«Հաց բերող» Արթուր Սարգսյանը կմնա կալանքի տակ. Դատարանը մերժեց ազատ արձակելու միջնորդությունը
Վերաքննիչ քրեական դատարանը մերժեց «Սասնա ծռերին» հաց բերող Արթուր Սարգսյանին ազատ արձակելու միջնորդությունը:
«Վերաքննիչ բողոքը ամբողջությամբ մերժվեց, նաև՝ բողոքի մասով: Մենք գրավի չափը չէինք հստակեցրել՝ թողնելով դատարանի հայեցողությանը»,-լրագրողների հետ զրույցում ասաց Արթուր Սարգսյանի փաստաբան Դավիթ Գյուրջյանը:
Փաստաբանը նշեց, որ հնարավոր չէ  որևէ քրեաիրավական գնահատականի արժանանցել Արթուր Սարգսյանի՝ ոստիկանական պատնեշն ինչ-որ կերպ շրջանցելը:
Բողոքարկվելո՞ւ է դատարանի որոշումը հարցին փաստաբան  Գյուրջյանը պատասխանեց, որ կբողոքարկի Վճռաբեկ դատարան:
«Ներպետական ատյաններ սպառելուց հետո, հնարավոր է, դիմենք Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարան»,-նշեց նա:
«Սասնա ծռեր» խմբի անդամներին սնունդ հասցրած Արթուր Սարգսյանին առաջադրված մեղադրանքը փոխվել է:
Նախկինում Արթուր Սարգսյանը մեղադրվում էր ՀՀ քրեական օրենսգրքի 218 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, այն է՝ պատանդ վերցնելը, և 235 հոդվածի 3-րդ մասով՝ ապօրինի զենք-զինամթերք ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը:
Արթուր Սարգսյանն այժմ մեղադրվում է ոչ թե վերը նշված հոդվածներով, այլ՝ այդ հոդվածներով կատարված արարքներին օժանդակելու մեջ:

Суд отклонил ходатайство об освобождении. Артур Саркисян останется под арестом
Апелляционный уголовный суд Армении отклонил ходатайство об изменении меры пресечения в отношении Артура Саркисяна, доставившего еду членам группы «Сасна црер».
«Апелляционная жалоба полностью отклонена. Мы не указали размер залога, оставив на усмотрение суда», - заявил сегодня в беседе с журналистами адвокат Артура Саркисяна – Давид Гюрджян.
Адвокат отметил, что невозможно дать какую-либо уголовно-правовую оценку въезду на территорию полка ППС в обход полицейского кордона, совершенному Артуром Саркисяном.
Предъявленное доставившему еду членам группы «Сасна црер» Артуру Саркисяну обвинение изменилось.
Ранее Артур Саркисян обвинялся по признакам п.1 ч.3 статьи 218 (захват заложника) и ч.3 ст. 235 ч.3 ст.235 (незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) Уголовного кодекса Армении.
В настоящее время Артур Саркисян обвиняется не по вышеуказанным статьям, а в оказании содействия деяниям, совершенным по этим статьям.