ԶԼՄ. Թերեզա Մեյը ցանկանում է սկսել Brexit-ն առանց խորհրդարանի համաձայնության
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Թերեզա Մեյը գործի կդնի Լիսաբոնի համաձայնագրի 50-րդ հոդվածը, որը կսկսի ԵՄ կազմից Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալու երկամյա գործընթացը` առանց խորհրդարանի համաձայնության, հայտնում է Gazeta.ru-ն՝ հղում անելով Daily Telegraph-ին:
Brexit-ի ընդդիմադիրները վստահ են, որ ԵՄ կազմից դուրս գալու հարցը պետք է մանրամասն քննարկվի Համայնքների պալատում, քանի որ «հանրաքվեն խորհրդակցական բնույթ է կրում»: Սակայն, պարբերականի տվյալով, Մեյը մտադիր չէ սպասել խորհրդարանի հավանությանը:
Ինչպես նշում է աղբյուրը՝ Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը վստահ է, որ «Brexit-ը Brexit է», և կարիք չկա ընդդիմադիրներին ԵՄ-ից դուրս գալու  գործընթացը դանդաղեցնելու հնարավորություն տալ:
Նա խորհրդակցել է իրավաբանների հետ, ովքեր հայտնել են, որ վարչապետը բացառիկ հնավարություն ունի առանց խորհրդարանի համաձայնության գործի դնել Լիսաբոնի համաձայանագրի 50-րդ հոդվածը: Ըստ աղբյուրի՝ վարչապետը մտադիր է այդ իրավունքից օգտնվել:

СМИ: Тереза Мэй хочет запустить Brexit без одобрения парламента
Премьер-министр Великобритании Тереза Мэй задействует 50-ю статью Лиссабонского договора, которая начнет двухлетний процесс выхода страны из ЕС, без согласования с парламентом, передает Gazeta.ru со ссылкой на Daily Telegraph.
Оппоненты Brexit уверены, что вопрос о выходе из Евросоюза должен быть тщательно рассмотрен в палате общин британского парламента, поскольку результаты референдума «носят рекомендательный характер». Однако, по данным источников издания, Мэй не намерена дожидаться одобрения парламента.
Как отмечают источники, премьер-министр Великобритании уверена, что «Brexit есть Brexit» и нет необходимости оппонентам решения давать возможность тормозить выход из ЕС.
Мэй проконсультировалась с юристами, которые сообщили, что у нее есть исключительное право задействовать 50-ю статью Лиссабонского договора без согласований в парламенте, и, как сообщается, она намерена этим правом воспользоваться.