ԱՄՆ-ի Ֆիննախը զգուշացնում է պետական պարտքի 383 մլրդ դոլարով աճի մասին
ԱՄՆ-ի պետական փոխառությունների ծավալը 2016 թվականի երկրորդ կիսամյակում կավելանա 383 մլրդ դոլարով, փոխանցում է РИА Новости-ն՝ հղում անելով երկրի  ֆինանսների նախարարությանը:
Գերատեսչությունում հայտնել են, որ հուլիսից սեպտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում ԱՄՆ ֆինանսների նախարարությունը սպասում է շուկայում 201 մլրդ դոլար փոխառությանը: Նման գնահատականը 47 մլրդ դոլարով ավելին է, քան կանխատեսվում էր 2016 թվականի մայիսին:
Բացի այդ, հոկտեմբերից դեկտեմբեր նախատեսվում է շուկա դուրս բերել 181 մլրդ դոլարի պարտատոմսեր: Փոխառությունների աճը նախարարությունը բացատրում է ներքին մուտքերի կրճատմամբ:

Минфин США предупредил о росте госдолга на 383 миллиарда долларов
Объем государственных заимствований США во втором полугодии 2016 года увеличится на 383 миллиарда долларов, передает РИА Новости со ссылкой на министерство финансов страны.
В ведомстве отметили, что в период с июля по сентябрь департамент финансов "ожидает заимствования на рынке в 201 миллиард… Эта оценка заимствований на 47 миллиардов выше, чем было объявлено в мае 2016 года".
Кроме того, в период с октября по декабрь планируется "выпустить на рынок долговых обязательств на 181 миллиард долларов". Рост заимствований министерство финансов объясняет падением внешних поступлений.