Վարուժան Ավետիսյանի և Արեգ Կյուրեղյանի խափանման միջոցները մնացին անփոփոխ
Դատարանը մերժեց «Սասնա ծռեր» խմբի անդամներ Վարուժան Ավետիսյանի և Արեգ Կյուրեղյանի խափանման միջոց կալանքը վերացնելու վերաբերյալ՝ նրանց պաշտպանի բողոքը:
Վերջիններիս պաշտպան Մուշեղ Շուշանյանը լրագրողների հետ  զրույցում ասաց, որ այս որոշումը քաղաքական է:
«Ես առաջարկել եմ նաև, որ գրավի դիմաց ազատ արձակեն իմ պաշտպանյալներին, սական դատարանը անընդհատ հարցնում էր, թե ո՞վ է վճարելու այդ գրավը՝ հիմնավորելով, թե իմ պաշտպանյալների ընտանիքները սոցիալապես վատ պայմաններում են ապրում: Ես պատասխանել եմ, որ այդ գրավը կմուծի հայ ժողովուրդը. ինչպես նաև փաստաբանները»,- ասաց Մ.Շուշանյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ պատրաստվում է  վճառաբեկ բողոք ներկայացնել:
«Եթե, այնուամենայնիվ, վճռաբեկ դատարանը որոշի կալանքը փոխի կամ գրավի դիմաց ազատ արձակի իմ պաշտպանյալներին, ապա դա նույնպես լինելու է քաղաքական որոշում, քանի որ Հայաստանում արդար դատարաններ չկան, ինքնուրույն որոշումներ կայացնող դատավորներ չկա»,- հայտարարեց փաստաբանը:
«Սասնա ծռերի» բոլոր անդամներին առաջադրվել է մեղադրանք՝ ՀՀ ՔՕ 218 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (պատանդ վերցնելը) և 235 հոդվածի 3-րդ մասով (ապօրինի զենք զինամթերք ձեռք բերել, իրացնել, պահել, փոխադրել):
Վարուժան Ավետիսյանին մեղադրանքը հետագայում լրացվել է ու դրան ավելացվել է նաև  2015 թ ապրիլի 24-ին զանգվածային անկարգություններ կազմակերպումը:

Суд отклонил апелляционные жалобы Варужана Аветисяна и Арега Кюрегяна
Апелляционный уголовный суд Армении отказал в рассмотрении апелляционной жалобы на заключение под стражу членов группы «Сасна црер» Варужана Аветисяна и Арега Кюрегяна.
Их адвокат Мушег Шушанян заявил в беседе с журналистами, что решение суда – политическое.
«Я также предложил, чтобы мои подзащитные были выпущены под залог, однако суд постоянно говорил о том, кто будет платить эту сумму, аргументируя тем, что семьи моих подзащитных живут в плохих социальных условиях. Я ответил, что сумму этого залога заплатит армянский народ, а также адвокаты», - сказал М.Шушанян.
Он также сообщил, что готовится подать кассационную жалобу.
«Если Кассационный суд, тем не менее, решит изменить меру пресечения или отпустить моих подзащитных под залог, то это также будет политическим решением, поскольку в Армении нет справедливых судов», - заявил адвокат.
Членам группы «Сасна црер» были предъявлены обвинения по п.1 ч.3 ст.219 (захват зданий и строений) и ч.3 ст.235 (незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) Уголовного кодекса Армении.
Кроме того, обвинение Варужана Аветисяна в дальнейшем было дополнено, он обвиняется также в организации массовых беспорядков 24 апреля 2015 года.