է 80 մլն 884 հազար դոլար: Նկատենք, որ անցած տարի նույն ամսին այդ ցուցանիշը եղել է 96 միլիոն 973 հազար դոլար: Այս մասին «Ժողովուրդը» տեղեկացել է ՀՀ կենտրոնական բանկի հրապարակած տվյալներից:
Թերթը հիշեցնում է, որ զուտ ներհոսքը Հայաստան ուղարկված և մեր երկրից արտերկիր փոխանցված գումարների տարբերությունն է:
Ինչպես հայտնի է՝ դրսից եկած փողերի՝ տրանսֆերտների անկումը մեր երկրում սկսվել է 2014 թվականի հոկտեմբերից: Փաստացի արդեն մեկուկես տարուց ավելի է՝ տրանսֆերտների անկումը շարունակվում է: Անցած տարվա առաջին կիսամյակում Հայաստան փոխանցված ընդհանուր տրանսֆերտների զուտ ներհոսքը կազմել էր 332 մլն 376 հազար դոլար: Այս տարի նույն ժամանակահատվածի տրանսֆերտների ընդհանուր զուտ ներհոսքը կազմել է 254 մլն 103 հազար դոլար:

«Жоховурд»: Приток трансфертов в Армению продолжает сокращаться
В июне этого года чистый приток частных трансфертов в Армению из-за рубежа составил 80 млн. 884 тысяч долларов, пишет газета «Жоховурд». Как отмечает издание, эти данные представил Центральный банк Армении.
Газета напоминает о том, что чистый приток – это разница между притоком капитала в Армению из-за рубежа и оттоком капитала за рубеж из республики.
«Как известно, приток капитала из-за рубежа – спад трансфертов – начался в нашей стране с октября 2014 года. Фактически уже более полутора года продолжается спад трансфертов. В первом полугодии прошлого года общий чистый приток поступивших в Армению трансфертов составил 332 млн. 376 тысяч долларов. Общий чистый приток трансфертов в аналогичный период этого года составил 254 млн. 103 тысяч долларов.
То есть, в течение полугода, в страну просто не поступило 78 млн. 273 тысяч долларов», - пишет «Жоховурд».