ԱՄՆ-ում հինգ ոստիկանի սպանողը կարող էր հետտրավմատիկ սինդրոմ ունենալ
Վետերանների առողջության համար պատասխանատու ամերիկյան գերատեսչության մասնագետները հետտրավմատիկ սինդրոմ են նկատել ԱՄՆ-ի նախկին զինծառայողի մոտ, ով հուլիսին Դալասում սպանել էր հինգ ոստիկանի, հայտնում է РИА Новости-ն:
Ինչպես հաղորդում է Associated press-ը՝ գործակալության ձեռքում հայտնված փաստաթղթերը վկայում են, որ նախկին զինծառայող Միքա Ջոնսոնը բուժում է ստացել ընկճախտից և զգայախաբությունից: Ըստ բժիշկների ախտորոշման՝ Ջոնսոնը վտանգ չի ներկայացրել իր և այլ մարդկանց համար:
Ավելի վաղ հաղորդվում էր, որ Աֆղանստանի 25-ամյա սևամորթ վետերան Միկա Ջոնսոնը կրակ է բացել Դալասի ոստիկանների ուղղությամբ քաղաքում տեղի ունեցող անկարգությունների ժամանակ: Հարձակման զոհ է դարձել 5 ոստիկան, ևս մի քանի մարդ վիրավոր է:  Երկու ժամից ավել բանակցություններից հետո ոստիկանությունը ոչնչացրել է Ջոնսոնին:

Убийца пяти полицейских в США мог страдать посттравматическим синдромом
Специалисты американского ведомства, отвечающего за здоровье ветеранов, отмечали симптомы боевого посттравматического синдрома у бывшего военнослужащего США, который, открыв стрельбу в Далласе в июле, убил пять полицейских, передает РИА Новости.
Как сообщает Associated press со ссылкой на попавшие в распоряжение агентства документы ведомства, бывший военнослужащий Мика Джонсон прошел курс лечения от тревожности, депрессии и галлюцинаций. Согласно заключению врачей, сделанному после лечения, Джонсон не представлял опасности для себя или других людей.
Ранее сообщалось, что 25-летний темнокожий ветеран Афганистана Мика Джонсон открыл стрельбу по полицейским в Далласе в ходе охвативших город беспорядков. Жертвами атаки стали пять стражей порядка, еще несколько человек получили ранения. После двух с лишним часов переговоров полиция ликвидировала Джонсона.