Հունգարիան և Չեխիան կոչ են անում ստեղծել Եվրոպայի միասնական բանակ
Հունգարիայի և Չեխիայի առաջնորդները պաշտպանել են միասնական եվրոպական բանակի ստեղծման գաղափարը: Նրանց խոսքով՝ համատեղ զինված ուժերը կնպաստեն Եվրամիության անվտանգության ամրապնդմանը, հայտնում է BBC-ի ռուսական ծառայությունը:
«Մենք պետք է անվտանգությունը դարձնենք մեր առաջնահերթությունը: Այնպես որ՝ եկեք սկսենք ստեղծել միասնական եվրոպական բանակ», - հայտարարել է Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանը:
Չեխիայի վարչապետ Բոգուսլավ Սոբոտկան իր հերթին նշել է, որ ԵՄ զինված ուժերի կազմակերպման գործընթացը հազիվ թե հեշտ լինի: Այնուամենայնիվ, նա ԵՄ երկրներին կոչ է արել սկսել այդ հարցի քննարկումը:
Հունգարիայի և Չեխիայի առաջնորդների հայտարարությունը հնչել է Վարշավայում Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելի հետ նրանց բանակցությունների նախաշեմին:

Чехия и Венгрия призывают создать объединенную европейскую армию
Лидеры Венгрии и Чехии поддержали идею создания объединенной европейской армии. По их словам, совместные вооруженные силы способствуют укреплению безопасности Евросоюза, передает русская служба BBC.
«Мы должны сделать безопасность нашим приоритетом. Так что, давайте начнем создавать объединенную европейскую армию», - заявил премьер-министр Венгрии Виктор Орбан.
Глава правительства Чехии Богуслав Соботка, в свою очередь, отметил, что процесс организации вооруженных сил ЕС вряд ли будет легким.
Тем не менее, Соботка призвал страны Евросоюза начать обсуждение этого вопроса.
Заявления лидеров Венгрии и Чехии прозвучали в преддверии их переговоров с канцлером Германии Ангелой Меркель в Варшаве.