Գարեգին Չուգասզյանի խափանման միջոցը կմնա անփոփոխ
Վերաքննիչ քրեական դատարանը որոշեց, որ Գարեգին Չուգասզյանի խափանման միջոցը չի փոխվի, նա կմնա կալանավորված:
«Դատարանը հերթական անգամ ցույց տվեց, որ կալանքի գործերով ունակ չէ մանրակրկիտ ու արդար քննություն իրականացնել»-լրագրողների հետ զրույցում ասաց Գ. Չուգասզյանի փաստաբան Արա Զաքարյանը:
Նա նշեց, որ բողոքարկել է քննչական գլխավոր վարչության 2016 թվականի հուլիսի 22-ի ծանուցագիրը:
«Ծանուցագիր էր ուղարկվել, որ Գարեգին Չուգասզյանին հրավիրեն հարցաքննության: Երբ պարզվել է, որ նա տանը չէ, կազմել են արձանագրություն, իսկ քննիչն էլ անհապաղ որոշում է կայացրել բերման ենթարկել, հետո կալանքը որպես խափանման միջոց ընտրել»,- ասաց փաստաբանը:
Նրա խոսքով՝ այս որոշումը ցնցող էր:
«Այսինքն եթե մարդը մի քանի ժամով բացակայում է, աննախադեպ իրավիճակ է ստեղծվում: Եթե անձն, ում նկատմամբ որպես խափանման միջոց կիրառված է ստորագրությունը չբացակայելու վերաբերյալ ու նա  ինչ-ինչ պատճառներով բացակայում է, ապա մեծ հաշվով նա կհայտնվի կալանքի տակ»,- ասաց նա:
Արա Զաքարյանը տեղեկացրեց, որ Գարեգին Չուգասզյանը, ստորագորությամբ չբացակայելու վերաբերյալ խափանման միջոցով մոտ մեկ ու կես տարի ազատության մեջ էր:
Այնուհետև առանց վարույթն իրականացնող մարմնին տեղեկացնելու փոխել է բնակության վայրը և սա հիմք է հանդիսացել որպեսզի նրան կալանավորեն:

Ходатайство об изменении меры пресечения в отношении Гарегина Чугасзяна отклонено
Апелляционный уголовный суд Армении отклонил ходатайство об изменении меры пресечения в отношении Гарегина Чугасзяна.
«Суд в очередной раз показал, что не способен проводить детальное и справедливое рассмотрение по делам о заключении под стражу», - заявил в беседе с журналистами адвокат Г.Чугасзяна – Ара Закарян.
Он отметил, что обжаловал извещение Главного следственного управления от 22 июля 2016 года.
«Отправили извещение, чтобы пригласить Гарегина Чугасзяна на допрос. Когда выяснилось, что он не дома, составили протокол, а следователь немедленно принял решение подвергнуть приводу, затем – избрать арест в виде меры пресечения», - сказал адвокат.
По его словам, это решение просто поразительно.
«То есть, если человек отсутствует на несколько часов, создается беспрецедентная ситуация. Если человек, в отношении которого в качестве меры пресечения избрана подписка о невыезде, по какой-то причине отсутствует, то по большому счету он окажется под стражей», - заявил он.
Ара Закарян сообщил, что Гарегин Чугасзян находился на свободе около полутора лет с этой мерой пресечения. Затем, не предупредив орган предварительного следствия, сменил место жительства, и это стало основанием для его ареста.
Адвокат Гарегина Чугасзяна отметил, что в данном смысле действия суда были прогнозируемыми.
Напомним, ранее Гарегин Чугасзян был арестован по обвинению в подготовке массовых беспорядков 24 апреля 2015 года. В тот же день были арестованы Жирайр Сефилян, Варужан Аветисян, Павел Манукян, Гарегин и Геворк Сафаряны. Через несколько дней их выпустили под подписку о невыезде.